24 Eylül 2018 Pazartesi

ÇÖPÜ DE PARA EDİYOR

SİLİFKE’DE ENGİNAR HASADI BAŞLADI

28 Nisan 2014 Pazartesi 18:28
ÇÖPÜ DE PARA EDİYOR
 Türkiye’de en erken üretilen Silifke enginarının hasadı başladı.  Atakent Mahallesi'nde çilek ve domates yetiştiriciliği ile uğraşan Hamit Gönül, 5 yıldır Türkiye’de ilk hasat edilen Silifke enginarını üretiyor.

Her yıl ilk ocak ayında daha sonra nisan ve mayıs aylarında hasadı yapılan Silifke enginarı, verdiği kök sayısı ile de çiftçinin yüzünü güldürüyor.  5 yıl önce başladığı enginar üretiminde ilk yıllarında zarar eden Hamit Gönül, sabrının karşılığını almaya başladı.

Silifke enginarının tanıtılması gerektiğine dikkat çeken Gönül, “Örnek bir şekilde yetiştirilen enginar Türkiye’de ilk olarak Silifke’de çıkıyor. Çok güzel, çok lezzetli, çok doğal, o yönüyle tanıtılmasına ve bilinmesine ihtiyaç var” dedi.

Enginar üretiminin sabır ve emek istediğini belirten Gönül, “Her bir kökte ortalama 3-4 enginar var. Bahçede yılına göre değişen fiyatı bu yıl 1 liradan alıcı bulunuyor. Ayrıca Silifke’ye İstanbul’dan enginar alıcıları geliyor” diye konuştu.

5 yıldan beri enginar yetiştirdiğini aktaran Gönül, “Daha önce çilek ve domates üretirken bunlardan vazgeçtim. Silifke’de öyle çok fazla ekilen bir şey değil ama mayısın sonuna kadar hasat devam ediyor. Çünkü çok çabuk yetişen bir bitki. Suyu da çok seviyor. Çok şükür ürünümüzden memnun kaldık” ifadelerini kullandı.

15 dönüm arazide enginar yetiştiriciliği yaptığını belirten Hamit Gönül şunları söyledi:

“İyi bir yatırım yaptığıma inanıyorum. Bunun getirisi fazla işçiliği azdır. En azından insanların sağlığına faydalı bir ürün yetiştirdiğim için çok mutluyum. 15 dönüm yerden 50-60 bin adet enginar bekliyorum. Ocak ayında başladım. 7 liradan başladık. Şimdi 1 liradan devam ediyoruz. İlk iki yıl zarar ettim. 4. yılında rayına oturdu. 17 şehre gönderiyoruz. Malatya, Amasya, Erzurum, Diyarbakır, İstanbul, İzmir ve Ankara gibi yerler bunlardan bir kaçıdır. Bizden 100 bin adet istiyorlar. Ama biz bu isteğe cevap veremiyoruz. Günlük bin 500 tane isteğe cevap verebiliyoruz. Kışın daha az oluyor. Ama 100 arkadaş ekse arkadaşlar bu enginara yönelse bir TIR'ı yükleyebiliriz. İhracat yapabiliriz. Şimdilik iç piyasaya gönderiyoruz. Bu da bize yeterli geliyor. Pazarı güzel, yalnızca meyvesi değil, çöpünü ve yaprağını da satıyoruz. Enginarın insan sağlına faydası saymakla bitmiyor. Çöpü daha para ediyor, biz de memnunuz. Hem sağlık açısından hem ticari açıdan memnunuz.” (İHA)

Anahtar Kelimeler: Enginar

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV