17 YAŞINDAKİ ÇOCUĞA 22 DAVA
17 Ağustos 2018 Cuma

17 YAŞINDAKİ ÇOCUĞA 22 DAVA

İHD Şube Başkanı Tanrıverdi: M.K’nın ailesi baskılara dayanamadı, Mersin’i terk etti

13 Mayıs 2014 Salı 18:32
17 YAŞINDAKİ ÇOCUĞA 22 DAVA
 ABİDİN YAĞMUR

 

İnsan Hakları Derneği Mersin Şube Başkanı Ali Tanrıverdi, 13 yaşında ilk kez gözaltına alınan, 14 yaşında polis şiddetine maruz kalan M.K adlı bir çocuğun polisler hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından defalarca gözaltına alındığını, 6 ayrı cezaevinde kaldığını, hakkında 22 dava açıldığını, ailesine 370 bin lira para cezası verildiğini ileri sürdü. Tanrıverdi, şu an 17 yaşında olan M.K ve ailesinin baskılara dayanamadıkları için Mersin’den apar topar taşındığını söyledi.

1990’lı yılların başında, Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı köylerinin boşaltılması üzerine Mersin’e göç etmek zorunda kalan bir ailenin çocuğu olan M.K, 2010 yılında, 13 yaşındayken yasadışı gösteriye katıldığı, polise taş attığı gerekçesiyle gözaltına alındı, tutuklandı. Bir süre sonra tahliye olan M.K, esnaflık yapan ailesinin yanında çalışmaya başladı ancak 2011 Haziran ayında, işten çıkıp evine giderken yüzüne gaz kapsülünün isabet etmesiyle ağır yaralandı. 3 gün boyunca MEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yoğun bakımda kalan M.K, hayatta kalmayı başardı ancak yaralanmanın kalıcı etkilerinden kurtulamadı.

İHD Mersin Şubesi, M.K’nın gaz kapsülüyle yaralanmasının ardından ailesiyle birlikte suç duyurusunda bulundu ancak bu girişimler polisler hakkında dava açılmasına yetmedi. M.K’nın hayatının bu olaydan sonra tamamen değiştiğini söyleyen İHD Mersin Şube Başkanı Ali Tanrıverdi, bugüne kadar uzanan süreci şöyle özetledi:

 

17 yaşına kadar 22 davası oldu

 

“Bu çocuğun kafasına gaz bombası atılınca suç duyurusunda bulunuldu ve her şey o suç duyurusu ile başladı. Suç duyurusundan bir şey de çıkmadı. M.K daha sonra defalarca gözaltına alındı. 7 kere tutuklandı. Mersin, Pozantı, Sincan, Şakran, Mardin cezaevlerine gönderildi. Çok ciddi fiziki ve psikolojik baskılar vardı üzerinde. Şu an 22 dosyası var. Aynı zamanda devlet malına zarar verdiği gerekçesiyle ailesine toplam 370 bin lira idari para cezası verildi. Ailesi emniyete çağrıldı, işbirliği teklif edildi. En sonunda Mersin dışına çıkmak zorunda kaldılar. Son olarak ağır ceza mahkemesinde bir dava daha açtılar hakkında. Çocukların polis şiddetine maruz kaldığı, sonrasında tutuklandı bu tip olaylarda genel olarak polisin tavrı şudur: Mobese arızalıdır. Çevredeki kamera sistemleri bozuktur. Savunma bunun üzerine kurulur ve polisler korunur. Olayın üstü kapatılır. M.K’nın durumunda olan çocukların yaşadıkları baskılardan biri de ajanlaştırma çabaları. Bunun somut örneklerini cezayla sonuçlanan mahkeme dosyalarında görüyoruz. Ceza davalarında genelde çocukların birbirlerini suçlayan ifadeleri yer alıyor. Bu ifadelerin dışında somut bir delil olmadan çocuklar cezalandırılıyor.” 

 

‘Mahallede etiketlenmişti’

 

2011 yılında, M.K ile görüşmeler yapan Akdeniz Belediyesi İştar Kadın ve Çocuk Danışmanlık Merkezi uzmanlarından psikolog Fahriye Cengiz de, M.K’nın Siteler Mahallesi’nde ‘etiketlenmiş’ çocuklardan biri olduğunu, sürekli gözaltına alındığını söyledi. Ailesinin, M.K’yı toplumsal olaylardan uzak tutabilmek için kendi işyerlerinde çalıştırdığını, sürekli gözetim altında tuttuğunu belirten Cengiz, ailenin bu çabasına rağmen M.K’nın sıkça gözaltına alındığını vurguladı. Cengiz, “Mahallede ne olsa M.K suçlanıyordu. Üzerine ifadeler veriliyordu. Hatta bir keresinde M.K gözaltındayken yaşanan bir olaydan dolayı da M.K’yı suçlamışlardı” dedi.

M.K’nın Pozantı Çocuk Cezaevi’nde yaşananlarla ilgili olarak ayrıntılı bilgiler verdiğini, bu nedenle hedef haline gelmiş olabileceğini söyleyen Cengiz, “M.K ile psikolojik destek görüşmelerimiz yarım kaldı. Aile apar topar Mersin’den taşınınca irtibatımız koptu. Babası telefonunu da değiştirdiği için kendisine bir daha ulaşamadık. Ancak Mersin’den ayrıldıktan sonra yeniden gözaltına alındığını, tutuklandığını duyduk” diye konuştu. 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV