21 Eylül 2018 Cuma

'‘KAPIMIZ YEDİDEN YETMİŞE HERKESE AÇIK’'

BEDİR SOLMAZ'IN RÖPORTAJI

09 Ocak 2014 Perşembe 17:59
'‘KAPIMIZ YEDİDEN  YETMİŞE HERKESE AÇIK’'
 Kendi kurallarını dayatarak toplumda egemenlik kuran tüketim kültürü, Anadolu’nun başta paylaşım ve dayanışma olmak üzere bazı yerleşik geleneklerini de aşındırarak yok ediyor. Bütün ilişkilerin günübirlik çıkara dayalı şekillendiği içinden geçtiğimiz süreçte bu toprakların güzel hasletlerini geçmişten geleceğe taşımak adına sınırlı sayıda da olsa çaba gösterenler varlığı dünyayı biraz olsun yaşanır kılıyor.

Bu güzel ve özverili insanlardan bazıları da kentimizde faaliyet gösteren Mevlana Kültür ve Sanat Derneği çatısı altında buluşarak karınca sessizliğiyle Mersin’den Adana’ya kadar uzanan bölgenin tasavvuf kültür ve sanatına yenilikler katıyorlar.

2009 yılında kurulan Mersin Mevlana Kültür ve Sanat Derneği bünyesinde Ney, Hat-Tezhip-Minyatür, Ebru, Tespih, Sedef Kakma, Sedef ve Metal yontuculuğu ve diğer Türk Mûsıkîsi sazlarının öğretildiği atölyeler bulunuyor.

Yenişehir bölgesinde halen inşaatı devam eden ve zamanla Mevlevihane’ye dönüşecek olan dernek binasında bir de aşevi açılması planlanıyor.

Konya’daki tasavvuf havasının küçük çaplı da olsa bölgede solunmasını sağlayan Mevlana Kültür ve Sanat Derneği, geçtiğimiz ay içerisinde Büyük Düşünür ve Gönül Dostunun sonsuzluğa erişinin 740. yılında Kongre Merkezi’nde Tasavvuf Musikisi Konseri ve Semâ Töreni düzenledi.

Konuyla ilgili olarak okurlarımızı bilgilendirmek adına derneğin Kurucu Onursal Başkanı Neyzen Ahmet Coşar’ı, 2014 yılının ilk İmece Kent Söyleşine konuk ettik.

-Sayın Coşar, sessizce yürüttüğünüz etkinlikler büyük beğeni topluyor, Mersin’de böylesine etkin bir derneği kurmak nerden aklınıza geldi?

-Ahmet Coşar: Ülkemizin ve dünyanın en büyük değerlerinden olan ve yüzyıllardır insanları etkileyen,  aynı zamanda bir İslam Mutasavvıfı olan Mevlânâ’nın kültürü ve döneminin klasik sanatlarının araştırılması, uygulanması, öğretilmesi ve bu şekilde gelecek nesillere intikali amacı ile Hz. Mevlânâ’yı seven gönül dostlarının bir araya gelmesiyle 2009 yılı Mayıs ayında Mersin’de kuruldu. Derneğimiz ilk olarak Tasavvuf Musikisi Korosu oluşturarak Tasavvuf Musikisi Konserleri ve Semâ törenleri düzenlendi. Gerek Mersin’de gerekse diğer şehirlerde icra ettiğimiz konser ve Semâ törenlerinde vatandaşlarımızın yoğun ilgisi ve takdirlerine mazhar olundu. Derneğimiz bünyesinde hali hazırda Ney, Hat-Tezhip - Minyatür kursları verilmekte olup, Tasavvuf Musikisi Korosu ve Mevlevî Âyîn-i Şerif çalışmaları da her hafta düzenli olarak gerçekleştiriliyor. Bu sayede unutulmaya yüz tutmuş güzel el sanatlarımız ile musikimiz yaşatılarak imkânlarımız ölçüsünde gelecek nesillere aktarmaya çalışıyoruz.

-Halen ne gibi faaliyetlerde bulunuyorsunuz?


- A.C: Hz. Mevlânâ’nın Mesnevî’sinden Okumalar adlı konferanslarımızı;  Mersin’de, her Pazartesi,  Tarsus ve Adana da ise 15 günde bir Çarşamba günleri saat 19.00-21.00 arası gerçekleştirmekteyiz. Bu konferanslarımız ile de Hz. MEVLÂNÂ’nın gönül penceresinden süzülen ışıklarla gündelik hayatın nasıl yaşanır bir hale geldiğini ve insanın manevi yolculuğunu öğrenmeye ve öğretmeye çalışmaktayız.

Her yıl Hz.Mevlânâ ’nın Vuslat Yıldönümünü Tasavvuf Mûsıkîsi Konseri ve Semâ Töreni programları ve Konferanslarla kutlamaktayız. Geçtiğimiz ay Kongre Merkezi’nde düzenlenen Tasavvuf Musikisi Konseri ve Semâ Törenini yaklaşık 1500 kişi izledi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin her yıl düzenlediği Dinler Arası Diyalog çerçevesinde Mersin Mezarlığında gerçekleştirilen “Geleneksel Dua Töreni Programı”na derneğimiz davet edilmekte ve bizler de orada Müslüman, Hıristiyan, Musevi Din Adamları ve diğer kardeşlerimizle beraber sevgi, hoşgörü ve barış mesajları vererek dualar etmekteyiz.

Derneğimize ait “www.mekusad.org “adlı sitemizde Tasavvuf Konulu ve Hz. Mevlânâ’nın Mesnevî’sinden hikâyeler içeren makaleler,  konser kayıtları, derneğimizin etkinliklerine ait güncel haberler, basında yer alan derneğimizle ilgili haberler ve ayrıca Tasavvuf Musikisi icracılarının en hassas oldukları konulardan biri olan doğru nota ile icra çabalarına bir katkı olmasını hedeflediğimiz Nota Arşivi ( İlahiler- Mevlevî Âyîn-i Şerifi Notaları)  yayınlarımız bulunmaktadır.

-İlk görüşmemizde Mevlevihane kurma çalışmasından söz etmiştiniz; bu kentimiz adına büyük bir kazanımdır, bu konuda da biraz bilgi verebilir misiniz?

-A.C:Yürüttüğümüz faaliyetleri ve planladığımız diğer projeleri daha iyi şartlarda gerçekleştirebilmek ve daha geniş kitlelere hizmet edebilmek gayesiyle, hayırsever vatandaşlar ve üyelerimizin katkılarıyla Yenişehir Belediyesi sınırları içerisinde 26.09.2011 tarihinde bir arsa aldık. İnşaatı hâlihazırda devam eden binada eğitim, kültür, müzik ve sanat faaliyetlerimizin yanı sıra gerek Ramazan ayında gerekse diğer zamanlarda ihtiyaç sahiplerine yemek verebileceğimiz bir aşevi tesis etmeyi hedeflemekteyiz.

2012 yılında Mübarek Ramazan ayında her Cuma akşamı ve Kadir Gecesinde şu an faaliyet gösterdiğimiz mahallede yemek dağıtarak başlattığımız ”iftar yemeği “ davetini inşallah dernek binası projesinde yer alan aşevinde senenin her gününde gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

İmkânlarımızı zorlayarak en kısa sürede hizmete sunmayı amaçladığımız dernek binasında koro çalışmalarının yapılacağı ses yalıtımlı bir salon, Ney, Hat-Tezhip-Minyatür, Ebru, Tespih, Sedef Kakma, Sedef ve Metal yontuculuğu ve diğer Türk Mûsıkîsi Sazlarının öğretildiği atölyeler, yönetim kurulunun çalışmalarını yapacağı bir oda ve gelecek misafirlerimiz için de misafirhane tasarlanmıştır. Osmanlıca, Güzel Konuşma kurslarının da açılması planlanmaktadır. Ayrıca Semâ Törenlerini yapabileceğimiz ve Semâ’zen yetiştirebileceğimiz bir  (Semâ’hane) planlanmıştır.

Dernek binasında Tasavvuf Kültürü, Klasik Türk El Sanatları, Klasik Türk Musikimizle ilgili kitapların ve Kültür-Sanat yayınlarının da bulunabileceği geniş bir arşivi olan kütüphane oluşturulması düşünülmüştür. Bununla birlikte derneğimiz bünyesinde hazırlanan, 6 ayda bir yayınlanması planlanan ve bir Tasavvuf Kültürü Dergisi olan “NİYAZ” yayın hayatına başlamıştır.

-Bir çatı altında sema gösterileri, koro, el sanatları kursları, aşevi hizmeti gibi etkinliklerin gerçekleştirmek günümüz koşullarında büyük bir külfet gerektirir; uzun sayılmayacak bir sürede çok yol kat etmişsiniz, başarılı çalışmalarınız için siz kutluyorum; isterseniz söyleşimizi Mersinli sanatsever mesajınızı ileterek noktalayalım.

-A.C: Mevlana Kültür ve Sanat Derneği’nin kapısı yediden yetmişe herkese açık, gerek kurs ve etkinliklerimize katılmaya gerekse sohbet etmeye bekliyoruz. Bu kuruluş henüz bir fidan sahiplenildiği ölçüde serpilip gelişir. Yapılan tüm işler üye ve hayırseverlerin özverili katkılarıyla vücut buluyor. Ayrıca mekânlarını açarak bize destek olan kurum ve kuruluşlara teşekkür ederiz. Tüm Çukurovalı gönül dostlarını maddi ve manevi katkılarıyla bizi çoğaltmaya çağırıyoruz.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV