23 Eylül 2018 Pazar

MERSİN’'DE YÜRÜMEK…

Türk ve Fransız mimarlık öğrencileri tarihi kent merkezini incelediler

13 Kasım 2013 Çarşamba 18:24
MERSİN’'DE YÜRÜMEK…
 İmece Haber Merkezi- Mersin Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Paris'in en büyük mimarlık okullarından biri olan Paris-La Villette'nin yüksek lisans öğrencilerini Mersin'de ağırladı. Fransa'dan gelen 15 mimarlık öğrencisi, MEÜ öğrencileri ile birlikte, Mersin'in tarihi kent merkezinde atölye çalışmaları yaparak projeler geliştirdiler.

 Tarihi kent merkezlerinin gelecekleri üzerine projeler üretilmesi amacıyla MEÜ Mimarlık Fakültesi ile Ecole Nationale Superieure d'Architecture del Paris-La Villette'nin işbirliğinde uluslararası bir workshop düzenlendi. 31 Ekim'de başlayan etkinlik, “Mersin kent merkezinde yürümek” başlığıyla Mersin'in tarihi kent merkezini ele aldı. Özellikle kentsel yaşamla kent mekanı arasındaki ilişkilerin çalışıldığı workshop kapsamında öğrenciler tarafından kentsel tasarım projeleri geliştirildi.

Yürütücülüğünü, başta Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cana Bilsel olmak üzere fakülte öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Fikret Zorlu ve Yrd. Doç. Dr. Evrim Demir'in üstelendiği workshopa, Mimarlık Fakültesi son sınıf öğrencileri ve Paris-La Villette mimarlık okulunun yüksek lisans öğrencileri ile aynı okuldan Mimar ve Şehir Plancısı Pierre Bouche ve Mimar Dr. Claudio Secci katıldı. 

 Workshop kapsamında ilk olarak katılımcılara Mersin kenti üzerine sunumlar yapıldı. Doç. Dr. Tolga Ünlü 'Mersin kent planlamasının tarihsel gelişimi', Yrd. Doç. Dr. Fikret Zorlu 'Mersinle ilgili güncel konular ve kentsel projeler' ve Uzm. Sara Belge ise 'Tarihi merkezlerde yürünebilirlik: Mersin örneği' başlıklı birer sunum yaptılar.

Yürünebilirlik kavramının ele alındığı ve 'Mersin: Yürünebilir bir kent merkezine doğru' başlığının benimsendiği workshop kapsamında, kent merkezinde keşif gezileri yapıldı. Yarısı Fransa'dan gelen öğrencilerden diğer yarısı da Mersin Üniversitesi öğrencilerinden oluşan 7 ayrı grup belirlendi. 'Kenti yürüyerek anlamak, keşfetmek, algılamak' üzerine odaklanan gruplar, tarihi kent merkezi ile çevresindeki alanları kapsayan farklı güzergahlar oluşturdu. Denize dik ve denizden içeriye doğru kent merkezini kat eden yürüyüş güzergahları, eski Marina, Çamlıbel ve Kiremithane Mahallesi ile Tren Garı ve cruise terminali arasında kalan alanı kapsadı. Bu alan içerisinde, tarihi kilise ve camiler, Kültür Merkezi binası gibi Mersin için önemli referans noktaları yer aldı. Öğrenciler ayrıca Tarsus ve Olba bölgesi'ndeki tarihi eserlerin bulunduğu bölgeleri de ziyaret ettiler.

Hazırlan projeler ve üretilen fikirler, birer sunum haline getirilerek Mersin'e katkısı olacak biçimde, kentsel tasarım alanında söz sahibi olan kişilerin görüşlerine sunulacak. 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV