SALYANGOZ KABUĞUNDA FİRAR KROKİSİ BULDULAR!
17 Ağustos 2018 Cuma

SALYANGOZ KABUĞUNDA FİRAR KROKİSİ BULDULAR!

Siyasi hükümlülerle mektuplaşan Okay hakkında soruşturma açıldı

12 Mayıs 2014 Pazartesi 14:26
SALYANGOZ KABUĞUNDA FİRAR KROKİSİ BULDULAR!
 ABİDİN YAĞMUR

 

Türkiye’nin dört bir tarafındaki cezaevlerinde kalan yüzlerce siyasi hükümlüyle mektup arkadaşlığı yapan yazar Adil Okay hakkında, Karabük Cezaevi’ne gönderdiği bazı fotoğraf ve kartpostallar nedeniyle soruşturma açıldı. Soruşturmanın nedeni ise, Okay’ın gönderdiği fotoğraftaki salyangozun ve kartpostalın arkasındaki çizimlerin krokiye benzemesi!

Mersin’de yaşayan yazar Adil Okay, geçtiğimiz yıllarda, o dönemde 5 yaşında olan kızı Öykü ile birlikte, cezaevlerinde kalan siyasi hükümlülere mektuplar yazmış ve süreç içerisinde yüzlerce hükümlü ile mektup arkadaşı olmuştu. Okay, kızı Öykü’nün isteği ile hükümlülere balon göndermiş ancak bazı cezaevleri balonları sakıncalı bulunca, ‘Devlet Balonlarımı Geri Ver’ kampanyası başlatmıştı. Okay, hükümlülerle mektuplaşmalarını ‘Ben çıkana kadar büyüme e mi? Görüş günlerinde büyüyen çocuklar’ adlı kitapta toplamıştı.

Adil Okay’ın 6 yıldır yürüttüğü mektuplaşma kampanyası şimdilerde ilginç bir soruşturmaya konu oldu. 23 yıldır içerde olan Kasım Karataş adlı hükümlüye, kızı Öykü’nün bir salyangoza bakarken çekilmiş fotoğrafını ve Aydın Kuşadası manzaralı bir kartpostalı gönderen Okay hakkında soruşturma açıldı. Soruşturma, Karabük T Tipi Kapalı Cezaevi idaresinin, Karataş’a gelen kartpostalı incelemesi ile başladı. Cezaevi idaresi, 27 Aralık 20013 tarihinde Karabük Cumhuriyet Savcılığı’na yazdığı yazıda, hükümlü Kasım Karataş’a gelen kartpostalın incelendiğini, kartpostalın üzerinde krokiye benzer çizimler olduğunu, kartpostala el konulduğunu bildirdi.

Karabük Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturma açması üzerine yazar Adil Okay, 2 Mayıs 2004 tarihinde Mersin’de polis merkezine çağrıldı ve şüpheli sıfatıyla ifade verdi. Okay, ifadesinde kartpostalları kendisinin gönderdiğini, Kasım Karataş ile şahsen tanışmadığını, sadece mektup arkadaşı olduklarını ve Karataş’la mektuplaşmalarının son kitabında yer aldığını belirtti. Soruşturma kapsamında Adil Okay’ın eşi Tülin Okay da polis merkezine çağrıldı ve Karabük Cezaevi idaresince el konulan mektuplardaki el yazısının Adil Okay’a ait olup olmadığı kendisine soruldu.

Hakkında açılan soruşturmayı düzenlediği basın toplantısıyla değerlendiren yazar Adil Okay, cezaevlerinden kendisine ve kızına gelen mektupları ve el işi hediyeleri sergiledi. Şu an yüzlerce hükümlü ile mektup arkadaşı olduğunu, bu mektupları hem kitapta, hem sergilerde kamuoyunun ilgisine sunduğunu kaydeden Okay, “Ben taraflı bir yazarım. Benim tarafım, eşitlik ve özgürlük idealleri uğruna zindanlara düşen tutsakların tarafıdır. Ben 12 Eylül darbesi sonrasında Diyarbakır, Mamak, Metris zindalarında kanlarını mürekkep yapan devrimcilerin kuşağındanım. Hakkımda açılan bu soruşturma nedeniyle baş eğmem” dedi.

Bugüne kadar 15 kitabı yayınlanan, Fransa PEN ve Türkiye Yazarlar Sendikası üyesi bir yazar olduğuna dikkat çeken Okay, “Bana bu soruşturma açılıyorsa, memlekette sahipsiz insanlara neler yapılmaz” diye konuştu.

İHD Mersin Şube Başkanı Ali Tanrıverdi de, Adil Okay’ın insan hakları aktivisti olduğunu belirterek, bu soruşturmada onu yalnız bırakmayacaklarını söyledi.

 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV