23 Eylül 2018 Pazar

KÖY ÇOCUKLARINA TARİHİ SEVDİRDİLER

İmece Haber Merkezi- Mersin Üniversitesi Arkeoloji Topluluğu (MART), çocuklara yönelik projelerle dikkat çekiyor. MART, düzenlediği etkinliklerle hem üniversite öğrencilerinin mesleki gelişimine katkı sunuyor, hem de çocukların tarihi eser ve arkeolojik alan konusunda bilinçlenmesini sağlıyor.

08 Kasım 2013 Cuma 16:47
KÖY ÇOCUKLARINA TARİHİ SEVDİRDİLER
 Topluluk Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Ümit Aydınoğlu, bugüne kadar ‘Köy Okullarında Arkeoloji Dersleri’ ve ‘Çocuklar İçin Arkeoloji Okulu’ gibi projelere imza attıklarını söyledi.

Aydınoğlu, topluluğun başlangıçta Arkeoloji Bölümü öğrencilerini kapsadığını ve onlara mesleki bilgi ve sorumluluk kazandırmayı amaçladığını ancak daha sonra diğer bölümlerden arkeolojiye ilgi duyan öğrencilerin ve işbirliği yapmak isteyenlerin de katılmasıyla neredeyse sivil toplum kuruluşu formatına dönüştüğünü aktardı.

Topluluğun organizasyon yapısı ve toplulukta yer alan çalışma gruplarıyla ilgili bilgi veren Aydınoğlu, bu grupları çalışma şekillerine göre; arkeolojik tahribata karşı eylem planı geliştiren, basın ve tanıtım işleriyle ilgilenen, gezileri planlayan, topluluğun etkinlikleri ve tanıtımı için web sayfaları hazırlayan gruplar olarak sıraladı.

 MART’ın gerçekleştirdiği ve gerçekleştirmeyi planladığı projeler ve etkinliklerden bahseden Yrd. Doç. Dr. Aydınoğlu, mesleklerinin gözleme dayalı bir meslek olması sebebiyle arkeolojik alanlara geziler düzenlediklerini ve bu kapsamda Kıbrıs’a ve Anadolu’nun pek çok yerine; planlı geziler, yürüyüşler, antik kent ve müze gezileri düzenlediklerini kaydetti.

 Tamamen topluluk öğrencilerinin fikirleriyle oluşan ve devam ettirilen bir proje olan ‘Köy Okullarında Arkeoloji Dersleri’ adlı proje ile ilgili bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Aydınoğlu, dağlarda yüzey araştırmaları yaptıkları sırada tarihi eser tahribatının çok fazla olduğunu gözlemlediklerini, bunun için yapılabilecekleri düşündükleri sırada da bu projeyi hazırladıklarını aktardı.

 

Köy kahvelerinde de eğitim

 

Arkeoloji öğrencileri Murat Alkış, Seda Kılıç, Azad Ürek ve Emre Ünsever başta olmak üzere diğer topluluk üyelerinin Arkeolojik Tahribat Proje Grubu olarak yıllık eylem planı hazırladıklarını aktaran Aydınoğlu, altı yıldır yapılan bu projeyle köy okullarındaki çocuklara ulaşıp onları tarihi eserler ve arkeolojik tahribatla ilgili bilgilendirdiklerini belirtti.

 Aydınoğlu, “Yerinde gidip anlatınca insanlar neler olduğunu daha iyi anlıyorlar. Bilmedikleri şeyi ise kırıp tahrip ediyorlar. Bizim projemiz önce köy kahvelerinde başladı, daha sonra okullara gitmeye başladık. Oralarda, çocukların seviyelerine uygun çok renkli, eğlenceli ve onların katılımını sağlayan sunumlar yapıyoruz. Çocuklara kendi etraflarındaki tarihi eserleri ve onların ne işe yaradıklarını anlatıyoruz. Küçük atölye çalışmaları düzenliyoruz. Örneğin kil atölyesi çalışması yapıyor, afiş sergileri açıyoruz, dağıtıyoruz. Etkinlik sonunda onlara katılım belgeleri düzenleyerek akıllarında bir imaj bırakmaya çalışıyoruz” dedi.

Aydınoğlu, eğitimler sonunda, topluluk üyelerinin bağışlar ve kendi ürettikleri hediyelik eşyaların satışından elde ettikleri kırtasiye malzemelerini öğrencilere verdiklerini söyledi.

 

Mumya, bilgi vermeye devam ediyor

 

Projeyle ilgili oldukça olumlu geri bildirimler aldıklarını aktaran Aydınoğlu, “Gittiğimiz okullarda arkeolojiyi yakından tanıyan çocukların pek çoğu arkeolog olmaya karar veriyor.  TÜBİTAK’ın lise ve ortaokul öğrencileri arasında düzenlediği proje hazırlama yarışması sırasında bu yıl çok sayıda Erdemli ve Silifke öğrencisi bize gelerek projelerle ilgili bilgi ve kaynak istedi. Nedenini de ‘Yıllardır okullarımıza gelerek arkeolojiyi bizlere anlattınız biz de artık arkeolojiyle ilgili proje yapmak istiyoruz’ olarak açıkladılar” dedi.

Bu projenin devamında ‘Mumya’ adlı bir web sitesi oluşturduklarını ve eğitime katılan çocukların merak ettiklerini bu adresten öğrenmeyi sürdürdüklerini belirten Aydınoğlu, ayrıca topluluk öğrencilerinin, kendi yaptıkları çalışmaları, edebi anlamda yazdıkları yazıları ve arkeolojiyle ilgili görüşlerini içeren ‘Çömlek’ adlı bir de e-dergi çıkardıklarını kaydetti.

 

‘Çocuklar kazı deneyimi yaşadı

 

Aydınoğlu, Mersin Çocuk Üniversitesi çalışmaları kapsamında gerçekleştirdikleri Çocuklar İçin Arkeoloji Okulu projesi hakkında şu bilgileri verdi: “Bu projeyle geçtiğimiz sene köylerdeki çocukları üniversitede misafir ettik ve çocuklar için Arkeoloji Okulu adı altında bir okul açtık. Çocuklar burada derslere ve atölye çalışmalarına katıldı. Bu kapsamda üniversitemizin Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’nun bulunduğu alanda çocuklar için antik mimarinin örneklerinin yer aldığı Arkeoloji Parkı’nı yaptık. Çocuklar burada arkeolojik kazı deneyimi kazandılar. 2013’ün ikinci döneminde bu etkinliği tekrarlamayı planlıyoruz.” 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV