23 Eylül 2018 Pazar

'‘FİGÜRAN DEĞİLİZ’'

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde ilçe belediye meclis üyelerinin protestosu vardı

12 Mayıs 2014 Pazartesi 18:45
'‘FİGÜRAN DEĞİLİZ’'


 Ö. SERDAR KOCAPINAR

 

Büyükşehir Belediyesi Meclisi Mayıs ayı ilk oturumunu gerçekleştirdi. Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen meclis toplantısına, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç ve Gülnar Belediye Meclis üyesi MHP’li Yüksel Çelik ile girdiği diyaloglar damgasını vurdu.

Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayı olağan toplantısını gerçekleştirdi. Dilek ve temennilerle birlikte 22 gündem maddesinin görüşüldüğü mecliste, çeşitli belediyelerden gelen 14 önerge gündeme alındı. Bunların içerisinden Anamur ve Gülnar belediyelerinin verdiği önergelerin meclis gününde ulaştırılması tartışmalara neden oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, bunun bir alışkanlığa dönüşmesinden endişe ettikleri için kabul etmeyeceklerini bildirdi. Ancak önergeleri veren belediye başkanlarının durumun aciliyet arz ettiğini beyan etmesinin üzerine Kocamaz, önergelerin gündeme alınmasını oylamaya sundu.

Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç, söz alarak durumun usulen yanlış olduğunu dile getirdi. Genç, “ Önergeler önce görüşmeye açılır ve hazirunda tartışılır. Meclisin gündemini belediye başkanı yapar. Gündemden fazla önerge geldi. Sizde bu durumdan rahatsızsınız. Bu belediye başkanının yetkisini kullanamadığı anlamına gelir. Arkadaşlar önceden önergelerini iletirlerse, siz de uygun gördüklerinizi gündeme alırsanız daha iyi olur. Aksi takdirde bu durum yetki gaspı anlamına gelir” dedi. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise İbrahim Genç’e hitaben, “Benim anladığım meclis yönetiminde ben bu konuları gündeme bile getirmem. Ama ilk meclis toplantısında sanki biz hiç bir şey bilmiyoruz, sanki her şeyi siz biliyorsunuz gibi bir hava estirmeye çalıştınız. Bende o yüzden şimdi inadına yapıyorum. Size şu gündem ile ilgili maddeleri belirleyip sizlere gönderdim. Sabah arkadaşlara söylemedim; bir madde daha eklenir, dairelerden gelen evrakların görüşülmesi diye. İşte arkadaşlara sitemim bu; bu işi yapacaksanız düzgün yapacaksınız. Ama burada herkes güya kendine göre bir iş yapmaya kalkıyor benim sitemim bu, işte İbrahim Genç gibi arkadaşlara fırsat veriliyor” dedi.

Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs ayı toplantısına damgasını vuran bir diğer diyalog ise Kocamaz ile MHP’li Gülnar Belediyesi Meclis üyesi Yüksel Çelik arasında geçti. Çelik, Bütünşehir yasasıyla birlikte ilçe belediyesinde ihtiyaç olan 5 kilometrelik asfaltı, Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ne taşıyarak mı, yoksa daire müdürlerinden mi temin edeceklerini sordu. Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, ilçe belediyelerinin eski alışkanlıklarını terk etmesi gerektiğini vurgulayarak, “Bundan böyle kafasına esen daire müdürlerine gitmesin. Bu tür konularda Genel Sekretere iletin ya da bizimle paylaşın” dedi. 

MHP’li Gülnar Belediyesi Meclis üyesi Yüksel Çelik ise Kocamaz’a hitaben, “Önerge verdirmiyorsun. Daire müdürlerine gitme diyorsun. Bizden figüran olmamızı istiyorsun. Ben figüran olmak istemiyorum. Size başarılar dilerim” dedi ve salonu terk etti.

 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV