23 Eylül 2018 Pazar

‘BENİ HEDEF SEÇTİLER’

ABİDİN YAĞMUR’UN HABERİ

17 Temmuz 2013 Çarşamba 20:01
‘BENİ HEDEF SEÇTİLER’
 Avukat Onur Kale hakkında Taksim eylemleri nedeniyle soruşturma açıldı

 20 ve 30 Haziran tarihlerinde Mersin’de gerçekleşen Taksim eylemleri nedeniyle hakkında soruşturma açılan Avukat Onur Kale, savcılığa ifade verdi. ‘Etkin direnme’, ‘kamu malına zarar verme’, ‘kamu malını yakma’ gibi eylemlere katılmakla suçlanan Kale, “Dosyayı incelediğimde polisin beni özellikle hedef seçtiğini gördüm. Eylemde bulunmam, slogan atmam bile deliller arasında gösteriliyor” dedi.

Mersin Barosu avukatlarından Onur Kale, Mersin’deki Taksim eylemlerine en başından beri hem yurttaş olarak, hem de insan hakları ihlallerini gözlemleyen bir hukukçu olarak katıldı. Bir aylık süre içinde polis şiddetine maruz kalan 6 kişinin gönüllü avukatlığını üstlenen Kale, 30 Haziran günü de Mersin Adliyesi’nde ‘duran adam’ eylemi yaptı.

Eylemlerle ilgili başlatılan soruşturmanın şüphelileri arasına alınan Onur Kale, önceki gün soruşturmayı yürüten savcıya ifade verdi.  Savcılıkta Kale’nin ‘2911 sayılı kanuna muhalefet’, ‘etkin direnme’, ‘kamu malına zarar verme’, ‘mala zarar verme’, ‘kasten yangın çıkarma’,  ve ‘kamu malını yakma’ suçlamalarıyla ilgili ifadesi alındı.

 

‘Sadece beni zumlamışlar’

 

Gelişmeleri gazetemize değerlendiren Onur Kale, polis fezlekesinde kendisine isnat edilen suçlarla, o suçlamalara delil olarak gösterilen fotoğrafların farklı olduğuna işaret etti. Kale, “Dosyayı incelediğimizde, polis tarafından hedef haline getirildiğim anlaşılıyor. Suç delili olarak gösterilen bir fotoğrafta zafer işareti yapıyorum. Bir görüntüde de yüzlerce kişinin arasında sadece beni zumlamışlar. Dosyada yanan barikata dair 3 fotoğraf var, ben üçünde de yokum ama ben oradaymışım gibi yazılmış. Gösteriler sırasında ‘Diktatör başbakan istemiyoruz’ şeklinde slogan atılması da deliller arasında gösteriliyor. Gösteriler sırasında yolun ortasında duran bir trafik dubasını kenara çekmem sırasında görüntüm alınmış ve dubayı yerinden söktüğüm iddiası fezlekeye yazılmış. Bir başka foto için de ‘grubun içinde beklerken çekilmiş fotoğraf’ şeklinde açıklama yapılmış. Yani grubun içinde beklemem bile suç olarak gösteriliyor. Polisin beni hedef aldığı ortada. Ben savcılık ifademde suçlamaların tümünü reddettim ve anayasal bir hak gereği, barışçıl eylemlere katılığımı beyan ettim” dedi.

Kale, Mersin Adliyesi’nde ‘duran adam’ eylemi yapmış olması ve eylemler sırasında polis şiddetiyle yaralanan 6 kişinin gönüllüğü avukatlığını üstlenmiş olması nedeniyle polis hedef haline getirildiğini de ileri sürdü.

 

‘Yaralandığınıza göre eylemdeydiniz’

 

Gösteriler sırasında gözaltına alınan ve yaralanan kişilere polisin ‘hasım gibi davrandığını’ gözlemlediğini kaydeden Kale, “Hatta bana ve diğer gönüllü avukat arkadaşlarımıza da hasım gibi davranıyorlardı. Polis şiddeti nedeniyle yaralanmış 6 gösterici doktor raporu aldı, savcılığa suç duyurusunda bulundu. O kişilere ‘Polis şiddetiyle yaralandığınıza göre eyleme katılmışsınız’ diyerek soruşturma açıldı ve Güvenlik Şube’de ifade vermeleri istendi. İnsanlar mağdurken şüpheli durumuna düştüler” diye konuştu. 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV