24 Eylül 2018 Pazartesi

TWİTTER DAVASINDA BERAAT

ABİDİN YAĞMUR'UN HABERİ

03 Nisan 2014 Perşembe 19:24
TWİTTER DAVASINDA BERAAT
 Mersin’de yaşayan 16 yaşındaki lise öğrencisi H.A, twitter mesajı yoluyla Başbakan Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada beraat etti. Savcılık, Twitter şirketinin Türkiye’de temsilciliği olmaması dolayısıyla resmi yazışma yapamayınca davaya konu olan twitter hesabının şüpheliye ait olup olmadığı belirlenemedi. Facebook da savcılığın yazısına yanıt vermedi. Dosyayı inceleyen mahkeme, H.A’nın mahkûm olmasını gerektirecek, ‘her türlü şüpheden arındırılmış bir delil’ olmadığına dikkat çekti ve beraat kararı verdi.

Lise öğrencisi H.A, geçtiğimiz Temmuz ayında, twitter hesabındaki bir mesajda Başbakan Erdoğan’a küfür ve hakaret ettiği suçlamasıyla önce Çocuk Şube Müdürlüğü’ne, daha sonra savcılığa çağrıldı. H.A, her iki kurumdaki ifadesinde de soruşturmaya konu olan twitter hesabının kendisine ait olmadığını, facebook hesabı bulunmadığını belirtti ve suçlamayı reddetti.

Ancak soruşturmayı yürüten savcılık, 12 Aralık 2013 tarihinde H.A hakkındaki iddianameyi tamamladı. Savcılığın, H.A’nın, ‘hakaret’ suçu ile ‘kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret’ suçunu düzenleyen TCK 125/3 maddesi uyarınca cezalandırılmasını talep ettiği iddianamede, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da müşteki olarak gösterildi. Mersin 3. Çocuk Mahkemesi de 16 Aralık 2013 tarihinde iddianameyi kabul etti ve H.A hakkındaki davanın ilk duruşması 18 Şubat’ta yapıldı. Mahkeme, müşteki sıfatıyla davaya dahil olan Başbakan Erdoğan’ın ya da tayin edeceği vekilin beyanının alınması için duruşmayı erteledi.

Davanın ikinci duruşması ise dün gerçekleştirildi. Duruşmada Mersin 3. Çocuk Mahkemesi, H.A’nın beraatine karar verdi. Mahkeme kararında, savcılığın, Twitter şirketinin Türkiye’de temsilciliği olmaması dolayısıyla bu şirketle yazışma yapamaması ve bunun sonucunda, davaya konu olan hesabın kime ait olduğunun kesin olarak belirlenememesi etkili oldu.  

Ceza hukukuna hakim evrensel bir anlayış olan ‘şüpheden sanık yararlanır’ ilkesini dikkate alan mahkemenin kararında, “Suça sürüklenen çocuğun üzerine atılı suçu işlediğine dair, mahkûmiyetine yeterli derecede, her türlü şüpheden arınmış, somut delil elde edilemediğinden atılı suçtan beraatine karar verilmiştir” denildi.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV