21 Eylül 2018 Cuma

DİŞTE DE FATURA VATANDAŞA ÇIKACAK!

BEDİR SOLMAZ'IN RÖPORTAJI

13 Haziran 2012 Çarşamba 18:56
DİŞTE DE FATURA VATANDAŞA ÇIKACAK!
 BEDİR SOLMAZ

 

Uzun süreden beri Sağlıkta Dönüşüm Projesi kapsamında kendilerinin de SGK kapsamındaki vatandaşlara hizmet sunabilme uğraşını veren Türk Diş Hekimleri Biriliği, Sosyal Güvelik Kurumu ile yaptıkları görüşmelerde belirli bir aşamaya ulaşmış gözüküyor.

Çalışmaları yürütülen proje yaşamam geçtiğinde, Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında olan her vatandaş ağzı ve diş sağlığı hizmetlerini özel diş hekimlerinden alabilme olanağına kavuşmuş olsa da, tedavi tutarının yaklaşık yarısını yine kendileri katkı payı olarak ödeyecek.

Konunun ayrıntılarını öğrenebilmek için İmece kent söyleşilerine SGK ile yürütülen görüşmelerde yer alan Türk Diş Hekimleri Biriliği Yönetim Kurulu Üyesi Muharrem Armutlu’yu konuk ettik.

Diş hekimlerinin hizmet sunumunda yer alan 250 kalem hizmetin sadece bir bölümü kapsam içine alınabildiğine dikkat çeken Armutlu, hastaların yılsonuna doğru hizmet alımına başlanabileceğini söyledi.

-Sayın Armutlu, uzun süreden beri Mersin Ankara arasında mekik dokuyorsunuz, çalışmasını yürüttüğünüz projenin yaşama geçmesi durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında olan her vatandaş ağzı ve diş sağlığı hizmetlerini özel diş hekimlerinden alabilecek mi?

-Genel sağlık sigortası yasası güdeme geldiğinde günden bu yana, sağlık sisteminin dönüşümü 8-10 yıllık bir süreçte tamamlanmış görünüyor. Ancak sistem dışında tutulan Ağız ve Diş Sağlığı hizmetleri bu günlerde gündemde yer tutmaya başladı. Uzun süredir bu hizmetlerin genel sağlıktan ayrılmaması gerekliliğini vurgulayan ve çözüm önerilerini siyasi iradeye sürekli ileten Türk Diş hekimleri Birliği gelinen noktaya iyimser bakmaktadır.

Türk Diş Hekimleri Birliği özel’den hizmet almanın kamuya getireceği faydalara ve bu hizmetin erişebilir hale gelmesinden toplumun nasıl olumlu etkileneceği sürekli bürokrasiyle paylaşmıştı. Sayın Başbakanın 3 yılı aşkın süre önce hizmet alımının bir an önce başlatılmasını istemesinden bu yana, ‘halkın böyle bir isteği yok’ mantığıyla hep ötelenerek bugünlere gelindi.

Türk Diş Hekimleri Birliği’nin hizmet sunumuna ilişkin pek çok önerisin ilgili kurumlardan ilgi görmedi. İlk defa 2012 yılı başlarında siyasi iradeden gelen çağrı ile ortak görüşmeler başladı. Yeni gelişen irade başlatılan çalışmaların sonunda özel çalışan diş hekimlerinden hizmet satın alacak gibi görünüyor.

-Sistemde alınacak hizmetler neleri kapsayacak?

-Diş hekimlerinin hizmet sunumunda yer alan 250 kalem hizmetin sadece bir bölümü kapsam içine alınacak. Burada amaç sunulan hizmetin sürdürülebilir olması ve mali kaynakların yeterliliğinin gözetlenmesidir. Kaynaklar yeterli görüldüğünde hizmet sunulan tedavi birimlerinin sayısı genişletilebilecektir. Önceden kapsamı geniş tutup sonradan daraltmak siyaseten uygun olmayacaktır. İlk etapta sunulacak hizmetler; muayene, dolgu, çekim, kanal tedavisi, koruyucu hizmetler ortodontik tedavi’ler diye sıralanabilir. Kuron-köprü ve hareketli protezler şimdilik kapsam dışı kalmaktadır. Türk Diş Hekimleri Birliği’de koruyucu ve tedavi edici hizmetlerin öncelenmesini toplum ağız ve diş sağlığı açısından olumlu görmektedir.

-Kimler sistemde hizmet sunacak, yurttaşlar nasıl hizmet alacak?

-Ağız ve diş sağlığı hizmet sunan tüm serbest diş hekimleri ve orak hizmet üreten kurum ve kuruluşlarda bu hizmeti sunan her diş hekimi bu sistemin içinde yer alacaktır.

Sosyal güvenlik kurumu kapsamında sağlık hizmeti alma hakkı olan her vatandaş,  TC kimliği ile kurumla sözleşmesi olan serbest çalışan diş hekimine direk olarak müracaat edebilecek. Sevk işlemi söz konusu olmayacak. İleri aşamalı tedavi gerektiren bir hizmet söz konusu ise diş hekimleri hastaları ilgili kurumlara yönlendirecek müracaatta bulunan vatandaşların medula sistemi üzerinden sağlık sistemi geçerliliğinin sorgulaması yapıldıktan sonra belirlenen kalemlerde hizmet sunulabilecek.

-Sosyal Güvenlik Kurumuna yaklaşık maliyet ne kadar olacak ve vatandaşlar hizmet sunum farkı verecekler mi?

-Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetin alınması karşılığı ödeyeceği bütçeyi önceden görmek istemektedir. Bu amaçla da diş hekimlerine ödenecek tutarlar kota ile sınırlandırılacaktır. Bu hizmetler için ayrılacak tahmini bütçe 1.000.000.000,00 (birmilyar) ile 1.400.000.000,00 (Birmilyardörtyüz) aralığında olacaktır. Vatandaşların ise SUT ödenmesinin üzerine SUT ücretinin % 90’ınına kadar varan ilave ücret ödemesi söz konusu olabilecektir. İki hizmet kalemi üzerinden örnekleyerek olursak 2 yüzlü bir amalgam dolgu için sosyal güvenlik kurumu 20,00 lira ödeyecek, kişi ise 18,00 liraya kadara varan katkı payı ödeyecektir.

Diş çekimi için sosyal güvenlik kurumu 21,00 lira ödeyecek, vatandaşlar ise yaklaşık 18,90 lira ilave katkı ödeyeceklerdir.

-Her vatandaş her istediği diş hekimine müracaat edebilecek mi?

-İlk muayene aşamasında diş hekimlerinin kota’ları doluncaya kadar müracaatta bulunan her vatandaşı hasta olarak kabul edecek. Kotası dolan diş hekimi hastayı reddedebilecektir.

-Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kazancı ve toplumun kazananları ne olacak?

-Koruyucu hekimliği ve tedavi edici hekimliği önceleyen bir yaklaşım toplumun 10 ve 20 yıl sonrasına yapılan yatırım demektir. Tüm Ağız ve diş sağlığı indeksleri bugüne göre bu hizmet alımı sonrası olumlu yönde ilerleyecek ve sağlıklı yaşam kalitesi yükselecektir.

Ayrıca sosyal güvenlik kurumu bugüne kadar hizmet ödemelerinde yaptığı yeniden ödeme sürelerini serbest diş hekimlerinden hizmet aldığında çok daha uzun sürelere öteleme şansına sahip olacak, alınan hizmetin kalitesi de yükselecektir.

-Hizmet alım süresi ne zaman başlayabilir?

-İlgili kurumlar aralarında yaptıkları ön görüşmeleri sürdürmektedir. Sözleşme metninin hazırlanması ve medula sistemine entegrasyonun sağlanması ile teknik alt yapı hazırlanmış olacaktır. Ücretlendirme konusu henüz görüşmelerde ele alınmamıştır. Bir takvimlendirme söz konusu olursa 2012 yılı sonlarında sadece hasta muayenesi ve durum tespitinin medula sistemine kaydının başlayacağı ve 2012 yılı sonu 2013 yılı başı itibariyle hizmet alımına başlanacağı ön görülmektedir.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV