24 Eylül 2018 Pazartesi

ŞİDDET AZALMIYOR, GİDEREK ARTIYOR

Mersin Üniversitesi Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde panel düzenlendi

24 Şubat 2014 Pazartesi 16:49
ŞİDDET AZALMIYOR,  GİDEREK ARTIYOR
 İmece Haber Merkezi- Mersin Üniversitesi Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi (MERKAM) tarafından “Türkiye’de Kadına Şiddet ve Mücadele” konulu bir konferans düzenlendi. Ankara Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Alev Özkazanç’ın konuşmacı olarak katıldığı konferansta kadına şiddet konusu ve bununla mücadele yolları ele alındı.

Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde gerçekleşen konferansa MERKAM Müdürü Prof. Dr. Bahar Taner, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Merkez Müdürü Prof. Dr. Taner, kadına yönelik şiddete karşı pek çok uygulamanın hayata geçirildiğini ancak şiddeti aşağılara çekmesi gereken bu uygulamalara rağmen şiddet olaylarının gün geçtikçe artmaya devam ettiğini belirtti. Dünyada da durumun farklı olmadığını aktaran Prof. Dr. Taner, “Kadınlar dünya nüfusunun yarısını oluşturmasına rağmen dünya mal varlığından az miktarda faydalanmakta ve ileri düzeyde şiddetle karşı karşıya kalmaktadır” dedi.

Doç. Dr. Alev Özkazanç da kadına yönelik şiddetin geçmişte sadece çeşitli kadın hareketlerinin ve feminist grupların gündemindeyken 90’lı yılların ortalarından itibaren şiddet olaylarının gözle görülür biçimde artması ve verilen mücadeleler sonuncunda konunun artık göz ardı edilemediğini, toplumun tüm bileşenlerinin gündemine girdiğini kaydetti.

Ülkelerin iç savaş veya etnik çatışma gibi insan ölümlerini içeren olayları, ilk sırada yer alan siyasi problem olarak belirleme eğiliminde olduklarını ifade eden Doç. Dr. Özkazanç, kadına yönelik şiddetin ölümler içeren bir sorun haline geldiğini ve Türkiye’nin en önemli politik sorunlarından biri olduğunu söyledi.

Kadına yönelik şiddetin çok özel bir analizi hatta olağanüstü yönetim ve tedbirler gerektirdiğini belirten Doç. Dr. Özkazanç, uygulanan ve önerilen pek çok şeyin konunun bitirilmesi konusunda yetersiz kaldığını da sözlerine ekledi. 

Kadına yönelik şiddetin ne olduğuna ve nereden kaynaklandığına değinen Doç. Dr. Özkazanç, öncelikle konunun kolay ele alınabilir bir konu olduğunu düşünmekten vazgeçilmesi gerektiğini kaydetti. Ağır şiddet içeren olayların kişilerde acıma, öfkelenme, merhamet gibi ham duyguları harekete geçirdiğini ancak konunun bu duygularla ele alınacak kadar basit olmadığını ve bunun yerine daha soğukkanlı, sabırlı, programlı düşünme gücünün geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Ataerkil pazarlıkla; erkeğe, kadın ve çocuklara bakan güçlü birey, kadınlara ise daha çok eviyle, çocuğuyla ilgilenen pasif birey gibi toplumsal roller belirlendiğine dikkat çeken Doç. Dr. Özkazanç, bu toplumsal rollerin 70’lerden sonra tüm dünyada çözüldüğünü ve güçsüzleşen erkek ile güçlenen ve “hayır” diyebilen kadının varlığının cinsler arasında adeta savaşa neden olduğunu söyledi. 

Anahtar Kelimeler: Doç. Dr. Alev Özkazanç

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV