21 Eylül 2018 Cuma

' KİTAPLARLA SÖYLEŞİ ' OKURLARLA BULUŞTU

Korkankorkmaz, CKD’de imza günü ve söyleşi düzenledi.

03 Kasım 2011 Perşembe 09:14
' KİTAPLARLA SÖYLEŞİ ' OKURLARLA BULUŞTU
SEYRANİ SOLUĞAN-
 
Şair ve Yazar Bedriye Korkankormaz, ikinci kitabı ‘Kitaplarla Söyleşi’nin imza gününde okurları ile buluştu. Cumhuriyetçi Kadın Derneği’nde ki imza günü çok sayıda kitapseveri de bir araya getirdi. Küçük birde şiir dinletisi sunan Korkankorkmaz, söyleşisinde “Yazın dünyasında karınca adımlarıyla ilerlemeye çalışıyorum. Yaratıcı kişi düşünce düzeyini sürekli yükseltmeli yaratacağı nitelikli eserler için. Bir sanatçının sanatçı dehasına ulaşmak ne kadar zorsa o sanatçının insan yanına ulaşmak da o kadar zor hatta imkansızdır” dedi.
Yazar-Şair Bedriye Korkankorkmaz, Yaşamak Çocuğum adlı şiir kitabından sonra, bu kez de Kitaplarla Söyleşi’nin imza gününde okurlarıyla buluştu.
Camgöz Kitap’tan çıkan ve büyük ilgi gören kitabın ilk imza günü Cumhuriyetçi Kadın Derneği Mersin Şubesi’nde yapılan etkinliğe dernek üyelerinin yanı sıra çok sayıda kitapsever katıldı. Okurlarına kitaplarını imzalayan Korkankormaz, bir de sürpriz yaparak mini bir şiir dinletisi de sundu.  
Korkankorkmaz kitabında Dostoyevski’den Tolstoy’a, Kafka’dan Proust’a Virginia Woolf’tan Milena’ya, Oscar Wilde’dan Andre Gide’a uzanan portreler galerisinde okurun ve yazarın insan olma hallerini buluşturuyor.
Kitabı hakkında biz dizi bilgiler veren Korkankormaz, “İnsanın ruhsal duygusal ille de düşünsel bilinmezliğini bilinir yapmak hiç kuşkusuz ki imkânsız. Kitaplarla Söyleşi, merakla bu imkânsız duygunun peşinden koşuyor soluk soluğa” diye konuştu.
Okurun, yazın tarihine altın harflerle adlarını yazdıran düşünürlerin, yazarların, şairlerin biyografilerinden, eserlerinden edebiyatın insan yanını, ruhsal analizini ortaya koymaya çalışan kitapta, okurlar yazarların ve yapıtların bilinçaltını keşfetmeye davet ediliyor.
İmza töreni öncesi yapılan söyleşide Korkankorkmaz, “Biyografiler derinlemesine tanımak. istediğim düşünürlerin, yazarların, şairlerin psikolojik portrelerini yazın deha/arını daha yakından tanımama yardımcı oluyor. Biyografilerini okuduğum, eserlerini incelediğim düşünürlere dair ruhsal analizler yaparak onların insan yanına ulaşmaya çalışıyorum. Bir yazarı ve bir düşünürü yakından tanıma isteği onun eserlerini
gereği gibi algılamaktan geçiyor. ‘Kitaplarla Söyleşi’ eserimden de anlaşıldığı üzre tarif edilmez bir içsel yoğunlukla kendimi başka yazar ve düşünürlerin... Eserlerine veriyorum ve onların düşünce özgürlüğüne yakın olmaktan başka bir şey de beklemiyorum karşılığında. Başka başka çağlarda yaşamış olmalarına rağmen onlarla hala ortak düşünce ile ortak sevme biçimi geliştiriyor olmaktan tarif edilmez bir mutluluk duyuyorum” şeklinde düşüncelerini aktardı.
“Bir insanın Tanrı'sını inancını düşünce biçimini değiştirmeyi kendine görev edinmeden onu tamamlayan yaşadıklarını kendisininkiyle bire bir eşitlemekle mümkün derinlemesine sevmek. Benim tutkum bu” diyen Korkankorkmaz, “Yaşadıklarımızdan biliyorum insan her koşulda kendisini aldatmaya meyillidir. Aldatmanın biçimlerine göre değişiyor insan hayatındaki yansıması. insanın en büyük açmazı bu masum aldatmalarla başlıyor ve zamanla bir birikime dönüşüyor içinde. Bu tehlikeli birikim zamanla bir iç savaşın başlamasına neden oluyor. Bu kaçınılmaz savaşın karşısında kimliğimizi korumamız için zırhlara ihtiyacımız var. Yazdıklarıyla içten içe bizi kuşatanlar, içimizdeki içten uyanışı kavramamıza yardımcı olanlar ve bize tünelin ucundaki ışığı gösterenlerdir zırhlarımız. Yazarın okuyucu üzerindeki etkisi eserine verdiği emek ve çabanın niteliğine göre değişiyor” diye konuştu.
Daha sonra söz alan CKD Mersin Şube başkanı Şule Dündar, ise son yıllarda toplumsal olarak en büyük sorunun iletişim olduğunu ifade ederek, “Kendimizi ifade edemiyoruz. Konuşulanları da anlamıyoruz. Tüm sorunlarda bu iletişimi sağlayamamaktan doğuyor. Günlük yaşamda kullandığımız kelime sayısı 200’ü bulmuyor. Edebiyat işte bizim bu yönümüzü tamamlıyor. Bizim için bu etkinlik bu nedenle çok önemli” dedi. 
 
Anahtar Kelimeler: Bedriye Korkankorkmaz

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV