21 Eylül 2018 Cuma

Türkiye’deki tek peygamber kabri…

Makam-ı Daniyal Camii ve Kubatpaşa Medresesi hizmete açıldı

18 Mart 2014 Salı 16:26
Türkiye’deki tek peygamber kabri…
 İmece Haber Merkezi- Restorasyonu tamamlanan ve Türkiye'deki tek peygamber kabrinin bulunduğu Makam-ı Daniyal Cami ile Kubatpaşa Medresesi törenle hizmete açıldı.

Tarsus’ta Ramazanoğlu Beyi Kubat Paşa tarafından 1557 yılında yaptırılan Kubatpaşa Medresesi Çukurova Kalkınma Ajansı desteği ile Tarsus Belediyesi tarafından restore edilerek kent müzesi haline getirilirken, Türkiye'nin tek peygamber kabrinin bulunduğu Daniyal Makam-ı Camii de halkın hizmetine sunuldu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan tören Kuranı Kerim'in okunması ve dua ile devam etti.

Programda Makam-ı Daniyal Camii ile Kubatpaşa Medresesi restorasyonuna emeği geçenlere plaket verilmesinin ardından Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz söz aldı.

20 yıldır Tarsus'un tüm değerlerine sahip çıktıklarını söyleyen Başkan Kocamaz, "Bugün bu aydınlık günde böylesine hayırlı bir hizmetin son aşamasına gelmiş olmamız ve gözümüzün arkada kalmıyor olması, bizim için çok büyük bir onur, büyük bir şereftir. 20 yıldır bu kentte yaşayan insanlara, bu kentin ölüsüne dirisine, yer üstünde yer altında olanına hizmet etmeye, değerlerine sahip çıkmaya ve geçmişle gelecek arasında köprü olmaya gayret ediyoruz. Tabiki Daniyal Peygamber, Aziz Paul, Eshab-ı Kehf ve diğer yatırlar Tarsus’umuz açısından çok önemli bir değer ve mutlaka farkına varılması, sahiplenilmesi gereken değerlerimizdir" dedi.

Başkan Kocamaz, "1994-1999 döneminde Mencik Baba Türbesi’ni restore ettirdik, Tarsus’un bir değeri olarak Mencik Baba’ya sahip çıktık. İleriyi göremeyenler, yapılan işin ne kadar önemli bir olduğunun farkına varamayanlar Tekke ve Zaviye Kanunu’na aykırı hareket ediyor diye bizi şikayet ettiler. Ama biz yılmadık, yaptığımızın doğru olduğunu biliyorduk. Elin adamının bu işlerden haberi dahi yoktu. 2. dönemde Tarsus Lisesi’nin yan tarafındaki Allah bize nasip etti o Şanlı Mescidi’ni hayata geçirdik. Ama asıl hedef ilk dönemde bizzat yerinde görüp tespit ettiğimiz ve maalesef bilinçsizce kanalizasyon şebekelerinin bağlandığı ve üzerinden fosseptikler akan bu Daniyal Peygamber’in Makamı idi. Biz ilk olarak Daniyal Peygamber’in mezarının üzerinden geçen kanalın yatağını değiştirdik ama gün yüzüne çıkaramamıştık. 3. dönem buraya bir şadırvan yaptırdık ve caminin tabanının çöktüğünü tespit ettik. O bölümü temizlemek düşüncesiyle yaklaşık 1 yıl boyunca 20 kişiyle buradaki telesufatı temizledik. Tavana kadar çamur deryasına gömülmüştü. Tabiki hiç kimse de bilmiyordu. Tarsus’un alt yapısı yapılırken 2002 yılında maalesef halen yüreğimi sızlatan Roma dönemine ait köprünün bir temel kalıntısı düşüncesiyle kırılmış olması ama maalesef zararın telafisi olmuyor. Bu kısmı temizlediğimiz zaman köprü ortaya çıktı, mezar ortaya çıktı. Buranın Daniyal Peygamber’in mezarı olduğunu kanıtlayan belgeler, sikkeler, paralar ortaya çıktı ve Tarsus Müze Müdürlüğü’ne o paralar teslim edildi. O paraların üzerindeki “La ilahe illallah” lafzı kesin olarak Daniyal Peygamberin mezarı olduğu, anlatılan menkıbelere çok uygun bir yer olduğu tespit edildi.Burası bir peygamber kabriyse buradaki halihazır 5 katlı binaların ve pasajın kaldırılması ve bu bölgenin ziyaretçiler geldiğinde rahat bir mekan olması gerekiyordu. Geçmişte tarih ve kültür bilinci çok gelişmediğinden o dönemlerde burada 5 katlı binalara izin verilmiş ve maalesef o bina Kubatpaşa Medresesi’nin güneşini kesmiş zaten medrese çukurda kaldığı için taşlarını çürütmüş maalesef elden çıkma noktasına getirmişti. Onun için bu bölgenin mutlaka temizlenmesi gerekiyordu çok şükür onlar temizlendi. Kubatpaşa Medresesi, Daniyal Peygamber’in kabri artık gün yüzüne çıktı, güneş görür hale geldi" şeklinde konuştu.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV