21 Eylül 2018 Cuma

BU KÖY EVİNİN ELEKTRİĞİ GÜNEŞTEN

DOĞANÇAY KÖYÜ’NDE Kİ ‘GÜNEŞ EVİ’ MERSİN’E MODEL OLACAK

28 Haziran 2012 Perşembe 20:23
BU KÖY EVİNİN ELEKTRİĞİ GÜNEŞTEN
 Mezitli Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından hayata geçirilen ‘Güneş evi’ projesi kapsamında Doğançay Köyü’nde yaptırılan 60 metrekarelik prefabrik konutun elektrik ihtiyacı güneş enerjisiyle karşılanacak.

Türkiye’de ilk defa uygulanan ve Makine Mühendisleri Odası Mersin Şubesi’nin de desteklediği projede kullanılan sistem, evin tüm elektrik ihtiyaçlarını güneş enerjisinden elde edecek. Sistem,  gibi 7 bin BTÜ’lük klimayı da çalıştırabilecek kapasiteye sahip.

Özellikle dar gelirli yurttaşların elektrik masrafını aza indirmesi ve üretilen fazla elektrikten gelir edebilmesini sağlayacak proje aynı zamanda temiz ve alternatif enerji elde edebilmenin de yolunu açıyor

Mezitli SYDV Mütevelli Heyeti tarafından temelleri atılan, temiz ve alternatif elektrik enerjisi üreten ‘Güneş evi’ Mezitli’ye bağlı Doğançay Köyü’nde ikamet eden ve maddi durumu iyi olmayan Niyazi Acar için inşa edilen 60 metre karelik prefabrik evde uygulanmaya başladı.

Acar’a ait evde sıcak su ihtiyacı da güneş enerjisiyle karşılanıyor.

SYGM tarafından 25 bin TL ödenekle başlatılan ‘Güneş evi’ proje, 5 bin TL ek ödenekle 30 bin TL’ye mal edildi.

Törenin açılış konuşmasını güneş enerjisinden elektrik üreten sistemin uygulayıcısı Makine Mühendisi Yusuf Öztunç yaptı. ‘Güneş evi’ne fotovoltaik elektrik sistemi kurduklarını, bu sistemle evin güneşten aldığı enerjiyi elektrik enerjisine çevireceğini ifade eden Öztunç,

‘Güneş evi’nde bir evin ihtiyacını karşılayabilecek 6-7 kilovatlık bir enerji üretiminin olacağının belirtti.

Makine Mühendisleri Odası Şube Başkanı Alper Turna ise bu projeyi Mezitli Kaymakamlığıyla birlikte yaptıklarını hatırlatarak bundan dolayı mutlu olduklarını ifade etti. İnsanlığın geleceği için son derece önemli bir projeye imza atıldığını vurgulayan Tuna,

Makine Mühendisleri Odası olarak Mersin’deki kaymakamlıklarımızla bu ve benzeri projeleri birlikte yürütmeyi hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda Mezitli Kaymakamlığıyla ilk projeyi hayata geçirdik” dedi.

Mezitli Kaymakamı Kamil Kıcıroğlu da Mezitli SYDV’nin 2008 yılının Eylül ayından itibaren prefabrik evleri yapmaya başladığını, bugüne kadar Mezitli’nin köylerinde 17 tane prefabrik ev yaptıklarını, bugün yapılan ‘Güneş Evi’nin ise 18. olduğunu ifade etti. ‘Güneş Evi’ni 30 bin TL’ye mal ettiklerini söyleyen Kıcıroğlu, yeni ev yapmanın yanında Mezitli’de 15 evin de tamiratını yaptıklarını kaydetti.

Elektrik Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Seyfettin Atar, ise konuşmasında şu görüşlere yer verdi: “Yenilebilir enerji kaynaklarının ne kadar önemli olduğunu söylerseniz söyleyin anlatmak çok zor oluyor, ama uygulanmış bir projemiz var. Bu projenin kentimizde yapılması çok büyük bir önem taşıyor.  Demek ki, alternatif enerji kaynakları değerlendirilebiliyormuş. Bir yılın 200 gününe yakın günü güneş alan bir kentte bu enerji kaynağının yeterince kullanılmaması büyük bir kayıp. Önemli olan bu yatırımların daha ucuza mal edilebilecek şekilde alt yapısının değerlendirilip teşviklerin artırılıp sayısının çoğaltılması gerekir.”

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV