MEMURA SEÇİM FIRÇASI!
17 Ağustos 2018 Cuma

MEMURA SEÇİM FIRÇASI!

Kocamaz: Belediyedeki memur işini yapacak! Şarlatanlarla işimiz olmaz

30 Nisan 2014 Çarşamba 20:06
MEMURA SEÇİM FIRÇASI!
 MHP’li Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz, seçim döneminde kendisi hakkında yapılan propagandanın acısını adeta memurlarından çıkardı!

 

Ö. SERDAR KOCAPINAR

 

Tüm Bel-Sen ile Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan toplu iş sözleşmesi törenine Başkan Burhanettin Kocamaz’ın konuşmaları damgasını vurdu. Belediyenin lakayt olduğunu savunan Kocamaz, bazı memurların seçim döneminde siyasi çalışma yürüttüğünü ifade ederek “Herkes aldığı o ücreti hak edecek. Birilerinin oyuncağı olarak, şarlatanlık yaparak, sokaklarda siyasetin işine karışmayacak” dedi.

KESK’e bağlı Tüm Bel-Sen, örgütlü bulunduğu Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ ile oturduğu toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden anlaşmayla ayrıldı. Taraflar sözleşmeyi Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen törenle imzaladı. Törene Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Tüm Bel-Sen Şube Başkanı Mustafa Özbay ve belediye çalışanları katıldı. Kocamaz başkan olduğu günden bu yana eleştirdiği belediye personelini aynı sertlikte eleştirmeye devam etti. Kocamaz, seçim süreci boyunca kendisiyle ilgili ortaya bazı iddialar atıldığını ve memurların büyük bir kısmının da bunlara inandığını söyledi.

Kocamaz, “Bazı memurların, hakkımda çıkarılan söylentilere inanmanın yanında seçim döneminde bazı siyasi parti bayraklarını alarak, sokaklarda sallayarak siyasete alet olması bizi derinden üzmüştür. Bu devlet memuru anlayışına sığmayacak bir davranıştır. Bu bir demokratik yarışsa, belediyedeki memur işini yapacak. Siyasetle uğraşmayacak ve kendisine Mersin’in geleceğini için verilen görevi takip edecek. Ama maalesef devraldığımız bu belediye 1980 model bir belediye. Çağdaşlıktan bir haber, yeniliklerden bir haber, halka verilen hizmetler konusunda gerçekten olması gerekenin çok gerisinde çok lakayt ve maalesef iş disiplini anlayışından yoksun bir belediye” dedi. 

 

‘Şarlatanlarla işimiz olmaz’

 

Konuşmasına, seçim döneminde çıkarılan bazı dedikoduları anlatarak devam eden Kocamaz,   sözlerini şu şekilde sürdürdü. “O dönemde Burhanettin Kocamaz gelirse devre tazminatlarınızı kaldıracak, özlük haklarınızı dahi vermeyecek gibi akla mantığa sığmayan, cahilce ve cahilliğinde ötesinde bilinçlice tesiratlar yapıldı. Tarsus’ta verdiğimiz hakları Mersin’de niye vermeyeceğiz. Bunu herkesin dönüp kendine sorması ve kendisini kendi vicdan terazisinde tartması gerekir. Biz yasal çerçevede verebileceğimiz en üst düzeyde zammı Tarsus’ta veriyorduk burada da vermeye hazırız. Ama karşılığında iş isteriz. Herkes aldığı o ücreti hak edecek. Boğazından helal bir lokma olarak geçirecek. Yoksa birilerinin oyuncağı olarak, şarlatanlık yaparak, sokaklarda siyasetin işine karışmayacak. Siyaseti yapmak isteyenler yapsın. Ama belediyede çalışanlar bu halka en iyi hizmeti en ucuz şekilde en kısa zamanda ulaştırmak mecburiyetindedir. Dolayısıyla biz belediyecilik anlayışımızı da verdiğimiz sözü yerine getirmenin peşinde koşarız. Sabah işe başlar başlamaz saat beşin yolunu gözlerseniz bizimle çalışma şansınız yoktur. İşinizi yaptığınız ve performansınızı arttırdığınız sürece kimseyle sorunumuz olmaz.”

 

Özel İdare’den 187 memur

 

 Kocamaz, TİS’in ayrıntılarını da açıkladı. Yeni Toplu İş Sözleşmesi’ne göre memur maaşlarına yüzde 7,3 oranında zam yaptıklarını, sözleşmenin belediyeye yıllık maliyetinin 10 milyon 773 bin 462 lira 470 kuruş olduğunu söyleyen Kocamaz, Büyükşehir Belediyesi’nde görevli memurlarının aylık maaşına brüt 633 lira 75 kuruş zam yapıldığını açıkladı. Kocamaz, bunun 590 lirasının iyileştirme olduğunu aktardı. Belediye memurlarının yıllık aldığı sosyal hakların ise 2 bin lira olduğunu aktaran Kocamaz, sosyal haklarla birlikte aylık memur maaşlarının 843 lira arttığını, bir belediye memurunun bir yıl boyunca toplamda eline geçecek paranın ise 10 bin 102 lira 75 kuruş olacağını söyledi. 

Yeni sözleşmeden Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan 845 memurun faydalanabileceğini de sözlerine ekleyen Kocamaz, bu personelin 187’sinin İl Özel İdaresi’nden, 253’ünün ise ilçe ve kapatılan belde belediyelerinden Büyükşehir Belediyesi’ne geçiş yapan memurlar olduğunu aktardı.   

Tüm Bel-Sen Şube Başkanı Mustafa Özbay, yeni sözleşmenin üyelerine ekonomik ve sosyal kazanımlar sağladığını ifade etti. Özbay, “Büyükşehir ve MESKİ Genel Müdürlüğü çalışanları olarak Anamur’dan Çamlıyayla’ya kadar şehrimizin daha çağdaş, daha da yaşanabilir bir kent olması için elimizden geleni yapacağımızı ilan ediyoruz. Bu toplu sözleşmenin yapılmasında emeğe geçenlere teşekkür ediyoruz” diye konuştu.


    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV