23 Eylül 2018 Pazar

BAŞARIYLA UÇTU

Yerli üretim İHA ilk uçuşunu Erdemli’de yaptı

23 Aralık 2013 Pazartesi 18:07
BAŞARIYLA UÇTU
 TÜBİTAK Bireysel Girişimcilik Aşamalı Destek Programı kapsamında ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ortaklığında 'Türkiye Kıyılarının İncelenmesi Projesi' kapsamında geliştirilen ve sudan iniş-kalkış yapabilen Amfibik İnsansız Hava Aracı (A-İHA) denizden ilk uçuş testini başarıyla gerçekleştirildi.

TÜBİTAK Bireysel Girişimcilik Aşamalı Destek Programı kapsamında Yrd.Doç. Dr. Bedri Kurtuluş’un yürütücülüğündeki projede, ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği’nden Doç.Dr. Funda Kurtuluş, Araştırma Görevlisi Talha Mutlu, yüksek lisans öğrencisi Levent Cevher, pilot Saffet Gökuç, Yrd.Doç.Dr. Evren Tunca ve Prof.Dr. Ozan Tekinalp görev aldı. Proje sonunda 3.5 kilo ağırlığında ve 1.6 metre uzunluğunda yapılan A-İHA'nın ilk deniz uçuş testi Erdemli’deki ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü’nde gerçekleştirildi.

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü'nden Prof. Dr. Ahmet Kıdeyş, Prof. Dr. Zahit Uysal, Dr. Hasan Örek ve yüksek lisans öğrencisi Sinem Cihan, ‘ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Yerleşkesi Kıyılarının Deniz Kaplumbağaları Açısından Ekolojik Özelliklerinin Belirlenmesi’ adlı projesi kapsamında A-İHA'nın aktardığı verileri topladı.

Doç.Dr. Funda Kurtuluş, ekip olarak Türkiye'de bir ilke imza attıklarını belirtti. (İHA)

Norma�:ma��@��ede üretiminin yaygınlaştırılması halinde narenciye üreticisine önemli bir kazanç sağlayacağını anlatan Eyce, reçel sanayisinde kullanılan bitkinin küçük ve orta büyüklükteki yatırımlarla ticari bir ürün haline getirilebileceğini, bitkinin alternatif ürünler içinde yerini alması gerektiğini söyledi. (İHA)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV