21 Eylül 2018 Cuma

BİNLER KATLİAMI KINADI

İşçiler, memurlar, öğrenciler Soma için sokaklara döküldü

15 Mayıs 2014 Perşembe 18:44
BİNLER KATLİAMI KINADI
 İmece Haber Merkezi- Mersin’de binlerce kişi Soma’da yaşanan madenci katliamını kınadı, AKP hükümetini istifaya çağırdı. Eyleme, işçi ve memur sendikalarının yanı sıra liseli ve üniversiteli öğrencilerin katılımı da yüksekti. Birçok okullarda ‘siyah giyinme’ eylemleri yapıldı.

KESK’in bir günlük iş bırakma çağrısına uyan yüzlerce kamu çalışanı, dün siyah elbiseler giyindi ve işyerlerine gitmedi. Çalışanlar, sabah saatlerinde Özgür Çocuk Parkı’nda bir araya geldi. Gösteriye, DİSK ve Türk-İş’e bağlı sendikalarda örgütlü işçilerin yanı sıra çok sayıda liseden ve Mersin Üniversitesi’nden öğrenciler de katıldı. CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, Akdeniz Belediye Başkanı Fazıl Türk de eyleme katılanlar arasındaydı. Kısa sürede sayıları 10 bine yaklaşan çalışanlar ve öğrenciler, İstiklal Caddesi’ni ve Hastane Caddesi’ni trafiğe kapatarak AKP Akdeniz İlçe Başkanlığı’na doğru yürüyüşe geçti. Göstericiler yol boyunca ‘Katil Tayyip Erdoğan’, ‘İşçi düşmanı katil AKP’, ‘Hükümet istifa’, ‘Soma’nın katili Tayyip Erdoğan’, ‘İşçilerin birliği sermayeyi yenecek’, ‘Susma haykır taşerona hayır’, ‘Genel grev, genel direniş’, ‘AKP halka hesap verecek’ şeklinde sloganlar attı.

Göstericiler, Hastane Caddesi üzerindeki AKP İlçe Başkanlığı önüne geldiğinde, polisin TOMA’larla kurduğu barikatla karşılaştı. Sendika yetkilileriyle polis yetkilileri arasındaki görüşmelerden sonra basın açıklamasının barikatın önünde yapılmasında uzlaşıldı.

 

‘Siyasi sorumlu AKP’

 

Basın açıklamasını okuyan KESK Dönem Sözcüsü Yusuf Kaya, Türkiye’nin iş cinayetleri konusunda Avrupa’da birinci, dünyada üçüncü durumda olduğunu söyledi. Kaya, “Maliyetleri düşürüp kârlarını artırmak için insan canından beslenen sermayeye ve buna göz yuman devlete artık yeter diyoruz. Soma madenlerinde kayıtdışı çalışanların olduğunu, bakanlık denetimlerinin göstermelik yapıldığını biliyoruz. Buna rağmen Çalışma Bakanlığı’nın, daha cenazelerin çıkarılmadığı saatlerde, pişkince denetimin yeni yapıldığını açıklaması insanlık dışıdır, suçun itirafıdır. İş cinayetlerinin sürmesinin, Soma madenlerinde toplu bir katliam yaşanmasının siyasi sorumlusu AKP’dir. İşçi sınıfının mücadele aracı olmak yerine sermayeyle ve siyasi iktidarla işbirliği yapan, insanlık dışı koşullarda çalışılmasına göz yuman sendikalara da artık yeter diyoruz” ifadelerini kullandı. (Haber ve fotoğraflar: ABİDİN YAĞMUR/Ö. SERDAR KOCAPINAR)

Anahtar Kelimeler: Soma

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV