23 Eylül 2018 Pazar

‘BEDAVA KÖMÜRE İŞÇİ KANI BULAŞTI’

Sivil toplum örgütleri hükümeti istifaya çağırdı

16 Mayıs 2014 Cuma 18:49
 ‘BEDAVA KÖMÜRE İŞÇİ KANI BULAŞTI’
 ASLIHAN KOCADAŞ

 

Mersin’de aralarında Atatürkçü Düşünce ve Cumhuriyet Kadınları Derneği’nin de bulunduğu 11 sivil toplum örgütü Soma’da meydana gelen maden faciasını protesto etti.

Atatürk Evi önünde bir araya gelen grup, açıklama öncesi Soma’da hayatını kaybedenler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu. ‘Gözyaşlarımız siyah akıyor, Demek ki neymiş güzel kardeşim, o dağıtılan kömürler bedava değilmiş’  dövizlerinin açıldığı eylemde ‘Vatanı sattılar Soma’yı yaktılar’ ve ‘Hükümet istifa’  sloganları atıldı.

Grup adına açıklamayı okuyan Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Saadet Bilir, yaşanan kazayı cinayet olarak niteleyerek, bu kıyımın faillerinin ve sorumluların bilindiğini savundu. “İşçilerimiz Soma toprağının 7 kat altındaki ölüm çukurlarında bir kazaya değil, cinayete kurban edilmiştir” diyen Bilir, “Sermayenin doymak bilmeyen kar hırsı ve denetimsizlik olmasa emekçinin yaşamı sudan ucuz olmasa, bu cinayetler de olmazdı. Bu acılar da yaşanmazdı” dedi.

Bilir, “Ne acı, ne yaman çelişkidir ki emekçilerimiz kömür için can verirken kimi vatandaşlarımız o kömüre oy vermekte, cinayete ortak olmaktadır. Artık kömüre kan bulaşmıştır. Gün, artık uyarma ve uyanma zamanıdır. Gün, bu cinayetleri işleyen ve bu acıyı yaşatanlardan, bu kıyım ve zulme ortak olanlardan hesap sorma zamanıdır. Gün, kömür ocağı cinayetine göz yuman çağdışı kafaların nükleer santral cinayetine fırsat vermeme zamanıdır” diye konuştu.Bilir,  taşeron sisteminin yasaklanmasını istediklerini sözlerine ekledi.

Anahtar Kelimeler: Soma

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV