23 Eylül 2018 Pazar

AŞUT, MERSİN’'İ ANLATTI

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bloomberg TV’ye konuk oldu

01 Mayıs 2014 Perşembe 15:28
AŞUT, MERSİN’'İ ANLATTI
 İmece Haber Merkezi- Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut, Bloomberg TV'nin konuğu oldu. Hande Berktan’ın hazırlayıp sunduğu ‘İş Dünyası’ adlı programın canlı yayın konuğu olan Aşut, Mersin ile ilgili ekonomik konuları değerlendirdi.

Mersin'in ekonomik üretim yapılanmasında yelpazesi geniş bir kent olduğunu ve kentin ana sektörlerinin; tarım, lojistik, sanayi ve turizm olduğunu söyleyen Aşut, “Mersin güçlü bir kent. Görünürde ihracatı 1.5 milyarı aşıyor gibi görünse de aslında reel anlamda bu rakam 2 milyar dolara yakındır. Malum, Mersin'de üretmelerine rağmen kağıt üzerinde merkezi başka kentlerde görülen büyük işletmeler var. Tarımda, narenciye ve taze sebze-meyve anlamında öncü bir iliz. Bu konuda katma değeri yakalayan bir iliz. Sanayide marka denilen birçok ili hem üretim miktarı hem de kullandığı teknoloji ile geride bırakan ve gittikçe düşük teknolojili üretimde orta-üstü ve yüksek teknolojili üretime doğru dönüşümünü hızlandıran bir iliz. Mersin ihracatında yüksek teknolojili ürünlerin payı her geçen gün artıyor. İhracat yapmadığımız bir ülke ve kıta yok diyebiliriz. Bu anlamda Mersin girişimcisi kriz dönmelerinde bile şikayet etmemiş ve yeni pazarlarla sıkıntıları by-pass etmeyi başarmıştır. Tarım, ormancılık, balıkçılık, madencilik, imalat sanayi, gıda ve içecek, tütün ürünleri, tekstil ürünleri ve giyim eşyası temel ihracat kalemlerimiz. Dış mekan süs bitkileri gibi yeni sektörlerimiz gelişiyor. Değişen ekonomide, yeni sektörler yaratmaya çalışıyoruz” dedi.

 

‘Krizlerden etkilendik’

 

Aşut Bloomberg Tv'nin küresel sorunların Mersin'e yansımaları ile ilgili sorulan soruya şöyle yanıt verdi:  “Öncelikle, 2008-09 küresel finans krizinin bu kadar uzun süreceğini kimse tahmin edememişti. En büyük ticaret partnerimiz olan Avrupa'nın krizi çok sert yaşaması ve yine bize en yakın ve güçlü olduğumuz Kuzey Afrika ve Orta-Doğu ülkelerindeki sosyal ve siyasi sıkıntılar bize doğrudan yansıdı. Ancak, Mersin girişimcisi olarak oturup şikayet etmedik, yeni pazarlar bulduk, yeni pazarlara giden yeni yollar açtık. Üretmeyi ve ihracatı asla durdurmadık. Aksine o dönemlerde Mersin Türkiye'de en çok istihdam yaratan kent oldu. 2013 yılı da bizim için toparlanma yılı oldu. Küresel ekonominin ayrılmaz bir parçası olan Mersin, Avrupa, Amerika ve Asya toparlandıkça olumlu etkileri bize de yansıdı. Ancak, hala arzu edilen bir ekonomik büyüme içinde olduğumuz söylenemez. İş dünyası olarak 2014'ten elbet umutluyuz. Umutlu olmayan bir kişi zaten girişimci olamaz. Ama tedbiri de elden bırakmıyoruz.”

 

‘Ar-Ge’ye ağırlık veriyoruz’

 

Aşut, “Biz Mersin olarak üretimde bir sıkıntı yaşamıyoruz. Sorun üretmek değil, sorun katma değerli bir üretim yapmaktır. Mersin olarak son yıllarda tamamen buna odaklanmış durumdayız. Yenilikçiliği, Ar-Ge'yi, katma değer yaratacak olan yüksek teknolojili üretimi teşvik ediyor ve bunun alt yapısını hazırlıyoruz, firmaları eğitiyoruz. Yakın zamanda Tırmıl Sanayi Sitemize içinde yeni sanayi ve imalat devriminin en büyük itici gücü olana 3-D, yani üç boyutlu yazıcı olan bir Ar-Ge laboratuarı açtık. Yani, Mersin sanayisi ve üreticisi artık hamallık yapmak istemiyor. Katma değer yaratacak olan şeyin her sektörde yüksek teknolojili bir üretim ve hizmet mantığını kullanmak olduğunu biliyor ve yatırımlarımızı buna göre yapıyoruz. Bilişim anlamında ciddi çalışmalar yapan bir Teknoparkımız var. Yeni hedeflerimiz ve üzerinde uzun süredir çalıştığımız iki proje ise, eğer bürokrasiyi aşabilirsek, bir tarım -gıda teknoparkı ve lojistik ihtisas OSB kurarak bu sektörlerde de yüksek teknolojili üretim ve hizmeti yaratmak olacaktır. Sanayi-üniversite iş birliği emirle, talimatla veya sloganlarla olmaz. Bu işbirlikleri uygun ortam olursa olur. Bizim çabamız bu iş birliklerinin kendiliğinden gelişeceği alt yapıları sağlamaktır” dedi.

 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV