BELEDİYE ATAŞ ARAZİSİNİ İSTİYOR
17 Ağustos 2018 Cuma

BELEDİYE ATAŞ ARAZİSİNİ İSTİYOR

ABİDİN YAĞMUR'UN HABERİ

07 Mayıs 2014 Çarşamba 17:45
BELEDİYE ATAŞ  ARAZİSİNİ İSTİYOR
 Akdeniz Belediyesi’nden TOKİ’ye çağrı: Yeşil alan olarak kalsın. Ranta açmayın

 
Akdeniz Belediyesi, bir zamanlar Mersin’in sosyal ve kültürel hayatında önemli bir yer tutan ancak 2004 yılından beri boş olan ATAŞ lojmanlarının, sosyal donatı alanı ve yeşil alan olarak kente kazandırılması için arazinin yeni sahibi olan TOKİ’ye çağrıda bulundu. Eş Başkan Yüksel Mutlu, TOKİ’nin, yargı kararlarına rağmen söz konusu arazideki lojmanları yıkıp çok katlı apartmanlar yapmak istediğini belirterek “Bize devredin, yerinde iyileştirme, kültürel ve sportif faaliyet alanı yapalım” dedi.

TOKİ, Çay, Çilek ve Özgürlük Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm projesi kapsamında 2004 yılında tasfiye edilen ATAŞ’ın lojman alanını kamulaştırmıştı. Kentsel dönüşüm projesinin ne zaman ve ne şekilde uygulanacağı henüz belirlenmedi ancak TOKİ, ATAŞ lojmanlarının yıkımına başladı ve alan üzerinde çok katlı bloklar yapılacağını duyurdu.

Akdeniz Belediyesi ise, lojmanların yıkılmaması, 26 hektarlık arazinin sosyal donatı alanı ve yeşil alan olarak kullanılmak üzere belediyeye devredilmesi için girişim başlattı.

Düzenlenen basın toplantısında süreci anlatan Akdeniz Belediye Eş Başkanı Yüksel Mutlu,

Türkiye’nin 2’nci rafinerisi olan ATAŞ’ın içerisindeki lojman alanının, 1923-1960 döneminde yapılan lojman alanlarının az sayıdaki örneklerinden biri olduğuna dikkat çekti.

Mutlu, “Bu lojmanlar ait oldukları dönemin toplumsal, siyasi ve ekonomik yansımaları açısından önemlidir. Bununla birlikte lojmanlar dönemin yaşam biçimini ve kalitesini önemli ölçüde yansıtmaları nedeniyle anısal ve sosyolojik öneme sahiptir. Bu kapsamda ATAŞ lojman alanı, Cumhuriyet sanayileşmesi bağlamında anlamlı çıkarımlar yapmaya olanak sağlayacak örnek bir yerleşkedir” dedi.

 

‘Kamu açık alan olmalı’

 

Yerleşkenin korunması gereken tarihsel, kültürel bir değer olduğunu kaydeden Mutlu, “Yerleşkenin tamamının ivedilikle tescillenmesi için kurumumuz Adana Bölge Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na başvuruda bulunmuş fakat söz konusu alan tescile değer görülmemiştir. Bunun akabinde belediyemiz kurulun bu kararına karşı Mersin 2. İdare mahkemesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na karşı dava açmıştır. Dava sürecinde bilirkişi heyeti atanmış ve bu kapsamda keşif yapılmıştır. Henüz yargılama süreci devam etmektedir. Belediyemiz,  26 hektarlık Ataş Lojman alanının, sosyal, kültürel ve eko-kent kimliğini koruyan kamuya açık mekânsal alanlar olarak kullanılması öngörüsündedir” dedi.

 

‘TOKİ, yargıyı dinlemiyor’

 

Çay, Çilek, Özgürlük mahallelerinin bir kısmının ve ATAŞ lojman alanının 14,2 hektarlık alanındaki taşınmazların TOKİ tarafından acele kamulaştırılmasına ilişkin 2011 tarihli Bakanlar Kurulu kararına karşı Danıştay’da dava açtıklarını ve yürütmeyi durdurma kararı aldırdıklarını söyleyen Mutlu, “Davada verilen yürütmeyi durdurma kararından TOKİ de haberdardır. Ancak, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı acele kamulaştırmayla ilgili verilen bu yürütmeyi durdurma kararını hiçe sayarak ve uymayarak, ATAŞ yerleşkesinde kamulaştırma işlemlerini tamamlamış ve hatta yıkım faaliyetlerine başlamıştır. Mahkeme kararına riayet etmeyerek görevini kötüye kullanan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı yetkilileri hakkında Mersin Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur” diye konuştu.

 

Mutlu,  “TOKİ’nin emrivaki girişimlerinin mahalle sakinleri tarafından tedirginlikle izlendiğini belirtmek istiyoruz. Yapılacak her türlü girişimin, öncelikle mahalle sakinlerinin istem ve arzuları doğrultusunda olması, iyileştirmenin yerinde gerçekleştirilmesi, ATAŞ sahasında herhangi bir konut yapılaşmasının kabul görmeyeceği Mersin kamuoyu tarafından bilinmektedir. ATAŞ sahasında çok amaçlı sosyal, kültürel ve sportif donatıların bölgeye büyük bir canlılık getireceği bilinmelidir. Bu geniş yeşil alanın yok edilmesi Mersin’in öncelikli sorunlarından biridir. Binlerce ağaç katliamı yapılarak, sanayi ve depolama alanlarının içinde yeni çok katlı ucube konut yapımına girişilmesi, kent biliminden uzak bir anlayışın ranta dayalı bir uygulamasıdır” diye konuştu.

 

‘Borçlandırma olmamalı’

 

Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı M. Fazıl Türk de “Kentsel dönüşüme konu olan mahallelerdeki yurttaşların borçlandırılmasına kesinlikle karşıyız. Yerinde dönüşümü ve kent belleğinde yer edinmiş ATAŞ yerleşkesi gibi yapıların korunarak kent kültürüne kazandırılmasını destekliyoruz” dedi.

Toplantıya Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu ve M. Fazıl Türk’ün yanı sıra TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Dönem Sekreteri Seyfettin Atar, Mimarlar Odası Şube Başkanı Sinan Tütüncü, Çevre Mühendisleri Odası Temsilcisi Zehra Korkmaz, Makine Mühendisleri Odası Şube Sekreteri Hüseyin Aydın, Temiz Toplum Derneği Başkanı Mustafa Müderrisoğlu, Akdeniz Kent Konseyi Genel Sekreteri Celal Temel ve 68’liler Derneği Başkanı Hasan Kapıkıran da katıldı. 

Anahtar Kelimeler: Akdeniz BelediyesiToki

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV