21 Eylül 2018 Cuma

KAYISININ ALTIN YILI

Kayısı piyasasındaki canlılık Mut’lu üreticileri sevindirdi

27 Nisan 2014 Pazar 16:56
KAYISININ ALTIN YILI
 Mut Yaş Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Mehmet Ali Acar, ilk hasadı yapıldığında 20 liradan alıcı bulan sofralık kayısının, şu an 6 ila 8 lira arasında değişen fiyatlarla satıldığını, eriğin ise 3 ila 5 lira arasındaki fiyatını koruduğunu belirterek, “Fiyatlar geçen yıllara oranla çok iyi. Kayısı bu yıl altın yılını yaşıyor” dedi.

Üretilen kayısının ilk olarak sebze haline geldiğini belirten Acar, “İç ve dış piyasada büyük bir canlılık var. Bu yıl çiftçimiz hasattan çok memnun. Geçen yıllara oranla emeğinin karşılığını fazlasıyla alacak. Geçen yıl Mut'ta 18 ihracatçı firma sebze halinde kayısı alımı yaptı. 10 gün sonra bu firmaların ihracat çalışmaları başlayacak. Mogador, Bebeko, Ninfa, Trintina, Çağatay, Septik ve İtalyan Tokalı kayısı cinsi 6 ila 8 TL'den alıcı bulmakta. Üretimin başı olmasına karşın bu cinsler halen fiyatını korumakta” diye konuştu.

Dünyanın ilk turfanda erik ve kayısı üretiminin Mut ilçesinde yetiştirildiğini, Hasat ile birlikte kayısı ve erik fiyatlarının üreticinin yüzünü güldürdüğü belirten Acar, “Mut sebze ve meyve konusunda çok zengin bir coğrafyaya sahip. Burada üretilen meyvelerin kaliteli olmasından dolayı halimize Türkiye'nin her yerinden ihracatçı gelmekte. Bundan önceki yıllarda İstanbul, İzmir ve Ankara illerimizden talep olurdu. Şimdi ise Türkiye'nin her yerinde pazar payımız mevcut. Mayıs ayının başlamasıyla birlikte ihracatta başlamış olacak. Bu yıl kayısı ihracatından 30 bin ton rekolte beklentimiz var” diye konuştu. (İHA)

Anahtar Kelimeler: KAYISI

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV