'‘KAZA DEĞİL, KATLİAM’'
17 Ağustos 2018 Cuma

'‘KAZA DEĞİL, KATLİAM’'

Elektrik Mühendisleri Odası, Soma’daki faciaya ilişkin ilk raporunu yayınladı

14 Mayıs 2014 Çarşamba 19:02
'‘KAZA DEĞİL, KATLİAM’'
 İmece Haber Merkezi- Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Mersin Şube Başkanı Seyfettin Atar, Manisa’nın Soma İlçesi’ndeki Eynez Karanlık Deresi mevkiindeki özel bir firmaya ait Soma Kömür İşletmeleri’nde adeta katliam yaşandığını söyledi.

Hükümetin ve şirket yetkililerin madendeki kişi sayısından, ölüm ve yaralıların sayısına varıncaya kadar gerçekleri halktan gizleme çabasını kınadıklarını dile getiren Atar, “Facianın nedenine ilişkin iddialar ise kaosu derinleştirmektedir. Trafo patlaması nedeniyle facianın yaşandığına ilişkin açıklamalar kafa karışıklığını artırmıştır. Trafoların yüksek güvenlikli standartlara uygun olarak yapılması gerektiği, trafonun patlama ihtimalinin çok düşük olduğu, trafo patlasa dahi yangına karşı izole edilmiş beton korumaya sahip olması gerektiği elimizdeki teknik bilgilerdir. Ayrıca ocakta kullanılan elektrik tesisatının ve ekipmanlarının ATEX sertifikalı exproof (alev sızdırmaz) olması gerekmektedir. Trafoların da exproof d tipi koruma tertibatlı olarak seçilmesi, kuru tip transformatör kullanılması gerekmektedir. Bu bilgiler ışığında trafonun patlaması ve yangın çıkması söz konusu ise bunun bir kaza olduğunu söylemek mümkün değildir” dedi.

Facia ile ilgili ilk incelemenin EMO İzmir Şubesi’nce yapıldığını aktaran Başkan Seyfettin Atar, heyetin yaptığı ilk incelemelerde önemli bilgilere ulaşıldığını kaydetti. Ocakta yaklaşık 700 metre derinlikte kömür yangını ve yangından kaynaklı kısmi göçük oluştuğunu işaret eden Atar, taze hava sağlayan fanların etkisiyle yangının duman etkisinin yayıldığını bildirdi. Atar, “2007 yılına kadar Ege Linyit İşletmeleri adı altında kamuya ait bir devlet kuruluşunca işletilen bu tesisin yer altı işleme kısmının özelleştirildiği ve taşeronlaştırıldığı, önce Park Holding`e devredildiği, sonrasında ise Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. adı altında bir şirket tarafından işletilmeye başlandığı bilinmektedir. Ayrıca ilk işletmeci firmanın tesisteki riskleri göze alamadığı için bir yıl sonra işi bıraktığı, bu süreçten sonra mevcut firmanın tesisi işletmeye başladığı alt taşeronlarla birlikte binlerce işçinin tesiste çalıştığı bilgisi edinilmiştir” diye konuştu.

EMO Mersin Şube Başkanı Seyfettin Atar, bu katliamın temel sorumlusunun; 13 yıldır uyguladığı politikalarla maden ve enerji alanında yürüttüğü özelleştirme, serbestleştirme ve kamunun içinin boşaltılması yöntemleriyle çalışanları kar hırsı karşısında güvencesiz bırakan AKP iktidarı olduğunu da dile getirdi

Anahtar Kelimeler: Seyfettin AtarSoma

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV