24 Eylül 2018 Pazartesi

GEMİYLE GELEN TURİST '‘70 AVRO’' BIRAKIYOR

Turizm Platformu Başkanı Olcar, kruvaziyer turizmindeki son durumu değerlendirdi

30 Nisan 2014 Çarşamba 17:08
GEMİYLE GELEN TURİST  '‘70 AVRO’' BIRAKIYOR
 Mersin Turizm Platformu Başkanı Numan Olcar, gemilerle gelen turistlerin kente kişi başı ortalama 70 avro bıraktığını söyledi. Olcar, “Peki, daha fazla turist çekmek için kent yöneticilerinin verdikleri sözlere ne oldu? Tarihe Gülümseyen Mersin projesine ne oldu” diye sordu ve Mersin’in fiziki şartlarının ‘yaşlı ve engelli bir turistin gezmesine olanak vermediğini’ vurguladı.

Turizm Platformu Başkanı Olcar, Mersin’de geçen yıldan itibaren başlayan kruvaziyer turizminin beklentileri karşılamadığı, insanlarda boş umutlar oluşturulduğu ve gelen gemilerdeki turistlerin kent esnafına hiçbir getirisinin olmadığı eleştirilerinin, desteği olmayan, bilgisizce yapılan bilgi kirliliğinden ibaret olduğunu iddia etti.

Eleştirilere, İHA muhabirine yaptığı açıklamayla yanıt veren Olcar, kruvaziyer turizmine yönelik çalışmalar kapsamında bu yılın ilk gemisinin 3 Nisan 2014 tarihinde Silifke’ya bağlı Taşucu Limanı’na geldiğini bildirdi. Turizmle ilgili çalışmaları kıyılara da yaydıklarını ve sadece kent merkezine değil, ilçelere de bu gemileri getirmeye çalıştıklarını ifade eden Olcar, daha büyük gemilerin ise mecburen Mersin Limanı’na yanaştıklarını, yıl içinde 7-8 kruvaziyer gemisinin daha Mersin’e geleceğini kaydetti. Geçen yıl Mersin’e bir ayda 3 geminin birden geldiğini, bazı gemilerin kentte 2-3 gün kaldığını anlatan Olcar, “Bu proje başladığından bu zamana kadar Mersin’e gelen gemi sayısı 13’ü geçti. Üstelik bu gemiler, bölgemizde şu anda var olan konjonktüre ve risklere rağmen geliyorlar” dedi.

 

‘Kenti mutlaka geziyorlar’

 

Gemiyle gelen turistlerin kenti gezmeden ayrıldıkları eleştirisine, Mersin’de harcadıkları para miktarıyla karşılık veren Olcar, “Gemi geldiği zaman, gemide bulunanların üçte biri tura gidiyor, üçte ikisi mutlaka şehri gezmeye geliyorlar. Gemiden inenlerin yaptıkları harcamalarla kente bıraktıkları para, kişi başına aşağı yukarı 70 avro civarında. Bunun ölçümleri de alışverişlerinde aldıkları ‘taksfree’lerden çok rahat olarak da ispatlanıp görülebilir. Taksfree, turist olarak gittiğiniz yurtdışındaki alışverişlerinizde aldığınız ürünün ülke tarafından belirlenmiş olan vergisinin belirli bir kısmını aldığınız uygulamaya verilen isimdir. Turist alışveriş yapıyor, ‘taksfree’yi geri alıyor ya, siz de mesela yurtdışında bir alışveriş yaptınız, faturasını alıyorsunuz, gümrükte gösterip vergi iadesini alıyorsunuz. Bir turistin kentte ne kadar harcama yaptığı bu ‘taksfree’lerle liman çıkış kapılarından görülebiliyor. Bu faturalara baktığınızda gemiyle kentimize gelen turistlerin giyim eşyasından elektronik eşyaya, süs eşyalarından kozmetiğe, deriden saate kadar çok çeşitli alışverişler yaptıkları rahatlıkla görülebilir” diye konuştu.

 

‘Yaşlı ve engelli turist gezemiyor’

 

Olcar, turisti gemiden indirmenin yolunun tarihi binaların restorasyonundan yürüyüş yollarına kadar yapılacak düzenlemelerden geçtiğinin altını çizdi. Bu noktada kent yöneticilerini sorumlu tutan ve verdikleri sözleri anımsatan Olcar, “Kentin bütününün, başta Büyükşehir Belediyesi’nin, valisinin çevrenin güzelleştirilmesi, bir takım tarihi binaların restore edilmesi, turiste atraksiyon sağlayabilecek ve artı olan değerleri de yapması gerekir. Onlar onu yapmazsa gelen turist gemiden inmeyebilir doğal olarak. Bu insanlar maddi gücü olan para harcayacak ve yaşlı insanlar çoğu. Birçoğu da engelli. Bu insanlar gemiden indikten sonra İnönü Bulvarı’ndan 50 santimlik tretuvardan karşıya geçemiyorlar. Nasıl şehri gezecekler? Yani tekerlekli sandalyedeki zengin bir adam para harcayacak, nasıl gezecek kenti? Siz yürüyerek gezemiyorsunuz. 2012’den beri, Latin İtalyan Katolik Kilisesi’nden başlayıp Çamlıbel’e kadar eski Mersin’i hayata geçirme, yürüme güzergahı, rahat rahat yaşlı insanların gezebilecekleri bir rota için bu kentin yöneticileri söz vermemiş miydi? Ne oldu bu Tarihe Gülümseyen Mersin projesi? Validen Büyükşehir Belediye Başkanına kadar herkes bunun sözünü verdi. Şimdi soruyorum, ne oldu bu proje?” ifadelerini kullandı.(İHA)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV