23 Eylül 2018 Pazar

MOZAİKLER MÜZEYE TAŞINACAK

10 Ekim 2013 Perşembe 19:56
MOZAİKLER MÜZEYE TAŞINACAK
 Tarsus’ta Roma dönemine ait eserlerin bulunduğu antik kentteki insan figürlü taban mozaikleri koruma amacıyla müzeye taşınacak.

İki yıl önce Tarsus'un Eski Ömerli Mahallesi'nde Tarsus Belediyesi'nce yürütülen kapalı semt pazarı hafriyat çalışmaları sırasında üzerinde insan ve kuş figürü olan taban mozaiği bulunmasının ardından çalışmalar sürdürülüyor. Kazıları ilerleten Müze Müdürlüğü, mozaiğe birleşik olarak birisi deforme olmuş 5 insan figürünü daha ortaya çıkarmıştı. Alanda anıtsal nitelikte mimariye sahip kültür dokusuna rastlanılması sonucu Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nden alınan kazı ve sondaj izin belgesi gereği, kurtarma kazısı çalışmaları başlatıldı. Kurtarma kazısında ortaya çıkan kalıntıların mimari ve mühendislik harikası olarak nitelendiren arkeologlar Antik Çağ Erken Roma dönemine ait su arıtma ve dağıtım sistemi olarak düşündükleri yapının tamamen ortaya çıkarılmasını hedefliyor.

Kaymakam Hasan Göç, geçen yıl ortaya çıkan eserlerin bulunduğu bölgeyi inceleyerek, Müze Müdürü Mehmet Çavuş'tan bilgi aldı.

Göç, incelemenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, ortaya çıkan antik kentte, çok sayıda pişmiş toprak kap, tıbbi aletler, heykel figürleri ve kandillerin bulunduğunu anımsattı.

Çalışmalarda 52 metre uzunluğunda 4 metre yüksekliğinde ve 7 metre genişliğinde su depolama sistemi ve antik çeşmenin bulunduğu yapının batı bölümünde çeşmeye ait 6 boru, 2 havuzcuk ve çok sayıda tarihi eser açığa çıkarıldığını belirten Göç, “Son olarak tarihi alanda yapılan kurtarma kazısında 2'nci yüzyıla ait olduğu belirtilen taban mozaiği gün yüzüne çıkarıldı. Bu insan figürlü taban mozaikleri koruma amaçlı olarak müzeye kaldırılacak” dedi.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünden alınan izinle Kırşehir Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Işık Adak Adıbelli başkanlığında bilimsel kazı çalışmalarının sürdürüldüğünü ifade eden Göç, “Roma dönemine ait sarnıç yapısının ortaya çıkmasının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle müze müdürlüğü çalışma başlattı. Kurtarma çalışmaları kapsamında sarnıç yapısının doğu cephesinde Roma dönemine ait saray hamamı olduğu sanılan ve üzerinde ilginç güneş saati figürü bulunan zemin mozaiğine ulaşıldı. Antik kentin kuzey doğusundaki anıtsal Sarnıç yapısı ve yapıyla bağlantılı mimari kültür dokusu, su dağıtım sistemi, mozaikli zemin ve alandaki yoğun kül katmanlarından, bu alanın erken Roma döneminde kullanıma alınan hamam, saray, villa veya idari yapılar kompleksini barındırdığı belirlendi” diye konuştu

Kaymakam Göç, antik kentin turizme kazandırılmasına yönelik çalışma kapsamında bölgenin ziyaret edilebilir ören yeri haline getirilmesi için çalışma yapacaklarını da kaydetti. (DHA)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV