23 Eylül 2018 Pazar

MEÜ'’DE TÜBİTAK SERGİSİ

18 Mart 2014 Salı 16:36
MEÜ'’DE TÜBİTAK SERGİSİ
 İmece Haber Merkezi- TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nın Mersin Bölge Finali, Mersin Üniversitesi’nin ev sahipliğinde yapılıyor. Mersin bölgesinde yer alan 8 ilden katılan toplam 100 proje, düzenlenen bir sergiyle ilgililerin beğenisine sunuldu. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Salonu'nda yapılan sergide, yarışmaya katılan projelerin sahibi öğrenciler açtıkları standlarda projelerini tanıttılar. Açılışa, öğrenci ve danışman öğretmenlerinin yanı sıra, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Kamil Çelebiyılmaz, TÜBİTAK Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Ülkü Çömelekoğlu, MEÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. Burak Çimen ve yarışmanın jüri üyesi olan öğretim üyeleri katıldı.

Türkiye genelinde 12 bölgede yapılan TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nın Mersin bölge finaline; Mersin, Adana, Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay, Osmaniye ve Karaman ile KKTC'den ortaöğretim öğrencileri katıldı. Bu yıl Türkiye genelinde 12 bölgeden 10 binin üzerinde proje başvurusunda bulunuldu. Projeler; Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih ve Bilgisayar olmak üzere 8 farklı alanda hazırlandı. Mersin bölgesinden toplam 1182 proje başvurusu yapıldı. Türkiye sıralamasında Mersin, en çok proje başvurusu yapan iller arasında üçüncü sırada yer aldı. Mersin bölge finaline başvuran projeler içerisinden 100 tane proje, bölge sergisine davet edildi.

Sergi açılışında konuşan Prof. Dr. Çömelekoğlu, yarışma ile ilgili bilgi verdi ve şunları söyledi: “TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması, 45 yıldır kesintisiz yapılan, köklü bir yarışma. Yarışmanın amacı gençleri merak etmeye, merak ettiklerini araştırmaya yöneltmek, bilim insanı potansiyeli olan gençlerin bu potansiyelini ortaya çıkarmak. Bizler, iki yıldır bu yarışmanın ev sahipliğini yapıyor olmaktan Mersin bölgesi olarak çok mutluyuz.”

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV