21 Eylül 2018 Cuma

'‘SOLİ DÜNYAYA AÇILAN KAPIMIZ’'

Tarhan, Soli antik kentindeki kazılara desteğin sürecini söyledi

02 Mayıs 2014 Cuma 18:51
'‘SOLİ DÜNYAYA  AÇILAN KAPIMIZ’'
 İmece Haber Merkezi- Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, arkeolojik ve tarihi değerlere daha fazla ilgi gösterilmesi gerektiğini belirterek “Mezitli’yi dünyaya açacak tek kapımız Soli Pompeiopolis antik kentimizdir” dedi.

Soli-Pompeiopolis Antik Kentini Koruma ve Tanıtma Derneği, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ı makamında ziyaret etti.

Soli-Pompeiopolis antik kenti kazı çalışmaları hakkında Tarhan’ı bilgilendiren dernek yetkilisi Cem Civaoğlu, 2014 kazı çalışmaları ile ilgili taleplerini iletti.

 

‘Gereken ilgiyi görmüyor’

 

Kültür Bakanlığı’nın Soli-Pompeiopolis antik kenti kazı çalışmalarına ayırdığı bütçenin son derece yetersiz olduğunu söyleyen Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Etrafı tel örgülerle çevrili, kapalı bir alanda hapsedilen Soli Antik Kenti biran önce gün ışığına çıkartılarak halkın ziyaretine açılmalıdır. Mersin’in en önemli turizm potansiyeline sahip Soli-Pompeiopolis antik kenti gereken ilgiyi görmüyor. Başta Kültür Bakanlığı olmak üzere, Mersin Büyükşehir Belediyesi, sivil toplum kuruluşları ve işadamlarını bu önemli Dünya mirasına sahip çıkmaya davet ediyorum. Mezitli’yi dünyaya açacak tek kapımız Soli Pompeiopolis antik kentimizdir” dedi.

 

‘Liman, gün yüzüne çıkartılmalı’

 

Tarhan, “Mezitli Belediyesi olarak daha önceki dönemlerde kazı çalışmalarına verilen destek aynı şekilde devam edecektir. Benim şahsi düşüncem, antik liman ile sütunlu caddenin biran önce denizle buluşması ve antik limanın öncelikli olarak gün yüzüne çıkartılmasıdır. Mezitli’ye yapacağımız yatırımlar ve Soli Pompeiopolis antik kenti kazı çalışmaları bütünleştiğinde Mezitli, deniziyle, tarihiyle, turizmiyle herkesin görmek ve yaşamak istediği bir cazibe merkezi haline gelecektir” ifadelerini kullandı. 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV