24 Eylül 2018 Pazartesi

'‘ÇİFTÇİLERİN AFET ZARARI KARŞILANMALI’'

CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, Çiftçiler Günü nedeniyle açıklama yaptı

14 Mayıs 2014 Çarşamba 15:35
'‘ÇİFTÇİLERİN AFET  ZARARI KARŞILANMALI’'

İmece Haber Merkezi- CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, üreticilerin, son yıllarda çok büyük sorunlarla baş etmeye çalıştığını kaydetti.

Her zaman fedakârlık ve çalışkanlığın somutlaştığı kesimi oluşturan çiftçilerin, en önemli girdiler olan mazot, gübre, ilaç, elektrik ve tohumun yüksek fiyat artışlarına yetişemediğini ifade eden Seçer, çiftçilerin ürettiği ürünlerin maliyetini karşılayamadığı bir ortamda adeta yaşam mücadelesi verdiklerini anlattı. Seçer şunları kaydetti: “Ülkemizdeki üreticiler, özellikle son dönemde kuraklık başta olmak üzere don, fırtına, hortum, aşırı yağış, sel-su baskını gibi tabii afetlerle de karşı karşıya kalmıştır. Bakanlar Kurulu’nun son olarak çeşitli afetler nedeniyle zarar gören üreticilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi borçlarını 1 yıl süreyle ertelemesi yeterli değildir. Bu konuda farklı çözümler üretilmeli ve çiftçilerimizin mağduriyetleri gözden geçirilerek, zararlarının karşılanabilmesi adına gereken destekler sağlanmalıdır. Çiftçilerin gününü kutlayabilmesi için hak ettikleri ve alın teri döktükleri ürünün değerini alabilmeleri, karşı karşıya oldukları sorunları aşabilmeleri bugünün iktidarında hiç kolay görünmemektedir.”

Tarımın ekonomik ve sosyal yapısındaki çok önemli yeri göz ardı edilmeden, çiftçilerin sorunlarının zaman yitirilmeden çözülmesi çağrısı yapan Seçer,  “İthalatı teşvik etme yerine, akılcı ve uygulanabilir bir politikayla ülkemizin tarım potansiyeli değerlendirilmeli ve üretimi desteklenmelidir. Arazilerimiz suyla buluşturmalı, çiftçilerin üretim ve verimliliği artırılmalı, ürünlerinin dünya pazarlarına ulaştırılması sağlanmalı, tarım sektörü politikaları istihdam ve sosyal politikalar içinde ele alınmalı, yanlış politikalar bir an önce terk edilmelidir.

Elbette bunun için de çiftçilerimizin de insanca yaşam koşullarına kavuşmak için daha fazla ve kararlı mücadele etmek zorundadır” ifadelerini kullandı.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV