23 Eylül 2018 Pazar

ERKEKLER GALİP GELDİ

KA.DER yerel seçimlerin ardından oluşan tabloyu değerlendirdi

03 Nisan 2014 Perşembe 19:22
ERKEKLER GALİP GELDİ
 İmece Haber Merkezi- KA.DER Mersin İl Temsilcisi Av. Seher Yalçınkaya Çetin, yerel seçimlerde kadın adayların dışlandığını belirterek “Bu seçimlerin de galibi erkekler oldu” dedi.

Yazılı bir açıklama yapan Çetin, “İç karışıklıkların yoğun olarak yaşandığı, güvensizliğin hakim olduğu ve karşılıklı suçlamaların yapıldığı bir dönemde yerel seçime girdik. KA.DER olarak seçim sonuçlarını değerlendirirken, yıllardır kurduğumuz bir cümleyi, bir kez daha, üzülerek kuruyoruz: Yerel yönetimlerde yine kadınların iradesi yok sayıldı ve yerel yönetimler Türkiye’nin yarısını eksik temsil edecek şekilde oluşturuldu” dedi.

Seçim döneminde parlamentoda bulunan BDP ile HDP dışındaki partilerin, kadın adayları genel anlamda hiçe saydığını kaydeden Çetin,  partilerin il, ilçe ve belde belediye başkanlıklarındaki kadın aday oranlarının AKP’de yüzde 1,3, CHP’de yüzde 4,55,  MHP’de yüzde 2,7 olarak gerçekleştiğine dikkat çekti.

Bu yıl 81 ilde 919 ilçe, 18 bin 67 köy ve 30 bin 50 mahallede sandıkların kurulduğunu belirten Çetin, “Büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanlıklarında toplam 37 kadın belediye başkanı seçildi. Kadın belediye başkanından 3’ü büyükşehir, 1’i il, 33’ü ilçe belediye başkanlığına seçildi. Kadın belediye başkanlıklarındaki artışta, BDP ve HDP’nin, cinsiyet eşitliğini tüzüklerine koymalarının büyük bir etkisi var” dedi.

Kadınların belediye seçimlerine aday ve seçmen olarak katılma hakkını elde etmesinin 84’üncü yılının kutlandığına dikkat çeken Çetin, “Kadınlar 1930’da belediye seçimlerine, 1933’te köy seçimlerine, 1934’te genel seçimlere aday ve seçmen olarak katılma hakkını elde ettiler. 84 yıllık mücadelemiz sonunda 37 kadın belediye başkanıyla Türkiye’yi temsil ediyoruz.  Kadınlar için olduğu gibi yerel ve siyasi düzen için de önemli olan yerel yönetimlerde kadın temsilinin yetersizliği, Türkiye’de demokrasinin kara lekesi her zaman karşımıza çıkıyor. 1987’de Avrupa Birliği’ne tam adaylık başvurusu yapan ve 2023’te dünyanın ilk 10 ekonomisi içinde yer almayı planlayan Türkiye, bu kadın temsil oranıyla hedefine nasıl ulaşmayı planlıyor.  Kadınların hayatın her alanında eşit yurttaşlar olarak yer bulması, TBMM’de, yerel yönetimlerde ve kamu görevlerinde kadın temsil oranının yüzde 50’ye çıkması için mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Anahtar Kelimeler: KA.DER

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV