23 Eylül 2018 Pazar

GÜNDE 400 TON İHRACAT

Toplam 20 bin ton ihracattan 30 milyon dolar gelir hedefleniyor

13 Mayıs 2014 Salı 18:23
GÜNDE 400 TON İHRACAT
 Mut’ta günde 400 ton kayısı ihracatı yapılıyor. Erikten sonra altın yılını yaşayan kayısıda bu yıl 20 bin ton ihracattan 30 milyon dolar gelir bekleniyor.

Mut İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman Levent Abaş, ilçede 55 bin 240 dekar alanda kayısı üretiminin yapıldığını belirtti.

Türkiye’nin toplam erkenci sofralık kayısı merkezinin Mut olduğunu söyleyen Abaş, “Kayısı ihracatının yüzde 60’ını Mut gerçekleştiriyor. Mikro klima özelliğine sahip olan coğrafyamızda kayısının aroması, yüksek albenisi olduğundan dolayı talep her yıl artıyor. İhracata bu yıl 3 Mayıs'ta başlanmasına rağmen günde 400 ton kayısı ihracat gerçekleşiyor ve bu rakam her gün artıyor. Kayısı Rusya ağırlıklı olmak üzere, Romanya, Ukrayna ve Letonya ülkelerine ihraç ediliyor” dedi.

Mut Yaş Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Mehmet Ali Acar ise, Mut'un Türkiye’nin en erkenci turfanda kayısı ve can eriği üretim merkezi olduğunu belirterek, bu yıl erikten sonra kayısıda da altın yılın yaşandığını ifade etti.

Üretimin her yıl arttığını vurgulayan Acar, “Mut çiftçisinin genelde geçim kaynağı kayısı, can eriği, badem, incir, nar ve zeytin. Bunlar arasında en önemli geçim kaynağı ise kayısı. Mut kayısısı Akdeniz Bölgesi’nin en kaliteli kayısısı olduğundan çok tercih ediliyor. Üretilen meyvelerin kalite oranı da çok yüksek olduğundan dolayı satışı kolay” diye konuştu.

Şu an 18 ihracatçı firmanın Mut Hali'nde kayısı alımı yaptığını belirten Acar, “Bu yıl üretici kalite ve verimden memnun. İhracatın ilk kayısı alımı 4 ila 4 bin 500 liradan alıcı buldu. Şu an ise bu rakam 2 ila 2,5 lira arasında değişiyor. Geçen yıllara göre fiyatlar çok iyi. Bu da üreticiyi sevindiriyor” şeklinde konuştu. (İHA)

Anahtar Kelimeler: KAYISI

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV