4 ÇOCUĞU DA İÇERDE
17 Ağustos 2018 Cuma

4 ÇOCUĞU DA İÇERDE

Yaşadıklarını, ‘Türkiye Çocuk Cezaevleri Gerçeği’ panelinde anlattı

11 Mayıs 2014 Pazar 18:16
4 ÇOCUĞU DA İÇERDE
 İmece Haber Merkezi- Hukukçular, uzmanlar, akademisyenler, insan hakları savunucuları ve mağdurlar Mersin Barosu öncülüğünde bir araya gelerek; çocuk cezaevlerinin kapatılması için çağrı yaptı.

Mersin Barosu, 28 bileşenin oluşturduğu Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi ile birlikte; “2014 Yılında Türkiye Çocuk Cezaevleri Gerçeği” konulu bir panel düzenledi. Baro Konferans Salonu’nda düzenlenen panele Baro Başkanı Alpay Antmen, Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Ful Uğurhan, Nükleer Karşıtı Platform Dönem Sözcüsü Sebahat Aslan, akademisyenler, hukukçular ve insan hakları savunucularının katıldığı panelde; çocuk cezaevlerinin kapatılarak nasıl bir modelin hayata geçirilmesi gerektiğini masaya yatırıldı.

Panelin açılış konuşmasını yapan Baro Başkanı Alpay Antmen, çocuk cezaevlerinin kapatılması için belki de Türkiye’de bu çapta yapılan ilk çalıştaya imza atacaklarını söyledi.

 

Bu utanç hepimizin

 

Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi adına konuşan İHD Genel Başkan Yardımcısı Yöneticisi Hasan Erdoğan ise,  “Cezaevlerinde kalan çocukların yüzde 90’ı tutuklu. Oysa hükümlü olsalar ıslah evlerinde kalabiliyorlar. Cezaevlerinde ki çocukların çoğu gasp ve hırsızlıktan yargılanıyor. Türkiye’de bir çocuk bir kitap veya bir telefon çaldı diye yargılanıyorsa ve 10 yıllara mahkum ediliyorsa bu utanç bizim utancımızdır. Başka yöntemler, tedbirler var, bunun için kafa yormak ve o çocukları cezaevinde yalnız bırakmamak gerekir” diye konuştu. 

 

4 çocuğum da cezaevinde

 

Açılış konuşmalarının ardından; “Cezaevinde Çocuk Olmak” başlığıyla ilk oturum düzenlendi. Bu oturumda 4 çocuğu da cezaevinde olan Ayşe Eksik isimli kadın kürsüye çıkarak, yaşadıklarını anlattı. “4 çocuğum da şuan cezaevinde” diyen anne Eksik, “Mesut ve Necmettin Ermenek, Özgür İskenderun’daydı şimdi Mersin’e getirildi. Ancak buradan da Adana Kürkçüler’e götürüldü. Abdulhakim de Kürkçüler cezaevinde. Ben tek başıma; 4 tutuklu çocuğa bakmak zorunda kaldım. Üstelik her birinin ayrı cezaevlerinde olması nedeniyle de büyük sıkıntı yaşıyorum. Defalarca çocuklarımın aynı cezaevinde kalması için dilekçe yazdım ancak bir yanıt alamadım. Ermenek Cezaevi’ne giderken ulaşım anlamında büyük zorluklar yaşıyorum ayrıca Türkçe bilmem nedeniyle de sıkıntı yaşıyorum. Ermenek Cezaevi’ndeki ayağından engelli oğlum buradaki yaşam koşullarının kendisine büyük zorluklar yaşattığını söylüyor üstelik bu oğlum 18 yıl ceza aldı. Oğlum ayrıca ayağındaki rahatsızlıktan kaynaklı ağrıları olduğunu ancak hastaneye götürülmediğini, tedaviye izin verilmediğini ve temizlik sorunu yaşadıklarını söylüyor. Haftamın neredeyse 4 günü cezaevleri kapılarında geçiyor. Maddi durumum olmadığı için çocuklarıma avukat dahi tutamadım. Asıl isteğimiz tabiî ki cezaevlerinin kapatılması. Barış sürecinden bahsediliyor biz bu süreçten umutlandık, cezaevlerinin kapatılacağını en başta hasta tutsakların özgür kalacağını düşündük ancak ne yazık ki ne bu sorun çözüme kavuştu ne de cezaevleri kapatıldı. Öte yanda yargılama ve tutukluluk süreleri uzun tutuluyor. Gönüllerine rahmet düşsün ki, bu rahmet ile bir politika geliştirsinler ki, barış olsun” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler: çocuk Cezaevleri

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV