'‘MERSİNLE ÇEKİŞMEYİN’'
17 Ağustos 2018 Cuma

'‘MERSİNLE ÇEKİŞMEYİN’'

Tarsus Kaymakamı’ndan Tarsuslu işadamlarına çağrı

02 Mayıs 2014 Cuma 18:18
'‘MERSİNLE ÇEKİŞMEYİN’'
 İmece Haber Merkezi- Tarsus Kaymakamı Hasan Göç, Tarsusluların Mersinle çekişmek, mücadele etmek yerine bütünleşmesi gerektiğini belirterek “Eğer Tarsus ve Tarsuslular olarak Mersin ile bütünleşirsek kazançlı olan biz oluruz” dedi.

 Tarsus Sanayici ve İşadamları Derneği (TASİAD) Yüksek İstişare Kurulu toplantısında Tarsus’un sorunları ve çözüm yolları konuşuldu.

Kaymakam Hasan Göç, 10 bin yıllık tarihi ve barındırdığı tarihi ve kültürel zenginlikler, verimli topraklarıyla Tarsus’un çok özel ve önemli bir kent olduğunu belirterek, yeni Büyükşehir Yasası ile ilçenin yeni bir kimlik kazandığını söyledi.

Tarsus ve Tarsusluların bu nedenle Mersinle mücadele etmek, çatışmak yerine bütünleşmesi gerektiğini vurgulayan Göç, “Eğer Tarsus ve Tarsuslular olarak Mersin ile bütünleşirsek kazançlı olan biz oluruz. Dünyada artık şehirler konuşuluyor. Şehirleşmeyi önemsemeli ve özümsemeliyiz. Biz artık Mersinliyiz. Tarsus’ta tarım sektörü çok önemli. Köylerde yaşayan 70 bin kişilik nüfus ve şehirde yaşayan 100 bin nüfusla birlikte 170 bin kişi tarımdan geçiniyor. Bu çok önemli bir kitle. Bununla birlikte tarımda markalaşmak, tarıma dayalı sanayiyi yaratmak zorundayız. Tarım sektöründe en çok kâr ettiğimiz avantajlı ürünleri yetiştirmek gerekir. Tarımdan geçinmenin yanı sıra, tarıma dayalı sanayiyi yaratmak ve geliştirmek gerekiyor. Yeni bir bakış farklılığı ve yeni vizyonlara sahip olmalıyız. Tarsus göç alırken, beyin göçü de veriyor. Bu da çok önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konu. Çünkü eğitim için diğer kentlere giden eğitimli gençlerimiz Tarsus’a ne yazık ki geri dönmüyor. Eğitimli gençlerimizin bir şekilde Tarsus’a dönmelerini sağlamalıyız. Tarsus’un geleceğini iyi şekillendirmek, halkın refah düzeyini yükseltmek, yaşam kalitesini arttırmak için üniversiteye gönderdiğimiz çocukları Tarsus’a çekmeliyiz. Bunu yapmazsak, yapamazsak kaybederiz” dedi.

 

Turizmi değerlendiremiyoruz

 

Tarsus’un turizm çeşitliliği yönünden çok zengin olmasına rağmen bundan da nasibini alamadığına dikkat çeken Göç, “Turizm zenginliğimizin değerlerinden yararlanamıyoruz. Şehrimize gelen turistlere bir bardak çay içiremiyoruz. Burada bir bardak çay içmeyen turist Hatay’a gidip, yiyor, içiyor ve konaklıyor. Oysa Tarsus’umuzun tarihi ve kültürel zenginliği oldukça fazla. Burada siyasi iradeyi harekete geçirmemiz gerekiyor. Turistleri konaklatacağımız oteller henüz yok. Otelleri yapmak zorundayız. İşte bu nedenle Tarsus Kazanlı Turizm Bölgesine yapılacak olan oteller ve turistik tesisler çok önemli. Bunun yanında kendi dinamiklerimizi harekete geçirmeliyiz. İş adamlarımız, yatırımcılarımız kendi kaynaklarıyla otel yapabilirler. Yer altı ve yerüstü zenginliği olanaklarına sahip olan Tarsus’umuzu hep birlikte geleceğe taşımalıyız. Tarsus ve Mersin’in geleceği çok iyi olacak. Mersin ile entegre bir şekilde çalışmalı. Tarsus, Mersin ile çatışan değil, çakışan bir anlayışla, Mersin ile ortak hareket etmelidir” şeklinde konuştu.

 

İşsizlik oranı yüzde 18’i buldu

 

CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer de, Mersin ve dolayısıyla Tarsus’un önümüzdeki süreçte Türkiye’nin yükselen yıldızı olacağını, bu nedenle karamsarlığa kapılmadan, hep birlikte Tarsus’u ve Mersin’i geleceğe taşımak için güçbirliği içinde olunması gerektiğini söyledi.

Tarsus’ta doğanların Tarsuslu olmakla övündüğünü, 10 bin yıllık geçmişe sahip olan Tarsus’un mümbit arazilere sahip olmasına rağmen istenilen düzeyde olmadığını sık sık ifade ettiklerini vurgulayan Vahap seçer, “Tarsus, yeni bütünşehir yasası ile yıllardır mücadelesini verdiğimiz il olma konumunu öteledi. Tarsus, Mersin’in alt birim belediyesi oldu. Artık Tarsus’u bu konseptte konuşup, değerlendirmeli ve buna göre planlar, projeler yapmalıyız. Genel yönetim, yerel yönetim ve sivil toplum örgütleri olarak bu üçlü yapı kentin ekonomik, sosyal ve kültürel yapısını, eğitimini şekillendirmelidir. Bunları yaparsak hedeflerimize ulaşabiliriz. Tarsus, Mersin’in en fazla nüfusu barındıran ilçesi. İlginç bir coğrafyaya sahibiz. Deniz ve dağ, uzun bir sahil şeridi ve geniş arazilere sahibiz. Bunu en iyi şekilde Mersin olarak bir bütün şeklinde değerlendirmeliyiz” dedi.

Tarsus’un dinamik bir nüfusa sahip olduğunu ve göç aldığını vurgulayan Seçer şunları kaydetti:

“İşsizlik yaklaşık yüzde 18 seviyesinde. İstihdam sorunu yaşıyoruz. Göç alıyoruz. Göçle gelenler hangi etnik kökene sahip olursa olsun başımızın tacıdır. Tarsus herkesi kucaklayacak potansiyele sahip. Tarsus’umuzun verimli toprakları var, yaşamak kolay. Taşı toprağı altın. Ama üzerimizde atalet var. Bunun yanında kompleksimizde var. Bende dahil, engin daldan murt yemeyiz. Başka kentlerden göçle genlerden korkmayalım. Göçle gelenler keyiflerinden gelmiyor. Zorunlu göç, asayiş, terör, kan davası, işsizlikten dolayı geliyorlar. Gelenlerin de önünü açmalıyız. Yatırımcıları da gelsin. Nerden gelirse gelsin tüm yatırımcıları baş tacı edelim. Yeter ki yatırım yapsınlar, biz yatırımcıların köleleri olalım.”

 

‘Kalkınma için tarım yeterli değil’

 

Tarım sektörünün Tarsus için önemli olduğunu, ancak kent kalkınması için bunun yeterli olmadığını ifade eden Seçer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tarım tartıda ağır, pahada hafif. Tarsus’un sanayide de önemli atılımları yapması gerekiyor. Tarıma dayalı sanayiye de önem vermeliyiz. İhtisas Organize Tarım Bölgeleri, yeni Organize sanayi Bölgeleri kurmalıyız. Bir muhalefet Milletvekili olarak söylemeliyim ki eleştirmek kolay. Ancak merkezi Hükümetin bölgemiz için yaptığı çok önemli yatırımlar var. Bir Akdeniz Oyunları’nın Mersin’de yapılmasıyla çok güzel tesislere sahip olduk. Tarsus’a uluslar arası Çukurova Bölgesel havalimanı yapılıyor. Gerçi şu sıralarda yüklenici firma kredi konusunu çözmeye çalışıyor ama bu çok ciddi bir yatırım. 7 bin dolayında yatak kapasiteli olacak Tarsus Kazanlı Turizm Bölgesi çok önemli bir yatırım. Buraya da bir an önce başlanmasını istiyoruz. Bu güzel yatırımlar nedeniyle merkezi Hükümete teşekkür ediyorum. Bu arada Mersinli siyasetçiler olarak sınıfta kaldık. Diğer birçok ilin Milletvekilleri ve siyasetçileri bir araya gelip, sorunlarını çözme noktasında ortak hareket ediyor. Bakın geçtiğimiz günlerde bölgemizde karpuz ve üzüm ekili alanlarda fırtına afeti çok büyük zarar verdi. Biz bunu Meclise taşıdık. Ancak bu konuda Malatyalılar kayısıyla seslerini çok daha güzel duyurdular.”

Tarsus’a Üniversite kurulması konusuna da değinen Seçer, “Tarsus’a üniversite kurulması sayın başbakanının iki dudağının arasında. Üniversite konusunda hangi fakülte ve yüksek okullar olacağına akıllı bir şekilde kararlaştırmalıyız. Bölgemize uygun fakülte ve yüksek okullar olmalı. Türkiye’de 180 dolayında Devlet ve Vakıf Üniversitesi var. Yeni Büyükşehir yasası ile Mersin’e kurulacak 2. Üniversite’nin Tarsus’a kurulması için siyaset ayırımı yapmadan hep birlikte ortak hareket etmeliyiz. Mersin’in geleceğinde Tarsus’u ön plana aldırmak gerek. Bunun mücadelesini vermeliyiz” dedi.

 

‘Önceliğimiz üniversite kazandırmak’

 

TASİAD Başkanı Yakup Ateş ise konuşmasında, Tarsus ortak paydasında ortak akıl ile hareket ederek Tarsus’u hak ettiği konuma ulaştırmak için mücadele ettiklerini, bu anlayış içinde genel ve yerel iktidar yöneticileri, siyasetçiler, meslek odaları ve tüm sivil toplum kuruluşlarıyla Tarsus ortak paydasında mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.

Tarsus’un uzun süren mücadeleye rağmen il yapılamadığını, bundan sonraki öncelikli hedeflerinin Tarsus’a yatırımcıları çekmek, Tarsus’a devlet üniversitesi kurulmasını sağlamak ve böylece Tarsus halkının yaşam kalitesini arttırmak ve refah düzeylerini arttırmak olduğunun altını çizen Ateş, “Tarsus’umuz, Mersin’imiz ve ülkemiz için önümüzdeki süreç biz sanayicilere ve iş adamlarına daha önemli görevler yüklemektedir. Bu bağlamda Tarsus’un gelişmesi ve kalkınması, yeni yatırımların yapılması, üretimin arttırılması ve istihdam sorununun çözümüne katkı sağlamak amacıyla TASİAD olarak vr gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Tarsus’un Üniversiteye kavuşması için Tarsus heyeti olarak sayın Cumhurbaşkanımızı ziyaret ettik ve bu konuda kendilerinden destek istedik. Önümüzdeki süreçte bu konudaki mücadele ve girişimlerimiz artarak devam edecektir” şeklinde konuştu.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV