23 Eylül 2018 Pazar

YAĞMALAMIŞLAR!

Roma dönemine ait sinobiç kalıntıları ilgi bekliyor

11 Şubat 2014 Salı 16:59
YAĞMALAMIŞLAR!
 Mut’un 6 kilometre kuzeyinde, Yeşilyurt Köyü sınırları içerisinde bulunan Roma dönemine ait “Sinobiç” kalıntıları ilgi bekliyor.

Yeşilyurt Köyü'nün sınırları içerisinde bulunan Sinobiç kalıntıları, Roma dönemine ait çok miktarda lahit, tepede 2 adet su sarnıcı ile duvar kalıntılarından oluşuyor. Bazı kaynaklarda adı “Polisandos” olarak geçen Sinobiç'in antik ismi kesin olarak belli değil.

Sinobiç Aziz Paulus'un vaaz verdiği ve adı İncil’de de geçen önemli bir erken dönem Hristiyanlık merkezi konumunda olduğu biliniyor. Burada Roma ve erken Bizans dönemlerine ait çok miktarda lahit iki tane su sarnıcı, duvar kalıntılarının yanısıra kaya mezarları da bulununuyor. Yıllardır bakımsızlık ve ilgisizlik nedeniyle perişan halde olan Roma dönemine ait Sinobiç kalıntıları, definecilerin de saldırısına uğramış durumda.

Sinobiç kalıntılarını gezen ilçe kaymakamı Mustafa Şahin, Harabeye dönen lahid ve tepede ki 2 adet su sarnıçlarının halini görünce şaşkınlığını gizleyemeyerek, “Tarih cenneti olan Sinobiç kalıntıları ilgi bekliyor. Buraların değerini bilmemiz gerekiyor” dedi.(İHA)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV