24 Eylül 2018 Pazartesi

İHD: BU İŞÇİ KATLİAMIDIR

'Sorum bakanlar istifa etmeli'

15 Mayıs 2014 Perşembe 19:07
İHD: BU İŞÇİ KATLİAMIDIR
 İmece Haber Merkezi- İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi, Soma’da meydana gelen maden faciasıyla ilgili bir açıklama yaptı. Faciada yaşamını kaybeden işçilerin ailelerine başsağlığı dilenen açıklamada, “İnsan Haklara Derneği olarak bu olayı toplu bir işçi katliamı olarak nitelendiriyoruz. İşçi sağlığı ve iş güvenliği açısından karnesi kötü olan ülkemizde bir felaket daha göz göre göre geldi. İş kazalarının yoğunluğuyla dikkat çeken Soma bölgesi kömür işletmelerinin bir meclis komisyonuyla denetlenmesi talebinin iktidar partisi tarafından reddedilmesinin ardından yaşanan bu işçi katliamı Türkiye’deki vurdumduymazlığı bir kez daha ortaya çıkarmıştır” denildi.

İş kazalarının hemen hepsinin kaza değil, önlenebilir, insan eliyle yaratılmış cinayetler olduğunun vurgulandığı açıklamada,  “İşyerini güvenli bir çalışma ortamı haline getirmek için yapılması gerekenler üretim maliyetini düşürmek için yapılmamakta ve devlet tarafından yeterli biçimde denetlenmemektedir. Siyasal iktidarın ülkemizi ucuz işgücü ve düşük maliyetli üretim diyarı haline getirme politikalarının insanlarımızı nasıl bir felakete sürüklediği bir kez daha ortaya çıkmıştır. Bu olayda da görüldüğü gibi maden sahasını işleten asıl işveren işçi sayısını açıklayamamış, iş verdiği taşeronlardan topladığı bilgileri ancak açıklamaya başlamıştır. Bu olay bir kez daha göstermiştir ki Türkiye’de taşeron çalıştırma biçimine derhal son verilmelidir. Taşeron firmalar hiçbir şekilde iş sağlığı ve iş güvenliği önlemlerini yerine getirmemekte, işçi sömürüsüne dayalı kar elde etme anlayışı ile hareket etmektedirler” denildi.

Başbakan Erdoğan’ın, faciayı 1800’lü yıllardan örneklerle kıyaslamasının ciddiyetsizlik örneği olduğunun kaydedildiği açıklamada şu görüşlere yer verildi:
“Soma işçi katliamı ile ilgili siyasal sorumluluğu bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ile Çalışma Bakanı’nın derhal istifa etmesi ya da görevden alınması sağlanmalıdır.

Etkin bir soruşturma yapılmalı, başta Soma’daki olayın meydana geldiği maden sahasını işleten şirketin sahibi ve yetkilileri olmak üzere sorumluluğu olanlar yargılanmalı ve cezalandırılmalıdır. Sorumluluğu veya ihmali bulunan kamu görevlileri yargılanmalıdır.

Bu olay göstermiştir ki Türkiye’deki maden sahalarının iş sağlığı ve iş güvenliği önlemleri yetersizdir. Türkiye’de ki tüm maden sahalarında birkaç gün işe ara verilerek buralarda hızlı ve etkili bir denetim yapılmalı, bu denetimlere uygun iş sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınmalıdır. Tüm Türkiye’yi ve kaybettiğimiz işçilerin yakınlarını olayın takipçisi olmaya çağırıyoruz. Takip edelim ki bir işçi katliamı daha yaşanmasın.”

Anahtar Kelimeler: Soma

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV