23 Eylül 2018 Pazar

GEZİ’'YE BİR KURBAN DAHA

Biber gazı yüzünden kansere yakalanan Mehmet İstif hayatını kaybetti

13 Mayıs 2014 Salı 16:54
GEZİ’'YE BİR KURBAN DAHA
 


ABİDİN YAĞMUR

 

Mersin’de 20 Haziran 2013 tarihinde yapılan bir gösteri sırasında yüzüne yakın mesafeden biber gazı sıkıldıktan sonra dil kökü kanserine yakalanan Mehmet İstif (37) 11 aydır sürdürdüğü yaşam mücadelesini kaybetti. Hayatının son günlerinde biber gazının yasaklanması için sosyal medya üzerinden kampanya yürüten İstif’in cenazesi bugün (Çarşamba) Mersin’de toprağa verilecek.

Geçtiğimiz yıl yaşanan Gezi eylemleri, Mersin’e de sıçramış, gösteriler Akdeniz Oyunları’nın açılış töreninin yapıldığı 20 Haziran tarihinde, Başbakan Erdoğan’ın Mersin ziyareti sırasında da sürmüştü. Göstericilerin yürüyüşüne izin vermeyen polis, plastik mermi, gaz bombası ve copla müdahale etmişti. O müdahale sırasında polis, bazı göstericilerin yüzüne yakın mesafeden biber gazı sıkmıştı.  O gün gösteriye katılan Mehmet İstif de, yakın mesafeden ve yüz bölgesinden gaza maruz kaldı. Bu olay, Mehmet İstif’in yaşamını altüst eden ve 11 aylık sürede ölüme götüren gelişmelerin başlangıcı oldu.

 

30 Haziran’da enfeksiyon tanısı konuldu

 

Gaza maruz kaldıktan sonra yüzünde, ağız içinde ve burnunda şiddetli yanma hisseden Mehmet İstif, gaza maruz kalan diğer kişilerin de benzer şikâyetleri olması nedeniyle, yanma hissinin geçeceğini düşündü. Ancak 21 Haziran sabahı ağız içinde yaraların oluştuğunu gördü.

Yaraların birkaç gün içinde kendiliğinden geçeceğini düşünen İstif, yaraların büyüklüğü ve ağrı şiddeti giderek artınca 30 Haziran’da Toros Devlet Hastanesi’ne başvurdu. Burada İstif’in ağzındaki yaraların sıradan enfeksiyonlar olduğu tanısıyla sprey türü ilaçlar verildi ve evine gönderildi.

 

25 Temmuz’da ilk ameliyatı oldu

 

Ancak yaralar iyileşmeyince İstif, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’ne başvurdu. Hastanenin adli tıp birimi, ilk incelemesinde, ağız içi yaralarına biber gazının neden olduğu şüphesini kayda geçirdi ve İstif’i Kulak Burun Boğaz Bölümü’ne sevk etti. Burada da İstif’e ‘alerjik reaksiyon’ tanısı konuldu ve ameliyata alındı. İstif’in dilinin üzerindeki mukoza kazındı ancak dilinin dörtte birini kaybetti.

 

18 Eylül’de kanser tanısı konuldu

 

Mehmet İstif, ilk ameliyatın ardından 37 gün boyunca Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Servisi’nde tedavi gördü. Ancak bu süre içinde ağız içi ve dil üstündeki yaraları iyileşmedi aksine arttı. Durumunun giderek kötüleşmesi üzerine Türkiye İnsan Hakları Vakfı aracılığıyla Çukurova Üniversitesi Balcalı Tıp Fakültesi’nde tedaviye alındı. Burada yapılan biyopsi sonucunda,  dil kökündeki yaranın kansere sebep olduğu teşhisi konuldu.

 

24 Mart’ta ‘Vücudum iflas etmek üzere’ yazdı

 

Teşhisin ardından Mehmet İstif’in Mersin, Adana, İstanbul arasındaki hastane maratonu başladı. Hastalığı hızla ilerleyen Mehmet İstif,  24 Mart’ta facebook hesabından şunları yazdı: “Öncelikle 8 aydır süren tedavi 3-4 ay daha sürecek. Dilim damağıma yapıştığı için kullanma oranın yüzde 0. Uzun süre yoğun olarak ışın tedavisi aldığım için çenem eklem yerlerinden kaynadı ve hareket ettiremiyorum. Dilimin her yanı kist ve irin kaplı. Çenemin sol altında oluşan 3 delik sürekli akıntı yapıyor ve maalesef kanser oraya yayılmış durumda. Boğazım ve boğazımdan geçen 3 damar tıkanmış durumda, bu nedenle nefes alamıyorum ve her an acil ameliyata alıp nefes almamı sağlayacak bir delik açabilirler. Çenemin alt sağ tarafında 7-8 tane küçük kist oluştu. Kısacası dostlar vücudum iflas etmek üzere. Ama yüreğim ve zihnim dimdik ayakta.”

 

30 Nisan’da enfeksiyon arttı,

13 Mayıs’ta mücadeleyi kaybetti

 

Nisan ayının sonlarına gelindiğinde Mehmet İstif konuşma, beslenme hata nefes alma yetilerini tamamen kaybetti. 35 kiloya kadar düştü. Vücudundaki enfeksiyon arttı ve yoğun bakıma alındı. Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde haftalardır verdiği yaşam mücadelesini 13 Mayıs günü öğlen saatlerinde kaybetti.

 

Biber gazına karşı kampanya başlatmıştı

 

37 yaşında yaşamını kaybeden Mehmet İstif, kendisini 11 ay içinde ölüme götüren amansız hastalığa 20 Haziran 2013 günü ağzına sıkılan biber gazının neden olduğu gerekçesiyle, Mart ayı içerisinde Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. İstif dilekçesinde, 20 Haziran akşamı Forum Mersin önünde düzenlenen eyleme katıldığını, kask numarasından Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı olduğunu anladığı bir polis memurunun eylem boyunca kendisini takip ettiğini ileri sürdü. İstif, müdahale emrinin verilmesinin ardından söz konusu polis memurunun elindeki gaz silahıyla, yaklaşık 40 santimetre mesafeden yüzüne ve ağzına uzun süre gaz sıktığını anlattı. İstif dilekçesinde, olay günü gözaltına alınabileceği endişesiyle doktora gidemediğini, daha sonra hastaneye başvurduğunda önce ağız içi bakterisi, daha sonra kanser teşhisi konulduğunu anlattı. İstif, “Bu şekilde uyguladığı etkili eylem ile benim kanser olmama neden olan, yahut bu durumu tetiklemiş olan ilgili polisin tespitini ve hakkında yasal işlem yapılmasını, ayrıca ona etkili eylem emri veren Mersin Emniyet Müdürlüğü yetkililerinin cezalandırılmasını talep ediyorum” dedi.

İstif, hastanede yaşam mücadelesi verdiği günlerde de yaşamdan ve mücadeleden kopmadı. Radyoterapi seansları arasında dinlenmek üzere baba evine götürüldüğünde, dostlarını ve gazetecileri Beşiktaş Çarşı formasıyla karşıladı, konuşamadığı için el yazısıyla aracılığıyla sohbet etti, Berkin Elvan’ın ölümünün ardından düzenlenen gösterilere katıldı, sosyal medya üzerinden biber gazı yasaklansın kampanyasını örgütlemeye çalıştı.

 

Savcılık hastane raporlarını istedi

 

Mehmet İstif’in, Mart ayında verdiği şikayet dilekçesi üzerine Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı, Mersin Üniversitesi ve Çukurova Üniversitesi tıp fakülteleri hastanelerinden İstif’le ilgili raporları talep etti. Savcılık ayrıca, Mersin Valiliği’ne de yazı yazarak, polis memurları ve amirleri hakkında soruşturma izni verilmesini istedi.

Avukat Sevim Küçük, savcılık incelemesinin henüz tamamlanmadığını belirterek “Şikayet dilekçesinde her hangi bir isim belirtilmiyor, sadece o gün orada görevli olan polislerle ilgili soruşturma açılması isteniyordu. Şu ana kadar soruşturmayla ilgili olarak bize ulaşan bir gelişme yok” dedi. 

Anahtar Kelimeler: Mehmet İstif

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV