MERSİN FESTİVALE HAZIR
17 Ağustos 2018 Cuma

MERSİN FESTİVALE HAZIR

07 Mayıs 2014 Çarşamba 17:30
MERSİN FESTİVALE HAZIR
 İmece Haber Merkezi- 13. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, 24 Mayıs-7 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festivale, Buika, I Musici Di Roma, Yair Dalal, Gülsin Onay ve Bülent Ortaçgil’in de aralarında yer aldığı yerli ve yabancı 251 sanatçı katılacak. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası da festival kapsamında Mersinli sanatseverlerle buluşacak.

Uluslararası Mersin Müzik Festivali’nin tanıtım toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Akdeniz Belediye Başkanı Fazıl Türk, Mersin Uluslararası Müzik Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı ve destekçi kurumların temsilcilerinin katılımıyla yapıldı.

Festivalin sanat danışmanı Remzi Buharalı, festivalin bu yıl ‘Mersin Ses Veriyor’ sloganıyla düzenleneceğini söyledi. Buharalı, festival etkinlikleri kapsamında, 16-18 Mayıs tarihleri arasında 60 koronun katılımıyla Nevit Kodallı Çoksesli Korolar Şenliği düzenleneceğini kaydetti. Festival kapsamında ayrıca ‘Mersin Üç Güzeller İçin Müzik Arıyor’ temasıyla bir yarışma düzenlediklerini belirten Buharalı, Mersin’in önemli tarihi mekanlarından biri olan Üç Güzeller için bestelenen eserlerin izleyicilerinin oylarına sunulacağını anlattı.

Buharalı, festivalin açılışının 24 Mayıs’ta I Musici Di Roma Orkestrası’nın Kültür Merkezi’nde vereceği konserle yapılacağını, Irak asıllı İsrail vatandaşı Yair Dalal, keman sanatçısı Cihat Aşkın ve perküsyon ustası Erez Mounk ile konser vereceğini söyledi. Gülsin Onay, Bülent Ortaçgil, Charlie Siem, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Buika, klasik gitar ustası Christina Sandsengen, kemancılar Hasan Gökçe Yorgun ve Veriko Tchumbridze’nin konserler sunacağını kaydeden Buharalı, kapanış konserinin 7 Haziran’da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nca verileceğini söyledi.

Festival Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı da Festival Sanat Ödülü’nün Mehmet Selim Baki Barış İçin Müzik Vakfı’na, Festival Kent Ödülü’nün bölgede yayıncılık adına tarihsel süreçte önemli misyon üstlenen merhum gazeteciler Nimet-İhsan Tufan’a, Nevit Kodallı Genç Yetenek Ödülü’nün de genç kemancı Veriko Tchumbridze’ye verileceğini belirtti.

 

‘Halkla bütünleşemedi’

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise “Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin toplumu sanatla buluşturmak gibi çok değerli bir görevi olduğuna inanıyorum. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, dünyaya açılan bir kapı olmalıdır” diye konuştu.

Festivalin bugüne kadar halkla bütünleşemediğini, bu nedenle de belediyeler olarak eleştirildiklerini dile getiren Kocamaz, “Mersin halkının çok büyük bir kısmı, bu festivalin sanki birkaç kişinin egosunu tatmin etmek amacıyla düzenlendiği gibi iddiaları dillendirmektedir. Ayrıca, belli kuruluşlardan katkı alınmasına rağmen konserlerin ücretli olması eleştirilmektedir. Bu durum ve festivalin halkla bütünleştirilememiş olması, biz yerel yöneticileri zaman zaman sıkıntıya sokmaktadır. Halkla bütünleşmeyen hiçbir etkinliğin kalıcı olması mümkün değildir. Festivalin tek düze anlayıştan uzak ve objektif bir değerlendirmeyle halkla bütünleşmesi sağlanmalı ve Mersin halkının bu festivali sahiplenmesine yönelik projeler geliştirilmelidir” şeklinde konuştu.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV