24 Eylül 2018 Pazartesi

ÜNİVERSİTE HASTANESİ KAPASİTESİNİ ARTIRDI

300 milyon dolarlık yeni hastane binası 14 yılın sonunda tamamlandı

11 Mayıs 2014 Pazar 15:54
ÜNİVERSİTE HASTANESİ  KAPASİTESİNİ ARTIRDI
 

Ö. SERDAR KOCAPINAR

 

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi yeni yerine taşınıyor. 1994 yılında kurulan Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi, 1998 yılında sağlık hizmeti vermeye başlamıştı. O günden bu yana ana binaya çeşitli eklemelerle hizmet etmeye devam eden hastanenin yeni hizmet binası üniversite yerleşkesi içerisinde planlanmış ve 2000 yılında temeli atılmıştı. MEÜ Tıp Fakültesi’nin yeni hizmet binası geçen 14 yılın ardından tamamlandı. Kapalı alanı 100 bin metrekareye ulaşan hastane 20 Mayıs tarihinde törenle hizmete açılacak.

MEÜ Rektörü Prof. Dr. Süha Aydın, beraberinde Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet İlvan ve Hastane Başhekimi Prof. Dr. Oğuz Köksel ile birlikte basın toplantısı düzenleyerek basın mensuplarına yeni hizmet binası hakkında bilgiler verdi ve hastanenin bazı bölümlerini gezdirdi. MEÜ Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin Mersin’de üçüncü basamak sağlık hizmeti veren tek hastane olduğunu söyleyen Prof. Dr. Aydın, 1998 yılından bu yana faaliyet gösteren hastanede böbrek ve karaciğer nakli ile açık kalp ameliyatlarının yapılabildiğini, öte yandan diğer sağlık ve eğitim hizmetlerinin verildiğini hatırlattı.

 

‘14 yılda 1 trilyon kazandık

ve bunu Mersin’de harcadık’

 

Aydın, mevcut hizmet binasında nitelikli sağlık hizmeti sunulmasında fiziki yetersizlikten kaynaklı zorluklar yaşadıklarının altını çizdi. Bu koşullarda sadece 2013 yılında Acil Servis’te 129 bin 290 hastanın tedavi edildiğini, ayrıca polikliniklerde 565 bin 35 hasta muayenesinin yapıldığını da anlatan Aydın, 20 bin 673 hastanın da yatırılarak tedavi edildiğini, 13 bin 427 adet ameliyat gerçekleştirdiklerini aktardı. Verdikleri sağlık ve eğitim hizmetlerinde toplamda 580 kişinin görev aldığını, bunlar içerisinde 122 profesör, 54 doçent. 43 yardımcı doçent, 210 öğretim üyesi, 215 araştırma görevlisi, 7 uzman, 1 öğretim görevlisiyle birlikte 433 akademik personel bulunduğunu ifade eden Rektör Aydın, hastanenin döner sermayesi sayesinde de 800 kişiye istihdam sağladıklarını dile getirdi. Aydın, MEÜ Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin 14 yıllık serüveninde ise 1 trilyon TL’ye yakın gelir elde ettiklerini ve bu gelirin Mersin’de kullanıldığını vurguladı.

Eğitim alanında ise fakültenin kurulduğu günden bu yana 538 doktor mezun ettiklerini, bu dönemin sonunda ise 98 tıp eğitimi alan öğrenciyi mezun edeceklerini belirten Aydın, MEÜ Tıp Fakültesi’nin Türkiye’de bulunan 80 tıp fakültesi içerisinde akreditasyon yapabilen 14 fakülteden biri olduğunu söyledi.   

 

‘Yatak ve poliklinik sayısı arttı’

 

Eski binada 485 yatakla hizmet verdiklerini de anımsatan Aydın, MEÜ yerleşkesi içerisinde kurulan yeni araştırma ve uygulama hastanesinin 100 bin metrekare kapalı alana sahip olduğunu ve 638 yatakla hizmet verileceğini duyurdu. Aydın, yeni hastanede poliklinik sayısının yüzde 53 artışla 120’ye, ameliyathane sayısının yüzde 80 artışla 18’e, acil servis sedye sayısının yüzde 108 artışla 50’ye, günübirlik yatak sayısının yüzde 142 artışla 131’e, servis yatağı sayısının yüzde 49 arttırılarak 508’e, yoğun bakım yatak sayısı yüzde 89 artarak 127’ye çıktığını kaydetti.

 

Yıllık poliklinik sayısı 864 bine ulaşacak

 

Açıklamalarında mevcut hastanedeki 2013 yılı verileriyle yeni hastanede verilecek tahmini hizmet karşılaştırmalarında da bulunan Aydın, mevcut hastanenin acil servisinde geçtiğimiz yıl içerisinde 129 bin kişiye hizmet verildiğini yeni binada ise bu sayının yüzde 108 artış göstererek 268 bine ulaşacağını tahmin ettiklerini anlattı. Aydın, polikliniklerde mevcut hastanede 2013 yılı içerisinde 565 bin hastaya hizmet verildiğini, yeni binada ise bu sayının yüzde 53 artış göstererek 864 bine ulaşacağını tahmin ettiklerini aktardı. Aydın, yatan hasta sayısı, mevcut hastanede 20 bin iken, yeni hastanede yüzde 56 artış göstererek 32 bine çıkacağını, yapılan ameliyat sayısının ise 13 binden yüzde 80 artış göstererek 24 bine ulaşacağını öngördüklerini söyledi.

      

‘Mersin’den parasal destek görmedik’

 

Yeni hastane binasının 300 milyon TL’ye mal olduğunu açıklayan Prof. Dr. Süha Aydın, bu paranın devlet tarafından karşılandığını, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin ise (TOBB) 5 milyon TL destek verdiğini açıkladı. Bu paranın alınmasında Mersin Ticaret Borsası (MTB) Başkanı Abdullah Özdemir’in önemli katkılarının bulunduğunu belirten Aydın, Özdemir’e teşekkür ederken Mersin’den herhangi bir kurum, kuruluş veya kişiden destek göremediklerini ifade ederek sitemde bulundu.

 

‘Yeni hastaneye nasıl ulaşılacak’

 

Hasta ve hasta yakınlarının MEÜ Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin yeni hizmet binasına nasıl ulaşacağı konusu hakkında da bilgiler veren rektör Aydın, Büyükşehir Belediyesi’nin, hastaneye şehirden ulaşımı, 34. Cadde’ye bağlanan Mimar Sinan Caddesi üzerinden sağlanmayı planladığını aktardı. Aydın, “ Mimar Sinan Caddesi’nin yapımı eski Büyükşehir Belediye yönetimi tarafından başlatılmıştı. Umarım bu cadde kısa sürede tamamlanacak ve vatandaşın hizmetine sunulacaktır. Geçici servis yolunun açılması ve faaliyete sunulmasında Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz başta olmak üzere diğer yetkililere teşekkür ederim. Diğer taraftan vatandaşımızın hastanemize kısa bir sürede ulaşmalarını sağlaması amacıyla toplu taşıma araç sayısının arttırılmasına dair gerekli tedbirlerin alınması için ilgili kuruluşlar bilgilendirilmiştir” dedi. 

 

‘20 Mayıs’ta hizmete başlıyor’

 

Yeni hizmet binasına taşınma esnasında yurttaşların mağdur olmaması amacıyla çeşitli tedbirler aldıklarını da anlatan Aydın, İl Sağlık Müdürlüğü başta olmak üzere diğer ilgili diğer sağlık kuruluşları ile gerekli çalışmaları tamamladıklarını söyledi. 5 Mayıs tarihinden itibaren mevcut hastanede acil servis hizmetlerini ve bilgisayarlı tomografi çekimlerinin durduklarını ifade eden Aydın,  12 Mayıs tarihinde tüm ameliyatların durdurulacağını, 15 Mayıs’ta ise bilgisayarlı tomogrofi çekimlerinin yeni hastanede başlatılacağını belirtti. Polikliniklerde, ameliyathanelerde,  acil serviste, sintigrafi çekimlerinin başlanmasına ve kardioloji anjiografi cihazının kullanılmasına ise 20 Mayıs tarihinde başlanacağını duyurdu.   

Aydın ve beraberindeki heyet yaptıkları açıklamaların ardından basın mensuplarını hastanenin bazı bölgelerini tanıttılar. Aydın, hastanede kullanılan dolaplar, hasta yatakları, hasta yakınları için bulundurulan koltukların Türk bir firma tarafından imal edildiğini belirtti.

Bir soru üzerine, Mersin Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi eski hizmet binasıyla ilgili ne yapılacağı konusunda henüz net bir kararlarının olmadığını açıklayan Aydın, düşünceleri arasında eski hizmet binasında yeni bir fakülte kurmak olduğunu aktardı. 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV