23 Eylül 2018 Pazar

‘TAŞERONLAŞMA CİNAYETTİR’

Mezitli Belediyesi işçileri 1 saat iş bıraktı

16 Mayıs 2014 Cuma 18:46
‘TAŞERONLAŞMA CİNAYETTİR’
 Ö. SERDAR KOCAPINAR

 

Mezitli Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü’nde çalışan ve Disk Genel-İş Sendikası’nda örgütlü bulunan taşeron işçileri, Soma Maden ocağında meydana gelen işçi katliamını protesto etmek amacıyla 1 saatlik iş bırakma eylemi yaptılar. Genel-İş Şube Sekreteri Sani Deniz ve Şube Mali Sekreteri Vakkas Kılıç’ın da destek verdiği eylemde işçiler, ‘Yüreklerimiz yandı, 284 canımız öldürüldü. Özelleştirme taşeronlaştırma cinayettir. Kahrolsun ücretli kölelik düzeni’ yazılı pankart açtılar.

Mesai saatinde bağlı bulundukları Mezitli Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü önünde bir araya gelen işçiler, 1 saatlik iş bırakma ve oturma eylemi öncesinde basın açıklaması yaptılar. Açıklamayı işçiler adına Cem Kapukaya okudu. İşçiler hazırladıkları basın açıklamasında, yıllarca kamu eliyle üretimin yapılan madenlerin,  özel sektöre devredildikten sonra iş kazalarında patlama yaşandığını, özellikle 2002 yılından 2011 yılına kadar olan dönemde kömür madenlerindeki iş cinayetlerinin yüzde 40 arttığını aktardılar. İşçiler, bu artışın nedenlerini ise özelleştirmeler, taşeronlaştırmalar, maliyetleri düşürmek için işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin savsaklanması, TTK bünyesinde çalışan işçi sayısının üçte bir oranında azaltılması olarak gösterdiler.

Cem Kapukaya açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Bu dönüşüm sayesinde Soma‘da katliamın yaşandığı işletmenin patronunun övündüğü rakamlar ortaya çıkmış, kömürün tonunun maliyetini 130 dolardan 23 dolara düşmüştür. Bunun tasarrufun bedeli de yüzlerce işçinin ölümüyle ödenmiştir. Tüm bu gerçeklere rağmen AKP, Soma‘daki iş cinayetlerinin araştırılması için 6 ay önce verilen bir önergeyi ısrarla gündeme almamış, alınca da reddetmiştir. Bu önergeyi 2 hafta önce reddedenler Soma‘da ölenler için TBMM‘de saygı duruşunda bulunmuşlardır. Daha da acı tarafı, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Soma‘yı ziyareti sırasında yazılı olarak herkesin bulabileceği bu önergenin Soma ile ilgili olmadığını söyleyebilmiştir. Bu ülkeyi yöneten bir insanın bu kadar acıdan sonra doğru söylemesini beklemek yurttaşların en temel hakkı değil midir? Görünen o ki, vicdan ve sorumluluk gibi paraya çevrilemeyecek duyguların bu ülkeyi yönetenler için bir anlamı kalmamıştır. Bu nedenle sadece üzgün değil öfkeliyiz. AKP iktidarının katliam sonrası yaptığı açıklamaların yaramıza tuz basmaktan farkı yoktur. Soma‘da yitirdiğimiz işçilerden bize kalan sadece acı değil böylesi katliamların yaşanmaması için mücadele görevleridir. "Kader", "fıtrat" diyerek sorumluluklarını unutturmaya çalışanlara ilan ediyoruz ki unutmayacak, güvenceli iş ve insanca yaşam hakkımız için mücadeleyi büyüteceğiz.” 

Anahtar Kelimeler: Mezitli

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV