'‘YANLIŞTAN DÖNÜN’'
17 Ağustos 2018 Cuma

'‘YANLIŞTAN DÖNÜN’'

CHP’li vekillerden iktidara 1 Mayıs çağrısı

30 Nisan 2014 Çarşamba 19:07
'‘YANLIŞTAN DÖNÜN’'
 İmece Haber Merkezi- CHP Mersin milletvekilleri Vahap Seçer, Aytuğ Atıcı ve Ali Rıza Öztürk, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayınladılar. Vekillerin mesajlarında, 1 Mayıs kutlamalarını belli alanlara sıkıştırmak isteyen AKP hükümetine ‘yanlıştan dönün’ çağrısı yapıldı. CHP’li milletvekillerinin 1 Mayıs mesajları şöyle: 

CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer: Bugün alın terinin, emeğin, dayanışmanın, onurlu ve insanca bir yaşam isteyenlerin günü. Emeğe saygının ve işçi haklarının, çağdaş demokrasin ayrılmaz bir parçası olduğuna inananların günü. Ancak; bu yıl da Türkiye 1 Mayıs’a iç karartan bir tabloyla giriyor. Muhalif tek bir sesi dahi duymak istemeyen AKP iktidarı, yasakçı ve baskıcı tutumuyla işçi ve emekçiler arasındaki dayanışmayı yok edebilmek için her türlü yolu deniyor.  Meydanlarda haklarını arayanları cop, biber gazı ve tazyikli su ile susturacağını zanneden iktidar, bu tutumun yanlışlığını bir an önce görmeli ve bu yanlıştan dönmelidir.   1 Mayıs’ın ülkemizin her yerinde bayram coşkusuyla kutlanabilmesi için en büyük sorumluluk iktidara düşmektedir. Bu sorumlulukla hareket edecek olan iktidar, sağduyulu davranarak yaşanabilecek ve düşünmek dahi istemediğimiz olumsuzlukların önüne geçmek için gerekli tüm tedbirleri almalıdır. Demokrasiye, çalışma hayatındaki sosyal ve sendikal haklara yönelik tehdit ve saldırıların arttığı kazanımların birer birer yok edildiği günümüzde, bu değerlere sahip çıkmak için her bireye de ayrı ayrı sorumluluk düşmektedir. Her yurttaş, bu mesuliyetle emeğin bayramını kutlamalıdır.

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı: 1 Mayıs ‘Emek en yüce değerdir’ diyenlerin bayramıdır. 1 Mayıs,  yüz yıllardır süren emek mücadelesinin simgeleşmiş tarihsel adıdır. 1 Mayıs tarihi emekçilerin alın teri ve kanları ile yazılmıştır. Hak edilmiş bir anmadır ve bayramdır.  Ülkemizde emekçilerin neredeyse yarısı kayıtsız çalışmaktadır. Sendikalaşma işten atılmanın sebebi olmakta ve iktidar bunları görmezden gelmektedir. Hükümetin de desteğiyle taşeronlaşmanın son hızla arttığı ülkemizde, güvencesiz, esnek, kuralsız çalışmanın önü açılmak istenmektedir.  Ülkemizde iş kazaları işçi cinayeti halini almıştır. İşçi cinayetleri sayısındaki artış, ülkemizin bir diğer yüzkarası trafik cinayetleri sayısı ile yarışır olmuştur.

Emekçi; tarlada, fabrikada, hastanede, gemide, bilgisayar başında, okulda, üniversitede, büroda, evde, direksiyon başında ve daha birçok alanda daha güzel yarınların hayallerini kurarak mücadele etmektedir. Bu hayalleri hep birlikte gerçekleştirmek için emekçinin üretimden gelen gücünü kullanması en doğal hakkıdır.  Baskı ve şiddetle emekçinin taleplerini bastırmak isteyen AKP Hükümeti 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanmaması için adeta işçisine karşı savaş mevzileri kazmaktadır. Bu düşmanlığı boşa çıkarmak, barışı hâkim kılmak tüm Türkiye’nin borcudur, görevidir.

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk:  1 Mayıs, emek ile sermaye arasında bir mücadele günüdür. İşçi sınıfının uluslararası birlik, dayanışma ve mücadele günü olarak adlandırılan 1 Mayıs’larda, işçiler ve emekçiler, bütün dinsel, etnik, kültürel farklılıklarıyla birlikte, devrimci bir sınıf olarak sermayeye karşı taleplerini yükseltir ve sermayeye karşı mücadeledeki kararlıklarını gösterirler. Tarihimize acı bir sayfa olarak geçen ve 37 cana sebep olan 1977'deki korkunç saldırganlık gibi, AKP'nin son yıllarda 1 Mayıs'ı kâbusa, Taksim'i yasak bölgeye, , İstanbul'u korku şehrine hale getiren bu yaptırımların da geride kalması gerekmektedir. Emeğin bayramı 1 Mayıs'ın insan haklarından, demokrasiden, emekten yana herkes tarafından coşkuyla, sevgiyle, dayanışma duygularıyla kutlanmalıdır. Her zaman olduğu gibi emekten, demokrasiden, cumhuriyetten, temel hak ve özgürlükler ile bağımsızlıktan yana CHP'liler de 1 Mayıs kutlamalarına el ele, kol kola, omuz omuza tarihi sorumluluk duygularıyla katılacaklardır.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV