24 Eylül 2018 Pazartesi

ÖĞRENCİLER MECLİSTE

Mersin Üniversitesi’nden uzaklaştırılan öğrenciler, CHP’li Aygün ile basın toplantısı düzenledi

10 Mart 2014 Pazartesi 19:14
ÖĞRENCİLER MECLİSTE
 Yurt sorunlarına dikkat çekmek için yaptıkları eylem nedeniyle okuldan uzaklaştırma cezası alan öğrenciler, yaşadıklarını Meclis’te düzenlenen basın toplantısında anlattı.

 

Mersin Üniversitesi Rektörlüğü’nce okuldan uzaklaştırma cezası verilen bir grup öğrenci, yaşadıkları sorunları ve taleplerini, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün konuğu olarak gittikleri mecliste düzenledikleri basın toplantısı ile dile getirdiler.

Geçtiğimiz yıl, Mersin Üniversitesi Kız Öğrenci Yurdu’nda bir öğrenci enfeksiyon sonucu, bir öğrenci de trafik kazası sonucu hayatını kaybetmiş, rektörlüğün ihmali olduğunu savunan öğrenciler 18 Aralık günü rektörlük binasını işgal etmişti. Mersin Üniversitesi Rektörlüğü, o olayla ilgili olarak soruşturma açmış ve 49 öğrenci bir hafta, 26 öğrenci yarım dönem okuldan uzaklaştırılmıştı.

Mersin Üniversitesi öğrencileri, yaşadıkları sıkıntıları, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün de katıldığı bir basın toplantısıyla anlattılar. Öğrencilerden Kerem Çiçek,  “Mersin Üniversitesi’nde 2 arkadaşımız hayatını kaybetti. İhmal sonucu kaybetti. Bizler Mersin Üniversitesi Kapıönü Fakültesi olarak ölen 2 arkadaşımızdan başka insanların ölmemesi için, taleplerin yerine getirilmesi ve soruşturmaların kaldırılması için mücadele edeceğiz. Anayasa ve İnsan Hakları Beyannamesi gereği eğitim bir haktır ve alın teriyle üniversite kazanmış hiçbir öğrencinin eğitim hakkı engellenemez” dedi.

 

O yol hala yapılmadı

 

Öğrencilerden Ayça Yener de,  kız öğrenci yurdundan Mersin Üniversitesi’ne giderken trafik kazasına kurban giden Bahar Salim’in sınıf arkadaşı olduğunu belirterek şunları söyledi: “Kız öğrenci yurdunun ulaşımdaki sıkıntılarını defalarca dilekçe ile bildirdik. Ancak bir adım atılmadı. Okul ile yurt arasındaki yol yapılmadığı için Bahar Salim hayatını kaybetti. Hala o yolda bir çalışma yapılmadı. Katıldığım eylemler nedeniyle okulla ilişkim yarım dönem kesildi ve yurttan atıldım. Eğitim hakkımız engellendi. Rektörlük tarafından öğrencilerin üniversite dışına atılmasını kabul etmiyoruz. Feride Özyağ ve Bahar Salim’in ölümünden sorumlu olanlar hesap verene kadar Kapıönü Fakültesi eylemine devam edeceğiz.” 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV