21 Eylül 2018 Cuma

AKDENİZ’İN GÜNDEMİ TOKİ

09 Mayıs 2014 Cuma 18:44
AKDENİZ’İN GÜNDEMİ TOKİ
 İmece Haber Merkezi- Akdeniz Belediye Meclisi, Mayıs ayı olağan toplantısının ikinci birleşimini gerçekleştirdi. Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları M. Fazıl Türk ve Yüksel Mutlu’nun Başkanlık ettiği meclis toplantısında, komisyonlardan gelen çeşitli raporlar ile plan tadilatlarına ilişkin gündem maddeleri görüşülerek karara bağlandı.

Toplantıda Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylanan 1/5 bin ölçekli plan kararları doğrultusunda hazırlanan 1/1000 ölçekli koruma amaçlı uygulama imar planı revizyonunun onaylanmasının kabulünü içeren imar ve çevre komisyon raporları görüşüldü. Söz konusu gündem maddesi, üyelerin oyçokluğuyla kabul edildi.

Birleşimin temenni ve öneriler bölümünde söz alan Akdeniz Belediyesi Meclis üyeleri, kentin otopark ve parkomat sorunu, Tulumba Köprüsü’nün yarattığı sıkıntılar ve kaldırım işgalleriyle ilgili sorunları gündeme getirdi, çözüm önerileri sıralandı. Toplantıda ayrıca, Eş Başkanlar Mutlu ve Türk, TOKİ’nin ATAŞ Yerleşkesi içinde başlattığı yıkımla ilgili olarak Meclis üyelerini bilgilendirdi.

ATAŞ arazisinin koruma planına alınması gereken sit alanı olabilecek bir zenginliğe sahip olduğunu belirten Eş Başkan Mutlu, bu konuda Akdeniz Belediyesi’nin başlattığı hukuki sürecin devam ettiğini söyledi.  Bakanlar Kurulu ve TOKİ’nin, ‘acele kamulaştırma’ ile ‘gecekondu önleme bölgesi’ kararlarının Yargıdan döndüğünü de hatırlatan Mutlu, “Bu kararlara rağmen TOKİ’nin mahallelerde projeyi yürütmeye çalışması bölge halkını tedirgin ediyor. Arkadaşlar, sizler Meclis üyesisiniz. Bu mahallelere gidin, halkla görüşün ve onlara sorun. Mahalle halkının mahallelerinden çıkmak istemediğini, evlerinin yıkılmasını istemediğini sizler de göreceksiniz” dedi.

Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı M. Fazıl Türk de TOKİ’nin projesiyle ilgili olarak, “Hem Mersin’in kent estetiğine, hem de bölgede yaşayan insanların sosyal, kültürel ve ekonomik dokusuna uygun, halkın kendisini içinde bulacağı her türlü yenilemeye, dönüşüme taraftarız. Ama insanların ev ve arazileri birilerine peşkeş çekilecekse de karşısında dururuz. Bu insanlar bir kez zorunlu göç yaşadı, bir kez daha göç yaşamak istemiyor. Halkın yanında, onların talep ve istekleri doğrultusunda sonuna kadar mücadele edeceğiz” diye konuştu. 

Anahtar Kelimeler: Akdeniz Belediye Meclisi

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV