23 Eylül 2018 Pazar

AVUKATLAR İSYAN ETTİ

Mersin Barosu, Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde küçük yaşta zorla evlendirme sorununa dikkat çekti

07 Mart 2014 Cuma 18:21
AVUKATLAR İSYAN ETTİ
 İmece Haber Merkezi- Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Avukat Seher Yalçınkaya Çetin, resmi rakamlara göre 2012 yılında 18 yaşından küçük, 40 bin 428 kız çocuğunun evlendirildiğine dikkat çekti. Çocuk gelinler sorununun ‘toplumsal bir sorun’ haline geldiğini belirten Çetin, evlilik yaşının 18 yaşını doldurma şartına bağlanması,  TCK’da cinsel istismar mağduru çocuk yaşının15 yaştan 18’e çıkarılması, çocuğa karşı işlenen suçlara verilecek cezalarda haksız tahrik indirimi yapılmaması gerektiğini kaydetti.

Mersin Barosu, Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde, kadınların ve çocukların yaşadığı yoksulluk, şiddet, cinsel istismar, küçük yaşta evlendirilme, ayrımcılık, toplumsal yaşamdan ve siyasetten dışlanma sorunlarına dikkat çekti.

Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Seher Yalçınkaya Çetin, çocuk haklarının insan haklarının somut içeriğini oluşturduğunu belirterek “Çocuk gelinler sorunu, yoksulluk, ataerkil zihniyet, çok çocuklu aile yapısı, kadının eğitimsizliği, kadının statüsünün düşüklüğü, toplumsal cinsiyet ayrımcılığı gibi çok yönlü nedenlerden kaynaklanmaktadır. ‘Çocuk Gelin’, ‘Çocuk Anne’ olgusunu beraberinde getirmekte, erken yaşta evlilikler kız çocuklarının cinsel sağlık ve üreme sağlığı haklarını ihlal etmekte ve anne-bebek ölümlerine yol açmaktadır” dedi.

 

Evlilik yaşı 18 olmalı

 

2012 yılında 18 yaş altında evlendirilen ve resmi kayıtlarda yer alan kız çocuk sayısının 40 bin 428 olduğunu kaydeden Çetin,  “Bu toplumsal soruna kalıcı çözüm için okul öncesi eğitimden başlayarak çocukların küçük yaştan itibaren bilgilendirmesi ve bilinçlendirmesi için uzun soluklu çalışma yapılmasında yarar vardır. Evlilik yaşı; 18 yaşın doldurulması koşuluna bağlanmalı, TCK’da cinsel istismar mağduru çocuk yaşı 15 yaştan 18’e çıkarılmalı, çocuğa karşı işlenen suçlara verilecek cezalarda haksız tahrik indirimi yapılmamalıdır. Çocuk gelinler sorunu her yönüyle ele alınmalı, kız çocukların eğitimi, okula devamları, istihdama katılımları desteklenmeli, ülkemizde sürdürülebilir kalkınmanın etkin bireyleri haline gelmeleri sağlanmalıdır” diye konuştu.

 

Kadınlar temsil edilmiyor

Kadınların, çalışma alanında, istihdamda, karar alma mekanizmalarında, politikada nüfus oranında temsil edilmediğine dikkat çeken Çetin, “Bugün yeryüzünde her 3 kadından biri şiddetin değişik biçimlerine, ekonomik, sosyal, psikolojik, fiziksel şiddet ve tacizlere maruz kalmaya devam etmektedir.  Kadına yönelik ayrımcılık ve bunun uzantısı şiddet; bir insan hakları ihlalidir, münferit değil, sistematiktir. Bu nedenle, engellenmesi de ancak sistemli ve etkin bir mücadele ile gerçekleşebilir” ifadelerini kullandı.  

 

Şiddeti önlemek ortak sorumluluk

 

Çetin, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Gerçek demokrasinin temel kriteri olan kadın erkek eşitliğinin yaşama geçirilmesi gerekirken; kadın sorunlarının görmezden gelinmesine, kadın sorunların çözümü için kurulmuş olan kurumların, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nun kaldırılmasına yönelik girişimlere son verilmedir. İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi ve uluslar arası sözleşmelerle güvence altına alınmış bulunan kadının insan haklarını tanımak ve geliştirmek kadına yönelik şiddeti önlemek; uluslar arası kuruluşların, siyasi iktidarların ve devletlerin olduğu kadar, medyanın, toplumun hepimizin sorumluluğundadır. Bu güzel dünyada yalnız yaşamıyoruz. Kadınlarımızı anladığımız, saygı duyduğumuz, yaşam ve özgürlük hakkı başta olmak üzere sağlık, eğitim, yiyecek, barınma ve toplumsal hizmetler de içinde olmak üzere sağlığına ve esenliğine uygun bir yaşam düzeyine kavuşma, mal ve mülk edinme, çalışma, işine seçme özgürlüğüne saygı duyulduğu ölçüde mutlu bir dünya kurmuş oluruz. Ülkemizin ve dünyamızın daha eşitlikçi, daha yaşanabilir hale gelmesi için erkeklerle yan yana çalışmayı hedefleyen biz kadınlar; eşitliği, özgürlüğü, hakça bir yaşamı, onurlu çalışmayı, eğitim, sağlık ve soysal güvenlik hakkında eşit bir şekilde yararlanmayı savunmaya devam edeceğiz.”

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV