21 Eylül 2018 Cuma

SİLİFKE’DE KAYISI HASADI

02 Mayıs 2014 Cuma 18:40
SİLİFKE’DE KAYISI HASADI
 Silifke’de örtüaltının ardından açık arazide yetiştirilen kayısı bahçesinde de hasat başladı. Açık alandaki kayısı bahçesinde yapılan ilk hasattaki ürünler ise kalitesine göre kilosu 4 ile 5 TL arasında değişen fiyattan satıldı.

Silifke Kayısı Üreticileri Birliği Başkanı İsmail Gürses, yaptığı açıklamada Türkiye genelinde açık arazide ilk kayısı hasadının Silifke'de başladığını kaydetti. Bu yıl ilçe genelindeki bin 200 dönüm kayısı bahçesinden yaklaşık 11 bin ton kayısı hasadının yapılacağını ifade eden Gürses, erkenci çeşit olarak bilinen ve 2003 yılında İtalya'dan ilçeye getirttikleri Ninfa çeşidinden elde edilecek ürünlerin kaliteli ve verimli olduğunu belirtti. 10 dönüm kayısı bahçesinden ilk olarak 1,5 ton kayısı hasadı yapıldığını belirten Gürses, “Kayısı sezonu inşallah hayırlı ve bereketli olur” dedi.

Silifke Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdullah Süngü ise ürünün erkenci olmasının üretici için önemli bir kazanç olduğunu söyledi. Bölgenin erkenciliğini kullanarak yetiştirilen kayısıların üreticiler için iyi bir kazanç kapısı olduğunu belirten Süngü, şunları söyledi:

"Silifke Tarım Müdürlüğü'nün 2001 yılında iyi ve önü açık çiftçilerle başladığı alternatif ürün yetiştiriciliğinde kayısının da ilçemizde alternatif bir ürün olabileceğini tespit edip, önder çiftçilerimize ekim yaptırdık. 2001 yılında yapılan ekimimiz şu anda 13. senesini tamamlamış bulunuyor. Burada önemli olan ilçemizde diğer ürünlerde olduğu gibi kayısının da erkenci olmasıdır. Yapılan bu hasattan elde ettiğimiz ürünleri Ankara, Bursa, İstanbul'a gönderiyoruz.” (İHA)

Anahtar Kelimeler: KAYISI

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV