21 Eylül 2018 Cuma

BELEDİYELER ERKEKLERE KALDI

Kadın belediye başkanı yok. 335 belediye meclisi üyesinden ise sadece 40’ı kadın

29 Nisan 2014 Salı 18:07
BELEDİYELER ERKEKLERE KALDI
 Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER) Mersin yönetimi, yerel seçimlerde göreve seçilen kadınlarla bir araya geldi.

'Yerelde Kadın Seçilmişlerle Buluşma' adı altında düzenlenen etkinlikte konuşan KA.DER İl Temsilcisi Seher Yalçınkaya Çetin, 30 Mart Mahalli İdareler Seçimleri'nde siyasette aktif yer alarak seçilen kadınları kutladı. Bu seçim sonrasında da 1930 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından yerel seçimlerde kadınlara tanınan seçme-seçilme hakkının büyük ölçüde kağıt üzerinde kaldığının açıkça görüldüğünü savunan Çetin, “Kadınlarımızın siyasal karar mekanizmalarında eksik temsilinin olumsuz bir sonucu olarak kadın sorunlarına duyarlılık yeterince oluşmamakta, bu sorunların bilincine varılamamaktadır. Ülkemizin 1985 yılında onayladığı 'Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi', eşit katılımı sağlamak için taraf olan devletimize özel önlemler alma zorunluluğu getirmekte olup, daha fazla beklemeden kadınlara karşı ayrımı ortadan kaldıran bir politika izlenmek zorundadır” dedi.

 

Siyasi yaşamı erkekler belirliyor

 

Yüzde 50 kadın nüfusunun yaşadığı Türkiye’de siyasi yaşamın erkekler tarafından belirlendiğini ileri süren Çetin, “Oyunun kuralları, iyi-kötü tanımlamaları, yaşam değerleri ve alışkanlıkları bu belirlemeler çerçevesinde oluşmaktadır. Ancak biz kadınlar bu zihniyetlere ve oyunlara karşı çıkıyor, seçim ve atama ile gelinen tüm karar mekanizmalarında kadınların eşit temsilini sağlamak ve temiz siyaset için mücadele etme azim ve kararlılığında olduğumuzu tüm kamuoyuna duyuruyoruz” diye konuştu.

KA.DER Yerel Yönetim Danışma Kurulu Üyesi İlksen Sorguç Dinçer ise, KA.DER olarak 30 Mart seçimleri öncesi, kadın adayları görünür kılmak ve desteklemek için çeşitli faaliyetler yürüttüklerini söyledi. Konuşmasında seçilen kadın adaylarla ilgili rakamsal bilgiler aktaran Dinçer, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Mersin genelinde 805 mahalle muhtarının seçildiğini, bunlardan sadece 8'nin kadın olduğunu belirtti. Merkezde seçilen 136 meclis üyesinden 18'nin kadın olduğunu dile getiren Dinçer, 2009 yılında bu rakamın 19 olduğunu hatırlattı. İlçelerdeki 199 meclis üyesinden 22'sinin kadın olduğu bilgisini veren Dinçer, ilçelerle birlikte Mersin'de kadın temsil oranının yüzde 11.4 olduğunu söyledi.

Büyükşehir Belediye Meclisi'nde belediye başkanları ile birlikte 78 yöneticinin yer aldığını ifade eden Dinçer, kadın meclis üyesi sayısının ise sadece 4 olduğunu belirterek, “Büyükşehirde kadın temsil oranı yüzde 5'tir. Demokrasiyi amaç edindiğini söyleyen, araç olarak kullanan, demokrasi adına kurulmuş siyasi partilere sesleniyoruz. Seçimlerde kadınlara seçilebilir yerlerde ve sıralarda yer veriniz. Demokrasinin gereğini yerine getiriniz” şeklinde konuştu. (İHA) 335

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV