23 Eylül 2018 Pazar

Zeytin Pazarı'nın altındaki tarih

27 Eylül 2013 Cuma 20:01
Zeytin Pazarı'nın altındaki tarih
 Tarsus’ta Eski Ömerli Mahallesi Zeytin Pazarı'nda 2012 yılında yapılan kazılarda bulunan İnsan Figürü'nden sonra yeniden kazı çalışmaları başlatıldı. Tarsus Belediyesi'nin pazaryeri düzenleme çalışmalarında ortaya çıkan tarihi kalıntılar üzerine Müze Müdürlüğü inceleme yapmıştı. İncelemede mozaiğe birleşik olarak birisi deforme olmuş 5 insan figürüne rastlamıştı. Alanda anıtsal nitelikte mimariye sahip kültür dokusuna rastlanılması sonucu Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nden alınan kazı ve sondaj izin belgesi gereği, 2012 yılında çalışmalar gerçekleştirilmişti.

Semt Pazarı hafriyat çalışmalarında ortaya çıkan Tarsus Antik Kenti'nin bu güne kadar korunan, zengin tarihi kültürel dokusunun bir örneği olan ve kentin simgelerinden birisi konumundaki anıtsal boyutlara sahip sarnıç binasının ve mozaik zeminin tamamının ortaya çıkarılması yönünde çalışmalara hız verildi. Sarnıcın iç dolgusunun temizliğinin yapılması ve anıtsal yapının yakın çevresindeki kültürel dokunun uzantılarının ve niteliğinin tamamen belgelenmesine yönelik kurtarma kazısı için ilgili Bakanlıktan alınan izinle kurtarma kazısı başlatıldı. Bakanlıktan sağlanan ödenekle Müze Müdürlüğü tarafından yapılacak kazılarda sarnıç, zemin mozaiği ve bu alandaki kalıntıların gün ışığına çıkarılarak Tarsus'un tarihi kültürel dokusunun turizme kazandırılması hedefleniyor.

Kazıda Kırşehir Üniversitesi Arkeoloji Bölümü'nde görevli Yrd.Doç.Dr.Işık Adak Adıbelli, Öğretim Görevlisi Hüseyin Adıbelli ile diğer öğretim görevlileri ve öğrenciler görev alıyor. (DHA)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV