KAZANIN FATURASI GÖZCÜ İLE ŞOFÖRE
17 Ağustos 2018 Cuma

KAZANIN FATURASI GÖZCÜ İLE ŞOFÖRE

ABİDİN YAĞMUR'UN HABERİ

09 Mayıs 2014 Cuma 18:46
KAZANIN FATURASI  GÖZCÜ İLE ŞOFÖRE


 

Mersin’de Mart ayında meydana gelen tren kazasıyla ilgili bilirkişi raporu ve savcılık iddianamesi tamamlandı. İddianamede, TCDD yönetmelikleri gereğince, hemzemin geçitlerdeki bariyerlerin tren gelmeden 3 dakika önce kapatılması gerektiği kaydedildi ve taşeron olarak çalışan bariyer görevlisinin kusurlu olduğu belirtildi. Ancak TMMOB’un kazadan hemen sonra dile getirdiği ‘TCDD’nin hemzemin geçitlerde elektronik erken uyarı sistemi kurmadığı’ tespiti dikkate alınmadı.

20 Mart 2014 tarihinde, Mersin-Adana seferini yapan yolcu treni,  hemzemin geçide kontrolsüz giriş yapan işçi servisine çarpmış, kazada 12 kişi yaşamını yitirmişti.

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine atanan makine mühendisi bilirkişi, kazayla ilgili raporunu tamamladı ve savcılığa sundu. Bilirkişi raporunda, kaza günü bariyerde görevli olan Erhan Kılıç’ın, trenin geldiği sırada bariyeri indirmediğinin kesin olarak tespit edildiği kaydedildi. Raporda, bariyerle korunan hemzemin geçit yakınlarında erken uyarı sistemi olmadığı da belirtildi ve bunun TCDD’nin kusuru olduğu kaydedildi.

Bilirkişi raporunun tamamlanmasının adından Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı da iddianamesini tamamlayarak 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sundu. İddianamede, servis sürücüsü Fahri Kaya’nın hemzemin geçide geldiğinde yolu kontrol etmediği, hızını azaltmadığı, dikkatsiz ve tedbirsiz davrandığı belirtildi.

Savcılık iddianamesinde, bariyer görevlisi Erhan Kılıç’ın, 1996 tarihli hemzemin geçitler yönetmeliğinde belirtilen kuralları ihlal ettiği ileri sürüldü. İddianamede, Kılıç’ın, mevcut yönetmeliğe göre,  hemzemin geçidi trenin geçişinden 3 dakika önce araç geçişine kapatması gerektiği, trene bayrakla yol serbest işareti vermesi gerektiği, ancak Kılıç’ın bu kurallara uymadığı ve kusurlu olduğu belirtildi.

 

 

Göz kararıyla karar veriyor’

 

Bariyer görevlisi Erkan Kılıç’ın, tren gelmeden 3 dakika önce bariyeri indirmesi gerektiğine dikkat çekilen savcılık iddianamesinde, TCDD’ye ait hemzemin geçitlerde elektronik erken uyarı sisteminin olmadığı hususuna ise değinilmedi.

Kazanın hemen ardından olay yerinde incelemelerde bulunan TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, 25 Mart günü, gayriresmi bir rapor yayınlayarak, kazada TCDD’nin kusur ve ihmallerine dikkat çekmişti.

Raporda,  durdurma bariyerlerinin yetersiz olduğu, gözcü kulübesinin yakınında bulunan iltisak hatlarındaki özel şirketlere ait vagonların görevlinin görüş mesafesini etkilediği, trenin geldiğini gözcü kulübesindeki görevliye haber verecek elektronik uyarı sisteminin bulunmadığı belirtilmişti. Raporda, “Şu andaki mevcut sistemde gözcü kulübesinden yaklaşık 1000-1500 metre mesafeden görmüş olduğu trenleri, görüş açısına ve kişisel yeteneklerine bağlı olarak karar vererek bariyer kollarını kapatmaktadır. 12 saat süreyle çalışan bir kişi sadece kendi sağlık ve kişisel yetenekleriyle hareket ederek trenlerin gelişine göre bariyer kollarını açıp kapatmaktadır.  Mevcut sistemin yeterli olmadığı ve sadece insana dayalı olduğu görülmüştür. Hâlbuki trenin belirgin bir mesafede hemzemin geçide gelmekte iken belirgin bir haberleşme sistemiyle gözlemci kişiye bilgi iletmesi ve uyarması gerekmektedir. İyileştirmek için 1000-1500 metre mesafeden uyarı sistemlerinin olması gerekmektedir. 1500-2000 metre mesafeye koyulacak uyarıcı sistem hem bekçiyi uyarmalı hem de trafik araçları dev bir ekrandan ‘Tren geliyor! Dur!’ şeklinde bir uyarılmalıdır” ifadeleri yer alıyordu.

Anahtar Kelimeler: Tren Kazası

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV