21 Eylül 2018 Cuma

ALEVİLER SURİYE’DE Kİ GELİŞMELERDEN RAHATSIZ

MÜJGAN YAĞMUR'UN SÖYLEŞİSİ

26 Ağustos 2012 Pazar 18:01
ALEVİLER SURİYE’DE Kİ GELİŞMELERDEN RAHATSIZ
 Mezitli Alevi Kültür Derneği Başkanı Ferdi Koç, Türkiye’de ki Alevilerin Suriye’de yaşanan gelişmelerden rahatsız olduğunu ifade etti. Özellikle Hatay, Adana ve Mersin’de ki Alevilerin huzursuz olduğunu ifade eden Koç, Aleviler üzerinde baskı uygulandığını söyledi.

Mezitli Alevi Kültür Derneği Başkanı Ferdi Koç, son dönemde Alevilere yönelik artan saldırıları, hükümetin söylemlerini, Suriye de yaşananların etkilerini ve Alevilerin taleplerini değerlendirdi.

Türkiye’de Alevilere yönelik saldırıların başbakanın söylemlerinden ve dış politikadaki tutumdan bağımsız düşünülemeyeceğini ifade eden Koç, Alevilerin huzursuz olduğunu söyledi. Özellikle Hatay, Adana ve Mersin’de ki Alevilerin huzursuz olduğunu ifade eden Koç, “Türkiye’deki Aleviler, hükümetin Suriye’ye olan tutumundan rahatsız Mezhep üzerinden politika yapılarak değerlere saldırılması Alevileri rahatsız ediyor” dedi.

 

‘Aleviler huzursuz’

 

AKP hükümeti’nin Suriye üzerinde uyguladığı politikaları eleştiren Koç, Başbakan Erdoğan’ın Suriye’de mezhep temelinde bir politika izlediğini söyledi. Bu politikaların Türkiye’ye yansımalarının görüldüğü görüşünü dile getiren Koç, “Hatay’da, Mersin’de Adana’da Aleviler huzursuz. Alevi Kültür Dernekleriyle sürekli irtibat halindeyiz ve bu huzursuzluğu görüyoruz. Hatay’da insan siluetleri değişti. Samandağı pimi çekilmiş bomba gibi. Buradaki Aleviler üzerinde baskı uygulanıyor. Türkiye’deki Aleviler, hükümetin Suriye’ye olan tutumundan rahatsız Mezhep üzerinden politika yapılarak değerlere saldırılması Alevileri rahatsız ediyor. Sadece Aleviler değil insanım diyen herkes rahatsız bu politikadan. Sen demokrasi diyerek bir başka ülkenin içişlerine karışıyorsun. Peki Türkiye’de demokrasi var mı? Aleviler, Kürtler için demokrasiden söz edebilir miyiz? Suriye’de yaşanalar her boyutuyla Türkiye’ye yansıyacaktır”

 

‘Kim bu çocuklar’

 

İstanbul Kartal’da Alevilerin evlerinin işaretlenmesini ve Kartal Cemevi’nin kundaklanmaya çalışılmasını da değerlendiren Koç, hükümetin söylemlerinin birileri tarafından görev sayıldığını söyledi. Başbakan ve İçişleri bakanı’nın söylemlerine de değinen Koç,  Alevi ailelerin evlerinin işaretlenmesiyle ilgili ‘Çocuklar yapmış’ ifadelerine yanıt vererek, ‘Kim bu çocuklar? diye sordu. Koç, “Başbakan çıkıp ‘Aleviliği Hazreti Ali'yi sevenler olarak biliyorum. Bu durumda ben onlardan daha Alevi'yim’ diyor, hükümetten başka birisi çıkıp ‘Müslümanlarsa camiye gitsinler’ diyor. Bunu görev bilen birileri de kalkıp Alevileri huzursuz ediyor. Bir taraftan evler işaretleniyor, bir taraftan cemevi kundaklama girişiminde bulunuyor, bir taraftan ramazanda oruç tutmayan Alevi vatandaşların evleri taşlanıyor. İçişleri Bakanı kalkıp çocuklar diyor. Bu çocuklar nasıl çocuklarmış. Bu çocuklar Maraş’ta Sivas’ta Malatya’da Çorum’da katliam yapan çocuklar mıydı. Kimdi bu çocuklar.” dedi

 

‘Asimilasyonun önüne geçilsin’

 

Alevilerin taleplerine değinen Koç, Diyanet İşleri başkanlığı’nın kaldırılarak buraya aktarılan kaynağın eğitim için harcanması görüşünü dile getirdi. Okullardaki din derslerinin kaldırılarak Aleviler üzerindeki asimilasyonun önüne geçilmesi gerektiğini de ifade eden Koç, “Alevilerin başlıca talepleri var bunlardan birisi cemevler. Diğeri zorunlu din derslerinin kaldırılması talebi. Biz bu taleplerimiz dillendirip asimilasyonun önüne geçilmesini isterken bu durum katmerlenerek artırılmaya çalışılıyor. Bir diğer talebimiz olarak Diyanetin kaldırılmasını istiyoruz. Diyanet İşleri devletin içerisinde başka bir devlet oldu. Devlet din işlerinden elini çeksin. Rahat bıraksın. Biz diyanetten bir şey istemiyoruz, kaynak istemiyoruz. Diyanete ayrılan bütçe insanların eşit ve demokratik bir ortamda yaşamasını sağlayacak kurumların oluşturulması için kullanılsın” şeklinde konuştu.

 

‘Devletin önemli kademelerinde Aleviler yok’

 

Alevilerin devletin öneli kademelerinde görev alamadığını savunan Koç, İzmir Foça’da hayatını kaybeden Alevi askerin cenazesinin cemevi yerine camiye götürülmesini de değerlendirdi. Alevilere Sünni İslam inancının dayatıldığını savunan Koç, “Bu ülkede bir Alevi General, Cumhurbaşkanı, Genel Müdür, vali Kaymakam hele hele emniyetin üst kademelerinde yer alamıyor. Yani Aleviler devletin omurgasını oluşturan kurumlarda yok. Bunun için bir Alevi askerin cenazesi kaldırılırken Sünni İslam inancı dayatılıyor. Devlet töreni cemevinde değil camide yaptırılıyor” dedi.

 

‘Aleviler kendilerini gizlemesinler’

 

Alevilerin uygulanan baskıcı politikalardan korkarak kendilerini saklamaya devam ettiğini de ifade eden Koç, Alevileri de eleştirerek şunları söyledi; “Alevilerin kendi davalarına ne kadar sahip çıktıkları sorunu var bir de. Eğer Aleviler baskılara karşı kendilerini gizlemeselerdi bu gün talep edilen sorunlar çok daha kısada çözülmüş olabilirdi. Halen Aleviyim demeye korkanlar var. Alevi olduğunu saklayan kişiler var. Aleviler bu riyakarlığı bırakarak kendilerini net olarak ortaya koymalılar, korkmadan kendilerini ifade edebilmeliler.”

Son olarak Başbakan Erdoğan’a seslenen Koç, “Başbakan ben Alevilerden daha çok aleviyim diyorsa buyursun Hünkarın divanına gelsin. Hesap soralım kimin hesabı daha ağırsa o versin hesabını. Çağrımızdır Hünkarın dergahına gelsin.”

 

“Ben Aleviyim. Bir Alevi gibi inancımı yaşamak istiyorum. Sen Aleviliğe ister din de ister inanç de. Ben Aleviliğimi kendi inancıma göre yaşamak istiyorum. Hz. Hüseyin’den  Pir Sultan’a kadar biz bu namazı kılmadıysak ne Tayip Erdoğan ne de fetva aldığı diyanet bu namazı kıldıramaz”

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV