21 Eylül 2018 Cuma

AYRIMCILIĞA KARŞI YÜRÜDÜLER

‘Hoşgörüsüzlük ve ayrımcılığa karşı tüm sesler’ projesi

09 Mayıs 2014 Cuma 18:10
AYRIMCILIĞA KARŞI YÜRÜDÜLER
 Mersin’de, ‘Hoşgörüsüzlük ve Ayrımcılığa Karşı Tüm Sesler’ (AVOID) projesi kapsamında, 6 ülkenin gençleri, dünya üzerindeki her türlü ayrımcılığı pankartlarla sessiz yürüyüş düzenleyerek protesto ettiler.


Avrupa Birliği (AB) Comenius Okul Projesi kapsamında 2 yıldır devam eden ‘Hoşgörüsüzlük ve Ayrımcılığa Karşı Tüm Sesler’ (All Voices Against Intolerance And Discrimination-AVOID) Projesi, Mersin’de düzenlenen sessiz protestoyla sona erdi. Türkiye’den, Mersin Mehmet Serttaş Anadolu Lisesi ile İspanya, Fransa, Belçika, Polonya ve Portekiz’deki okulların yürüttüğü projenin son ayağı 4-10 Mayıs 2014 tarihleri arasında Mersin’de yapıldı. Proje kapsamında, projenin Genel Koordinatörü Belçikalı öğretmen Henk Moerman başkanlığında 12’si öğretmen, 22’si lise öğrencisi 34 yabancı konuk, bir hafta boyunca Mersin’de çeşitli etkinliklere katılarak, Türk öğrencilerle bir araya geldiler.

Proje kapsamında bugün son eylemlerini gerçekleştiren yaklaşık 50 kişilik grup, saat 9.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda toplandı. “Irkçılığa Kırmızı Kart Gösterin” sloganıyla gerçekleştirilen ve ayrımcılığa dikkat çekmek amacıyla yapılan sessiz yürüyüşte, her türlü ayrımcılık ve hoşgörüsüzlüğü protesto eden pankartlar açan gençler, dünyaya Mersin’den barış mesajları verdiler.Proje Genel Koordinatörü Henk Moerman, projenin Türkiye Koordinatörü öğretmen Banu Özgür Tokatlı ile birlikte yürüyüş öncesinde yaptığı açıklamada, AVOID projesinin, hoşgörüsüzlüğe ve ayrımcılığa karşı sesleri olduğunu söyledi. Projenin Türkiye ayağını yürüten Mehmet Serttaş Anadolu Lisesi’nin Müdürü Oğuz Kaymaz da AVOID’ın ayrımcılık, hoşgörüsüzlük, ırkçılık, kadın-erkek ayrımcılığı, renk, mezhep ve din ayrımcılığı gibi her türlü ayrımcılığı protesto eden bir proje olduğunu kaydetti. Açıklamaların ardından, pankartlarını açan Türk ve yabancı öğrenciler Cumhuriyet Meydanı’ndan Atatürk Caddesi’ni takip ederek Ulu Cami’ye kadar sessiz protesto yürüyüşü gerçekleştirdiler. (İHA)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV