21 Eylül 2018 Cuma

531 PROJEYE 151 MİLYON

Vali Güzeloğlu, Çukurova Kalkınma Ajansı’nın verilerini açıkladı

08 Mayıs 2014 Perşembe 17:49
531 PROJEYE 151 MİLYON
 Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Çukurova Kalkınma Ajansı'nın (ÇKA), 2008 yılından bugüne kadar uygulanan 16 Mali Destek Programı kapsamında 531 projeye 151 milyon TL ödenek tahsis ettiğini ifade ederek, “2014 yılında ise projelere 40 milyon TL bütçe ayrılmıştır” dedi.

Yerel seçimlerin ardından ÇKA Yönetim Kurulu, ajansın denetim raporları, Mali Destek programları kapsamında mali destek için başvurusu yapılan projeleri değerlendirmek için ilk toplantısını yaptı. Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu başkanlığında Valilik toplantı salonunda yapılan toplantıya, Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Adana Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Atila Menevşe, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut ile Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Zekeriya Şarbak katıldı.

Toplantı da konuşan Vali Güzeloğlu, toplantının Mersin ve Adana illerine hayırlı olmasını dileyerek, “Kalkınma ajansları bölgesel ölçekte sosyal, toplumsal ve ekonomik kalkınmayı sağlayacak, bu amaçla yerel kaynakları harekete geçirecek, kalkınmanın temel etkenleri ve kurumsal yapıları arasında ilişkileri tesis edecek ve ülkemizin son 10 yılda gerçekleştirdiği büyük gelişme ve kalkınma sürecine gerçekten çok anlamlı katkılar sağlayacak temel kurumlardır. Türkiye'nin kurulan ilk ajanslarından biri olan ÇKA'da bu doğrultuda kurulduğundan bu yana Adana ve Mersin ölçeğinde son derece başarılı, faydalı ve hayırlı çalışmalar gerçekleştirmiş, bölge kalkınmasına kobi ölçeğinden başlayarak, toplumsal ve sosyal ve turizm alanına kadar projelerine kadar bir dizi temel projelere çok önemli girdiler sağlamıştır” diye konuştu.

 

40 milyon lira ayrıldı

 

ÇKA'nın, 2008 yılından bugüne kadar uygulanan 16 Mali Destek Programı kapsamında 531 projeye 151 milyon TL ödenek tahsis ettiğini vurgulayan Güzeloğlu, “2014 yılı mali destek programları için başvurular sona ermiştir. Mali destek programlarının toplam bütçesi 40 milyon TL, alınan başvuru sayısı 292'dir. Bugün ki toplantımızda 2014 yılı proje teklif çağrılarının sonuçlarını değerlendirip, sözleşme özel koşullarını görüşeceğiz. Mali destek programları sonuçlarının ilanını 14 Mayıs 2014 Çarşamba günü saat 14.00'da AKİB'de yapacağımız toplantı ile duyuracağız. Diğer destek mekanizmamız olan Doğrudan Faaliyet Desteği de ilk olarak 2012 yılında uygulanmaya başlamıştır. ÇKA 2014 yılı desteklerine kadar 17 faaliyete 1,5 milyon TL ödenek tahsis etmiştir. Buna ek olarak başvuru süreci 2014 yılı boyunca devam edecek Doğrudan Faaliyet Desteği'ne 1 milyon TL kaynak ayrılmıştır” şeklinde konuştu.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV