23 Eylül 2018 Pazar

'‘İŞÇİ DÜŞMANI!’'

Akar, Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz’ı sert sözlerle eleştirdi, partizanlıkla suçladı

12 Mayıs 2014 Pazartesi 18:11
'‘İŞÇİ DÜŞMANI!’'
 MELTEM AHATOĞLU

 

CHP İl Başkanı Faruk Akar, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a çok sert sözlerle yüklendi. Kocamaz’ı işçi düşmanı ilan eden Akar, partizanlık yapılarak kavgacı üslup sergilendiğini öne sürdü.

Parti binasında basın toplantısı düzenleyen Akar, Kocamaz’ın seçimi kazandığı gün belediye kapısına astırdığı rüşvetle ilgili tabelanın geçmiş dönemlerde görev yapan tüm belediye çalışanlarını ve başkanlarını töhmet altında bıraktığını savundu. Geçmiş dönemde Büyükşehir Belediyesi’nin rüşvet ilişkilerine bulaşmadığını kaydeden Akar, “Başkan Kocamaz iş üretmek yerine belediyenin başarılı çalışanlarıyla uğraşmayı tercih etmiştir” dedi.

 

İşçiler kapı dışarı edildi

 

Belediye başkanı seçilen kişinin parti rozetini çıkartıp kendine verilen görev doğrultusunda çalışmayı bir kenara bıraktığını belirten Faruk Akar, “Ancak tam tersine parti amblemli teşekkür ilanlarıyla Mersin’in siyasi hayatına girmesi tepkiyle karşılanmıştır. Başkanın ilk günden ben parti militanıyım, parti militanı olarak davranacağım mesajı, kavgacı üslubunun ilk işareti olmuştur” dedi. Burhanettin Kocamaz’ın göreve gelir gelmez daire başkanlarının istifalarını istediğini dile getiren CHP İl Başkanı Faruk Akar, belediye basın bürosunda çalışan 10 gazeteci, 5 personelin il merkezinin dışında Gülnar ve Mut ilçelerinde görevlendirilmesinin ve mesleği gazetecilik olan bu çalışanlara mesleği dışında işler yaptırılmasının kabul edilemez olduğunu savundu. Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Macit Özcan döneminde işe giren taşeron işçilerinin sözleşmelerinin yenilenmediğini anlatan Akar, “İşçiler kapı dışarı edilmeye başlanmış, işçi düşmanlığı hat safhaya ulaşmış, sanki eski dönemlerde işçiler çalışmıyormuş imajı çizilmeye çalışılmıştır” dedi.

 

CHP’li yöneticiler belediyede çalışıyor

 

CHP’li yöneticilerin yanı sıra şarkıcı Haluk Levent’in de belediyeden maaş aldığı gibi iddialarına yanıt veren Akar,  “CHP’li bazı yöneticilerin belediyede çalıştığı gerçektir. Onlar da diğer işçiler gibi evlerine ekmek götürmek için çalışmaktadırlar. Hepsi işine gidip gelmekte, aldıkları parayı son kuruşuna kadar hak etmektedirler. Asparagas haberlerle Haluk Levent’in dahi yüksek maaşlı belediye personeli olduğunu iddia edenler iddialarını ispatlamak zorundadırlar. Kaldı ki, eğer bu kişiye ait bir bordro varsa o da belediyede olup, mevcut yönetim çok rahat bir şekilde kamuoyuna sunabilir” diye konuştu.

 

Mersin’i de Tarsus gibi viraneye benzetecek!

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ı partizanlıktan vazgeçmeye ve işçilerle uğraşmamaya davet eden CHP İl Başkanı Faruk Akar, “İş üretmek ve Mersin’in geleceğine kafa yormak yerine yanlarında çalışanların emeğiyle uğraşmayı meslek edinmiş kişilerle, Mersin’in alacağı bir mesafe olmadığı şimdiden görülmüştür. Geçmiş dönemlerde Tarsus’u koca bir köy haline getirenlerin yaklaşık 350 bin nüfuslu Tarsus’ta bir kültür merkezi dahi yapma becerisi olmayanların, Mersin’le ilgili hiçbir hesaplarının olmadığı, Mersin’i de Tarsus gibi viraneye benzetecekleri bugünden belli olmuştur” dedi.

Disiplin yolunu açtı

 

*Basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan CHP İl Başkanı Faruk Akar, şu anda yaşlı bakımında çalışan 45 kişinin ve Doğu Akdeniz Belediyeler Birliği’nde çalışanların sözleşmelerinin yenilenmeyerek işten çıkartıldıklarını açıkladı.

*CHP İl yönetiminde olup belediyede çalışanların ise, 4’ünün kadrolu, 5’inin taşeron işçi olduğunu belirten Akar, bunlardan 3’ünün il yönetimine seçildikten sonra, 6’sının ise il yönetimine seçilmeden önce belediyede çalışmaya başladıklarını anlattı.

*Belediyede çalışan bankamatik memurunun bulunmadığını savunan Akar, eğer aksini iddia eden varsa özellikle de Başkan Burhanettin Kocamaz’ın bu iddiasını ispatlaması gerektiğini söyledi. CHP’yi suçlamak için kahve jargonuyla açıklamalar yapılmaması gerektiğini belirten Akar, “İddiası olan belgeleriyle ortaya koysun” dedi.

*CHP PM üyesi Fikri Sağlar’ın hafta sonu babasının mevlüdünde yaptığı açıklamaların hatırlatılması üzerine Akar, “Teşkilatımızı ve bizi eleştiren, istifa isteyen o konuşmayı Sağlar’ın etik anlayışına bırakıyorum. Konuşma metnini Ankara’ya faksladık” dedi.

*Akar, 3 kişinin Disiplin Kuruluna sevk edildiğine yönelik iddiaların hatırlatılması üzerine, Ahmet Akın, Mithat Fahlioğulları ve Veli Dev hakkında disiplin soruşturması başladığını açıkladı.

*Yerel seçimlerden sonra kendisinden istifa etmesini bekleyenlere de yanıt veren Akar, “Şu anda istifam söz konusu değil. Biz oylarımızı yüzde 6 düzeyinde artırdık” dedi.

*Akar, milletvekili adayı olup olmayacağı yönündeki sorulara da 2015’te seçimlere bu yönetimle gidilecek olursa milletvekili adayı olacağım” dedi.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV