20 Nisan 2018 Cuma

TARSUS ÇAMALAN KÖYÜ’NE CEMEVİ

25 Haziran 2012 Pazartesi 20:16
TARSUS ÇAMALAN KÖYÜ’NE CEMEVİ
 Tarsus’a bağlı Çamalan köyünde temeli atılan cem evinin temeline ilk tuğlayı Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Gülek Belediye Başkanı Tekin Çelik ve Yenice Belediye Başkanı Ali Kuru koydu.

Çamalan köyünde, Mersin İl Genel Meclisi’nin onayıyla yapımına başlanılan, köylünün ve bazı bağışçıların destekleriyle temeli atılan Çamalan Köyü Cemevi’nin hizmete açılması için tanıtım ve yardım toplantısı gerçekleştirildi. Çamalan Köyü Cem ve Kültür Yaşatma Derneği’nin öncülüğünde cemevine yardım toplamak, yapılan çalışmaları anlatmak için düzenledikleri toplantıya Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Gülek Belediye Başkanı Tekin Çelik, Yenice Belediye Başkanı Ali Kuru, CHP İl Genel Meclis üyesi Emrah Oksal, Tarsus Belediye Meclis üyeleri Hasan Yıldırım, Hikmet Avşar, Çamalan Jandarma Karakol Komutanı Kıdemli Başçavuş Ahmet Çeker, Tarsus Pirsultan Abdal derneği üyeleri, çok sayıda davetli ve köylüler katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Köy Muhtarı Ahmet Talipoğlu, uzun yıllara dayanan bir çalışma neticesinde köye bir Cem evi kazandırmak üzere bir temel attıklarını ve kendilerine yardım edenlere teşekkür etti.

Çamalan Köyü Cem ve Kültür Yaşatma Derneği Başkanı Hasan Kılavuz, ise yaptığı konuşmada, “Uzun yıllar özlemini çektiğimiz cemevimizin yapımına başladık. Temelini üyelerimizin ve hayırseverlerin yaptıkları bağışlar neticesinde attık. Şimdi ise birliğe, dirliğe vesile olmasını arzu ettiğimiz cemevimizin tamamlanması için hem tanıtım hem de bağış toplama çalışmalarımız sürüyor. Bize bu konuda ilk yardımcı olan kişi Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’dır. Kendileri talebimiz üzerine hemen iki kamyon kumu inşaat alanımıza yolladılar, kendilerine teşekkür ediyorum. İl Genel Meclisi üyelerimize de bu cemevinin yapımına onay verdikleri için köy halkı adına minnettarlığımızı ifade ediyoruz” ifadesini kullandı.

Yenice Belediye Başkanı Ali Kuru ve Gülek Belediye Başkanı Tekin Çelik’te yaptıkları konuşmalarda güçleri nispetinde cemevinin yapımı için destek vereceklerini belirtiler.

İnsanların rengi, dili, inancı ne olursa olsun Yardan’dan ötürü tüm insanları sevdiklerini söyleyen Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, yıllar önce cemevinin yapılması gerektiğini söyledi. Kocamaz, “Belki cemevinin çok önceden yapılması gerekirdi, gecikmiş bir mekan olabilir ama ‘zararın neresinden dönülürse dönülsün kardır’ sözünden yola çıkarak insanların böyle kutsal bir konuda birlik içinde yola çıkması dayanışma içine girmesi ve bu hizmeti dört gözle bekliyor olması, çok önemli. Biz yaratılanı yaratandan ötürü seviyoruz. İnsanların rengi, teni, inancı, bakış açısı ne olursa olsun, mademki onu yaratan yaratmışsa biz onu yaratandan ötürü seviyoruz. Önemli olan insanların bir araya gelmesi, önemli olan insanların bir masa etrafında oturup konuşabilmesi koklaşabilmesi. İnsanlarla bir araya geldiğiniz zaman bir ortak noktada buluşabilirsiniz. Ama insanlardan uzak durduğunuza zaman herkes birbirinden uzaklaşarak, uzaktan el etmeye çalışırsa belli bir noktada anlaşılması da mümkün değil. İnşallah başlatılan bu çalışmalar, bu gönül ve hoşgörü ortamı dalga, dalga ülkenin her tarafına yayılır, bu ülke üzerinde emelleri olanlarda inşallah o emellerine muvaffak olamazlar. Biz yeter ki birbirimize sahip çıkalım, ülkemize sahip çıkalım, bayrağımıza sahip çıkalım, birbirimize hoşgörü içinde yaklaşalım, barış ve kardeşlik temellerini atalım. Biz Allah’ın izniyle bu saydığım unsurları bir araya getirdiğimiz zaman bizi kimse yıkamaz” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından cemevinin temeline ilk tuğlayı Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve diğer belediye başkanları koydu. (İHA)

Anahtar Kelimeler: Çamalan KöyüCem Evi

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV